Dört Nehir Çeşmesi: Ya da Dört Kıtanın Hikayesi

İtalyan sanatçı Gian Lorenzo Bernini’nin Dört Nehir Çeşmesi, dünyanın en etkileyici çeşmelerinden biridir. Güzel çeşmeler şehri Roma’nın Navona Meydanı‘ndadır. Adından da anlaşılacağı üzere, Bernini dört nehrin hikayesini taşa yontmuştur. Nil, Tuna, Ganj ve Rio de la Plata nehirleri.

Bernini, meydanın ortasındaki dikilitaşın etrafında kayaların üzerinde dört tane mitolojik ırmak tanrısı heykeli olan bir çeşme tasarlar. Tasarımda, neredeyse her detayın alegorik bir anlamı var. Dört ırmak tanrısı dört kıtayı temsil ediyor. O zamanlar Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika biliniyordu. Ve bu dört heykelden akan su, dört kıtadaki dört farklı nehri simgeliyor.

dort nehir cesmesi afrika nil
Nil Nehri’ni temsil eden heykel.

Rio de la Plata nehri Amerika kıtasını temsil ediyor. Buradaki heykelin ayaklarının altındaki bozuk paralar yeni kıtanın zenginliğinin işareti (İspanyolca’da “plata” gümüş anlamına geliyor). Tuna Nehri, Avrupa’yı temsil ediyor. Rio de la Plata ve Tuna nehirleri arasında bir at heykeli var. İki kıta arasındaki bağlantıyı anlatıyor.

dort nehir cesmesi Rio de a Plata
Rio de la Plata nehrini temsil eden heykel

Ganj Nehri, Asya’yı temsil ediyor. Buradaki ırmak tanrısı kürek çekiyor. Son çeşme ise Nil Nehri ve Afrikayı temsil ediyor. Buradaki ırmak tanrısının kafası bir elbise ile kapalı. Nil Nehri’nin kaynağının bilinmemesine işaret.

at figuru dort nehir cesmesi
Rio de la Plata ve Tuna Nehirleri arasındaki aslan figürü

Çeşmenin havuzunda ise yapay bir mağara, etrafında egzotik bitkiler, at, yılan, yunus, timsah, aslan ve ejderha figürleri bulunuyor.

dort nehir cesmesi aslan figuru
Dört Nehir Çeşmesi aslan heykeli.

Navona Meydanı

Navona Meydanı, geçmişi çok eskilere uzanan bir meydan. İmparator Domitian’ın M.Ö. 86 yılında yaptırdığı stadyum buradaydı. Yıllarca deniz savaşlarının provası için kullanıldı. Sonrasında, 15. yüzyılda Roma’nın pazarı (şuan Campo de Fiori’de olan pazar) buraya kurulurdu. 1600’lü yıllarda ise, Ağustos ayının her haftasonları meydan sular altında bırakılırdı. 200 yüzyıl boyunca, bütün Romalılar yazın gelişini bu meydanda sular altında kutladılar, eğlendiler. Ancak, meydandaki asıl değişim Pamphili ailesinin buraya taşınmasıyla oldu. Bugün Navona Meydanı’nda gördüğümüz birçok eserde bu ailenin izi vardır.

Pamphili Ailesi

Pamphili ailesi Roma’ya 1400’lü yıllarda taşındılar. Yıllar içerisinde Navona Meydanı civarındaki yerleri satın aldılar. 1644 yılında bu aileden olan ve ilerde Papa Innocent X olacak kişi meydana bakan bir yeri aldı. Böylece, Palazzo Pamphili’nin yapımı başlamış oldu.

Innocent, Circus Maxentius’tan çıkarılan antik bir dikilitaşı meydanın ortasına diktirdi. Papa Innocent X Pamphili, 1650’deki Jubilee yılını Dört Nehir Çeşmesi’ni yaptırarak kutlamak istiyordu. Dikilitaşın etrafına yapıcak olan çeşme için barok dönemin en tanınmış yetenekli heykeltraş ve mimarlarından Bernini görevlendirildi. Bernini’nin bu başarısı onun adının bütün Avrupa’da duyulmasını sağladı.

Dört Nehir Çeşmesi’nin ortasındaki dikili taşın tepesinde, ağzında zeytin dalı olan bir güvercin figürü vardır. Bu güvercin, Roma’nın etkili ailelerinden Pamphili ailesinin işareti.

Visited 29 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir