Floransa Gezilecek Yerler

Avrupa’yı gezmeye Floransa’dan başlamalı. Tarih ve sanat dolu bir şehir. Avrupa’nın her yerinde bu şehrin izleri var. Floransa’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, planlamanızı buna göre yapmanızda fayda var. Bir İtalya seyahatinde birkaç günle geçiştirilmemesi gereken bir yer. En az Roma kadar vakit ayrılmalı.

Gezilecek Yerler

Michelangelo Tepesi (Piazzale Michelangelo)

Floransa’dan ayrılmadan son anda çıktığım bir tepe. Kesinlikte ilk önce gidilmesi gereken bir yer. Muhteşem Floransa manzarası eşliğinde bütün tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesinde. 

Michelangelo Tepesi floransa
Piazzale Michelangelo

Duomo (Floransa Katedrali)

Devasa yapısı ve muhteşem tasarımı ile Floransa Katedrali’dir. Mimar Brunelleschi tasarladı. Katedralin kubbesini uzun yıllar boyunca hiç bir mimar kapatamadı. Brunelleschi, Roma’daki Panteon’u inceledi. Buradan çıkardığı modelle, katedralin kubbesini tamamlamayı başardı. Böylece 1300 yıl önce yapılan Panteon tapınağının kubbesi kadar büyük bir kubbe yapılmış oldu. Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olan Floransa Katedrali ortaya çıktı.

floransa katedrali
Floransa Katedrali

Brunelleschi, aynı zamanda Gotik mimarinin yerine yeni bir mimari tarz için çalıştı. Roma’ya gitti, Pantheon da dahil eski Roma harabelerini inceledi ve çizimler yaptı. Bu antik yapıların tekrar tasarlanmasının 15. yüzyıl Floransa’sının ihtiyaçlarını karşılayamayacağını gördü. Kendi tarzına göre yeniden tasarladı. Ortaya koyduğu bu tarz, 500 yıl boyunca Avrupa ve Amerika mimarisinin temelini oluşturdu. Rönesans mimarisini başlatan kişi oldu.

Mercato Centrale

Floransa’da en büyük keyif aldığım yerlerden biri de bu tarihi pazardı.

mercato centrale floransa
Mercato Centrale

Laurentian Kütüphanesi

Dünyanın en önemli kütüphaneleri arasında gösteriliyor. Hikayesi burada: Floransa Günlüğü: Laurentian Kütüphanesi

laurentian kutuphanesi floransa
Laurentian Kütüphanesi’nin tarihi okuma salonu

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa’nın ana meydanı burası. Eskiden önemli bir olay olduğunda bir çan çalar ve bütün Floransalılar burada toplanırlarmış. Şehrin tarihine tanıklık etmiş bir meydan. Binaların dili olsa da konuşsa.

signoria meydani floransa
Signoria Meydanı

Meydanda yer alan, kale biçimdeki bina Palazzo Vecchio (Eski Saray). Ya da eski adıyla Palazzo della Signoria. Eskiden en azılı suçlular bu binanın kulesinin tepesinde tutulurmuş. Şuan bir sanat galerisi. Donatello’nun dev Golyat’ı yere seren Davut heykeli burada sergileniyor.

vecchio sarayi floransa
Vecchio Sarayı

Meydanda birçok heykel vardı. Heykeller arasında, Michelangelo​’nun meşhur Davut heykelinin bir kopyası da var. Heykellerden bir tanesi de Cellini’nin 1554 yılında yaptığı, Medusa’yı katleden Persus heykeli. Bu heykel orijinal. (Medusa: Yunan mitolojisinde gözüne bakanları taşa çeviren çirkin kadın.)

persus heykeli floransa
Persus heykeli

Uffizi Galeri

Floransa’nın yönetim binası (uffizi=office) olarak mimar Vasari’ye yaptırılıyor. Şimdi dünyanın en meşhur sanat galerilerinden biri. Medici ailesi tarafından yaptırılan birçok Rönesans başyapıtına ev sahipliği yapıyor. Bu bağlantıdan galeride sanal bir gezintiye çıkabilirsiniz: Uffizi Gallery

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Medicilerin bir dönem kullandığı saray. (Bir kopyası Paris’teki Luxemburg sarayı.) Sarayın önündeki bahçe meşhur Boboli bahçeleri. Bahçeyi Mediciler kendi elleriyle tasarlıyorlar. Sonraki dönemlerde Paris’teki Louvre sarayına kraliçe olarak giden aile fertleri de orada Boboli’den esinlenerek Tuileries bahçelerini yaptırıyor. Ayrıca, Galileo Galilei bu sarayda Medicilerin çocuklarına özel ders verdi. Bir yandan da bilimsel çalışmalarına devam etti.

Tarihin ilk enstitüsü olarak kabul edilen “Academia del Cimento” burada kuruldu. Deneysel çalışmalar Pitti Sarayı’nın dışarısında yapılırdı. Metal eritmek için kullanılan fırınlar hala Boboli bahçelerinde.

Medicilerin adını henüz duymadıysanız, Floransa’da bolca duyacaksınız.Günümüzde, Floransa’da gördüğümüz eserlerin birçoğunun arkasında Medici ailesi var. Floransa’da iz bırakan diğer bazı kişiler: Floransa’yı Floransa Yapanlar: Şairler, Yazarlar, Ressamlar…

Medici Şapeli

Michelangelo‘nun Floransa’daki yarım kalan eserlerinden. Michelangelo şapelin dış cephesi tamamlayamadan Roma’ya gitmek durumunda kalmıştı. İçerde, gösterişe düşkünlüğü ile bilinen Medicilerin mücevherlerle süslü mezar taşlarını görebilirsiniz.

medici sapeli dis gorunum floransa

Bazı Sanat Eserleri ve Sergilendikleri Yerler

  • St. Mark heykeli / Donatello, Orsanmichele kilisesinin müzesinde sergileniyor. Kilisesenin dış nişlerinde bir de kopyası bulunuyor.
  • Son Akşam Yemeği freskosu / Domenico Ghirlandaio, Ognissanti. (Michelangelo ilk resim eğitimine Ghirlandaio’nun atölyesinde başladı)
  • Ghiberti’nin kapıları. (Museo dell’Opera del Duomo da sergileniyor. Bir zamanlar, Santa Maria del Fiore’nin önündeydi. Michelangelo bu kapılara cennetin kapıları diyor.)

Floransa’da Geçen İyi Filmler

  • Obsession (1976) / Brian de Palma.
  • Hannibal (2001) / Ridley Scott.

Okuma Listesi

  • The Medici, Paul Strathern (Floransa’ya gitmeden vakit varsa okunması gereken bir kitap. Rönesans’ın Floransa’da nasıl doğup geliştiğinin ve Avrupa’ya yayıldığının hikayesi. Ayrıca Rönesans sanatçılarının hayatlarından birçok kesitler sunuyor.)

Yeme – İçme

İtalya deyince her ne kadar pizza ya da spagetti akla gelse de, Floransalılar günümüz etçilerinin (steak house) ilk çıktığı yerin burası olduğunu iddia ediyorlar. Mercato Centrale, İtalya’nın en eski pazarlarından biri. Birşeyler yemek için ilk gidilmesi gereken yer burası. Pazarın içerisinde özellikle sabahları haşlama sığır etinden ya da işkembesinden sandviç yapan yerler var. Pazarda aynı zamanda el yapımı Gnocchi ya da Tortellini yapan yerler de var. Dışarıdaki restoranlara göre daha güzel, daha taze ve daha ucuz.

iskembe mercato centrale floransa
Ekmek arası et ve işkembe, Mercato Centrale

Bunun dışında, Piazza Pitti’ye çok yakın Osteria Santo Spiritti adında bir restorana oturmuştuk. Spagetti, Gnocchi ya da Tortellini önerebilirim. Fiyatlar porsiyon başı 10-12 euro civarında (2016 yılı için).

tortellini floransa
Tortellini

Floransa’da Nerede Kalınır?

Seyahat ettiğim yerlerde otel tercihimi genellikle booking.com’da indirimde olan otellerden yana kullanıyorum. Bazen çok güzel fırsatlar çıkıyor. Seyahat ettiğim tarihlerde The Hilton Florence Metropole otel için fiyatlar oldukça uygundu. Merkeze çok yakın değil, ulaşımı tramvay ile yaptık. Gayet temiz güzel bir oteldi.

Floransa Notları

Via dei Leoni- Ortaçağda burada kafeste aslanlar vardı. Şehrin simgesi olan aslanlar güç ve zenginliği temsil esiyordu.

Vasari Koridoru- Vecchio Sarayı’ndan Pitti Sarayı’na kadar dışarı çıkmadan gidilebilen yol. Arada Uffizi Galeri ve Vecchio köprüsündeki dükkanların üzerinden geçiyor. Uffizi Galeri’nin mimarı Vasari’nin adıyla anılıyor.

Santa Maria Novella- Ghirlandaio’nun yanındayken Michelangelo’nun çıraklık yıllarının geçtiği yerlerden.

Floransa gezim ve sonrası notlardan, fotolardan çıkanlar şimdilik bu kadar.

Visited 2 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir