Ana SayfaTürkiyeİstanbulAtatürk Arboretumu: İstanbul'un Ağaç Müzesi

Atatürk Arboretumu: İstanbul’un Ağaç Müzesi

Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’ nın içerisinde çeşitli ağaçların yetiştirildiği,incelendiği ve halka sergilendiği geniş doğal bir alandır. Çeşitli türlerde ağaçlar, çalılar ve diğer bazı bitkiler etiketlenmiş ve bunlar hakkında bilgiler paylaşılmış. Bu arboretum sayesinde hayatımda ilk defa bir ağaç müzesi gezmiş oldum.

Ülkemizin ilk arboretumu olan Atatürk Arboretumu’ nun geçmişi 1958 yılına dayanıyor. Belgrad Ormanının içerisinde Sarıyer ilçesi sınırları içerisinde 500 hektarlık bir alana kurulmuştur.

Arboretumlar, özellikle ağaç ve çalı gibi odunsu bitkilerin yetiştirildiği alanlardır. Genellikle bulundukları bölgede yetişen ağaç türleri bulunur. Atatürk Arboretumu ‘nda da meşe, gürgen, ardıç, çam, ladin, kayın ve kestane gibi Belgrad Ormanı’ nda görebileceğimiz bütün ağaç türleriyle karşılaşıyoruz. Atatürk Arboretumu, sadece Türkiye’ nin ağaç türleri değil birçok egzotik türlerden de oluşan geniş bir doğal koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Arberetuma girişte hemen solda, 250 yıl yaşamış ve bir fırtınada yıkılan bir gürgen ağacının gövdesi sizi karşılıyor.

250 yas gurgen agacinin govdesi
250 yaşındaki ölmüş gürgen ağacının gövdesi.

Yaş demişken, bazı ağaç türlerinden kütüklerin asılı olduğu bir stantla karşılaştık. Büyüteçlerle kütüklerdeki halkaları sayıp, yaşlarını hesaplayabilirsiniz. Özellikle çocuklar için eğlenceliydi.

Girişte arboretumun bir planını alıp ona göre gezebilirsiniz. İçeride yapay göletler ve ağaçların arasında yürüyüş parkurları bulunan devasa bir alan. Zaman zaman ara yollardan giderek farklı kareler yakalayabilirsiniz.

Arboretum içerisindeki ağaçların türlerini ve bilgilendirme notlarını bulabileceğiniz bir bağlantı: https://ataturkarboretumportal.ogm.gov.tr/arboretummap/index.html Hangi türden ne kadar ağaç var ve arboretumun nerelerinde bulunuyor, bütün bunlara açılan online haritadan bakabilirsiniz. Arboretum ziyareti öncesi bir fikir vermesi açısından güzel bir bağlantı.

Bununla birlikte, arboretumlar hakkında genel bir fikir edinmek, Türkiye’ den ve dünya’ dan arboretum örneklerine bakmak için bu yazıya göz atabilirsiniz: https://ucaknotlari.com/arboretum-ne-demek-turkiyedeki-arboretumlar

ataturk arboretumu golet
Gölet

Arboretuma Giriş

Girişte bilet almanız gerekli. Bilet fiyatları uygun diyebilirim. https://ataturkarboretumbilet.ogm.gov.tr/ticket bu bağlantıdan biletlerinizi online ya da girişteki gişeden elden alabilirsiniz.

Su haricinde herhangi bir yiyecek veya içecekle arboretuma girilmesine izin verilmiyor. İçerde de herhangi bir kafe, restoran bulunmuyor. Ziyaretini planlarken bunları da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Ulaşım

Atatürk Arboretumu, Kemerburgaz- Bahçeköy yolu üzerindedir. Araçla ulaşım sağlanabilir. Arboretumun ücretsiz otoparkı kullanılabilir. Ayrıca; Sarıyer, Taksim ve 4. Levent’ ten Bahçeköy otobüsleri ile de ulaşım sağlanabilir.

- Advertisement -