Casa Batllo: Barselona’da Bir Gaudi Masalı

Casa Batllo, Gaudi’nin en çok bilinen konut tasarımlarından biridir. Barselona‘da işlek bir cadde olan Eixample caddesi üzerinde yer alıyor. Her yıl milyonlarca kişi bu sıradışı binayı görmek için bu caddeye geliyor.

casa battlo eixample caddesi barselona
Eixample caddesi.

Casa Batllo, ilk olarak 1877 yılında Gaudi’nin mimarlık hocalarından biri olan Emilio Sala Cortés tarafından inşa edildi. 1903 yılında ise Josep Batlló y Casanovas bu binayı satın aldı. 1904’de Battlo ailesi Gaudi’den binayı yenilemesini istedi. İlk planda binanın yıkılıp yeniden yapılması vardı. Gaudi binayı yıkmadan yenilemenin bir yolunu buldu ve 1906 yılında çalışmalarını tamamladı. Bugün Barselona’nın simgesel yapılarından biri oldu.

Kemik Evi

Antik dönemlerden günümüze birçok mimari eserde doğanın yansımalarını görüyoruz. Gaudi de Casa Batllo’nun önce cephe süslemelerinde doğadan birçok detaya yer verdi. Bunlardan ilk dikkat çekeni, ön cephe sütunlarının kemik formunda olması. Bundan dolayı, Casa Batllo yerel halk arasında “Kemik Evi” olarak geçiyor.

kemik detay casa battlo barselona
Kemik formundaki sütunlar

İlk katta, odaların güneş ışığını daha çok alması için geniş pencereler kullanılmış. Bunlar da yarasa formunda. Diğer bir detay ise balkonlarda. Gaudi balkonlarda kafatası formuna yer vermiş.

kafatasi form balkon casa battlo
Kafatası formundaki balkonlar.

Bir Savaşın Anatomisi

Casa Batllo’nun neredeyse her detayı alegorik bir anlam taşıyor. Gaudi, çatıyı ejderha sırtı ve bacayı ise kılıç şeklinde tasarlamış.

Aslında, binanın tamamı bize Hristiyanlıktaki “Aziz George ve Ejderha” arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Çatı ejderhayı, baca Aziz George’nin kılıcını, balkon ve sütunlar ise ölen insanları temsil ediyor.

casa battlo catisi
Ejderha görünümlü çatı.

Rivayete göre; Aziz George aylarca süren yolculuğun ardından Libya’ya gelir. Burada yaşlı bir keşiş ile karşılaşır. Keşiş ona ülkesinin bir ejderha tarafından harap edildiğini söyler. Hergün ülkenin en güzel iki bakir kızı ejderha için kurban edilir. Kurban edilmeyen sadece kıralın kızı kalmıştır. Ejderha ile savaşacak bir şövalye bulunamazsa onun da kurban edileceğini söyler. Bunları duyduktan sonra Aziz George kralın kızını kurtarmaya karar verir ve ejderha ile karşılaşır. Ejderhaya bir kaç kılıç darbesi vurur ama ejderhanın derisindeki pullardan dolayı fayda etmez. Sonunda pul olmayan biryerinden kılıcı geçirir ve ejderhayı yere serer.

Bu hikayeyi, Flaman ressam Rubens de Aziz George ve Ejderha tablosunda resmetmişti.

Gaudi Hakkında

Antoni Gaudí i Cornet ya da kısaca Gaudi’nin mimari hayatı 19. yüzyılın sonlarına doğru başladı. Gotik mimariyi tekrar etmeyeceğini söyledi. Renkli yüzeyler, dalgalı formlar ve doğadan alıntılarla kendine ait masalsı bir tarz ortaya koydu. Ortaya koyduğu eserlerle adeta Barselona’yı tasarlamış. Herhalde Gaudi’siz bir Barselona düşünülemezdi.

Kaynak:

Assessment of Antoni Gaudi’s Design Approach on the Concept of Biophilia: Case of Casa Battlo

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir