Ana SayfaAlmanyaFrankfurtFrankfurt Stadel Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Frankfurt Stadel Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Frankfurt Stadel Müzesi, 1815 yılında Frankfurt’lu banker Johann Friedrich Stadel tarafından kurulmuştur. Müze, Picasso, Rembrandt, Vermeer, Botticelli, Monet gibi ressamlara ait dünyanın en önemli bazı koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Frankfurt’ta turistler tarafından en fazla ziyaret edilen yerdir. Yağmurlu ve soğuk bir kış günü yolunuz Frankfurt’a düşerse, bütün bir gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Sergilenen Eserler:

Zavallı İnsanlar, Angilbert Göbel / 1858

Alman resim sanatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Toplumun alt sınıfından insanların bu boyutlarda yer aldığı ilk resimlerden. O zamanlar alt sınıfın bu kadar büyük boyutlarda resmedilmesi olağan değildi. Resimdeki kadın bir Alman’ı değil de Anadolu’daki kadınlarımızı anımsatıyor gibi. 

Zavallı İnsanlar, Angilbert Göbel

Roman Campagna’daki Goethe, Tischbein 

Goethe’nin İtalya seyahatinde Roma’da çizdirdiği, ancak bitmiş halini göremediği portresi “Goethe in the Roman Campagna” müzenin öne çıkan eserlerinden. Resmi seyahatte kendisine eşlik eden Alman ressam Tischbein yapıyor.

Goethe’nin Stedel Müzesi’ndeki portresi

Bu arada, Goethe’nin İtalya seyahati özellikle de Roma seyahati hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Almanya’daki herseyini elinin tersiyle itip çıkıyor bu seyahate. Bu seyahatten bazı notlara göz atmak için: https://ucaknotlari.com/kisa-notlar-italya-seyahati-goethe/

Samson’un Kör Edilmesi, Rembrandt Harmenszoon van Rijn / 1636

Samson’un Kör Edilmesi

Kadın Başı, Pablo Picasso / 1932

Kadın Başı, Pablo Picasso

Vezüv’ün Patlaması, Johan Christian Dahl / 1824

Vezüv’ün Patlaması tablosu

Norveçli ressam Dahl 1820’de Vezüv’ü ziyareti esnasında yanardağın patlamasına şahit olur. Gördüğü sahnenin hemen bir taslağını çıkarır. Bu tablonun tamamlanması Dahl’ın dört yılı alır.

Coğrafyacı, Johannes Vermeer / 1669

Coğrafyacı tablosu, Vermeer

Sinagog, Max Beckmann / 1919

Modern Sanat Eserleri

Müzede meşhur bazı tabloları görmek güzeldi. Ancak müzenin alt katındaki modern çalışmaların sergilendiği alan benim en çok hoşuma giden yer oldu. İlginç tasarımlar ve fotoğraflar arasında bir sonraki odada nasıl eserlerle karşılaşacağımı bilmeden dolaşmak güzeldi.

Müzeye girişler 14 euro. Sesli rehber alırsanız 4 euro. Müzede ayrıca hediyelik eşya dükkanı ve güzel bir cafe de bulunuyor. Müzenin web adresi: http://www.staedelmuseum.de/en

Frankfurt gezimden diğer yerleri bu yazıda bulabilirsiniz: “Frankfurt Gezilecek Yerler: Şehrin En Güzel 8 Noktası

- Advertisement -