Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)’nin Hikayesi

Aşk Çeşmesi, sadece Roma’nın değil kuşkusuz dünyanın en meşhur çeşmesidir. Trevi Çeşmesi’ne sadece bir çeşme demek yanlış olur. Daha ziyade meydanın bir tarafına tiyatro sahnesi yerleştirilmiş gibi. Diğer taraftaki kalabalık izleyiciler suyun ve taşların muhteşem şovunu izliyor.

Roma’da Romalılarn meşhur su kemerlerinin zenginliğini göstermek için kemerlerin bittiği yere büyük anıtsal çeşmeler yapılırdı. Trevi Çeşmesi de bir zamanlar, Roma’nın su ihtiyacını karşılayan ana su kemerlerinden biri olan Acqua Vergine‘ nin son noktasıdır.

Trevi Çeşmesi, üç yolun kesiştiği noktada bulunuyor. Adını buradan alıyor. Latince üç sokak anlamına gelen “trivium” dan türemiş. Diğer bir rivayet ise; Trevi adı, Tiburtina yakınındaki kaynak suyu olan Trebium’un bir çarpıtmasıdır.

trevi cesmesi aksam
Trevi Çeşmesi akşam

Ne Zaman Yapıldı?

Çeşmenin geçmişi, Marcus Vipsanius Agrippa’nın MÖ. 19 yılında yaptırdığı su kemeri olan Aqua Virgo‘ ya dayanıyor. Bu su kemeri yenilendi ve Acqua Vergine oldu. Bittiği yere Trevi Çeşmesi yapıldı. Agrippa, Pantheon’un girişinde ismi yazan kişi, Augustus’un baş danışmanı, Roma lejyonları komutanıydı.

Bugün gördüğümüz çeşme ise XII. Papa Clement zamanında restore edildi ve taş süslemeleri yapıldı. Restorasyon çalışmaları tam 30 yıl sürdü, 1762′ de bitti. Trevi Çeşmesi’nin mimarı olan Nicola Salvi bu süre içerisinde hayatını kaybetti. Salvi, başyapıtının son halini göremedi. Ondan sonra Giuseppe Pannini tamamladı.

trevi cesmesi heykelleri
Çeşmedeki heykeller

Aşk Çeşmesi Efsanesi

Trevi Çeşmesi’ndeki suya bozuk para atma efsanesi 1954 yapımı Aşk Çeşmesi (Three Coins in the Fountain) filmine dayanıyor.

Eğer bir tane bozuk para atarsanız Roma’ ya tekrar geleceğiniz; iki bozuk para atarsanız İtalyan birine aşık olacağınız; üç bozuk para atarsanız tanıştığınız kişiyle evleneceğiniz anlamına geliyor.

Bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuz üzerinden atarsanız dileklerinizin olma ihtimali artıyormuş.

Günlük havuzdan toplanan para yaklaşık 3000€.

trevi cesmesi kalabalik
Trevi Çeşmesi önündeki kalabalık.

Mimari Özellikleri

Trevi’nin mimarı Nicolo Salvi, Bernini’ ye ait tamamlanamayan (1629) daha eski bir planı yeniden yorumladı. Salvi, Palazzo Poli’nin yan cephesini bir heykel ve bir takın arkasında sakladı. Okyanusu temsil eden bir heykel ve meydanın yarısını kaplayan bir alana suların aktığı dekoratif bir zafer takının arkasına.

Heykelsi figürler, mimari, su oyunu, kaya gibi çıkıntılar ve doğanın taştan bir temsili Roma’nın en sıradışı meydanı için bir araya gelmiş. Öndeki düzensiz kayalar ve sıçrayan suların, düz bir arka planla oluşturduğu zıtlık yapıda mimari dengeyi sağlamış.

Çeşmenin yapımında traverten taşı kullanıldı. Traverten kelimesi, Latince’de “Tiber’den gelen” anlamına gelen tiburtinus ‘tan türemiştir.

Aşk Çeşmesi’ndeki Heykeller

Çeşmenin tam ortasında, zafer takı altında duran bir Oceanus heykeli var. Arabasını, denizin karşıt ruh hallerini temsil eden bir vahşi ve bir uysal olmak üzere iki deniz atı çekiyor. İki Triton atları kontrol ediyor. Yaşlı Triton geçişlerini duyurmak için bükülmüş bir kabuk tutuyor.

Oceanus heykelinin sağında bolluk, solunda ise sağlık heykelleri yer alıyor.

trevi Oceanus Triton
Oceanus ve Triton heykelleri.
Visited 41 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir