Kariye Müzesi: İstanbul’ un Dev Boyama Kitabı

Kariye müzesi, dünyanın en iyi korunan freskolarına ev sahipliği yapmaktadır. Bizans dönemi İstanbulu’nun en önemli yapılarından biridir. Kariye’ nin geçmişi 5. yüzyıla dayanmaktadır. İlk olarak kilise olarak yapıldı. Depremin yıktığı yapı 11. yüzyılda tamamiyle yeniden inşa edildi. 16. yüzyılda camiye çevrildi. 1948 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başladı.

Ekleme: Kariye, 20 Ağustos 2020 yılında tekrar camiye çevrildi. Ayasofya ile benzer bir geçmişe sahip.

kariye fresko mozaik3
Kariye freskolar ve mozaikler.

Freskolar

“Kitap, yapıyı öldürecektir.” der Victor Hugo.  Eskiden yapıların neden çok süslü, boyalı ve detaylı yapıldığının cevabı. Eskiden sadeliğe yer yoktu (Gutenberg’in matbaasına kadar). Her yapı bir kitap gibiydi. Kariye Müzesi de bu kitapların en önemlilerinden biriydi.

Notre Dame’ın Kamburu’nun giriş kısmında; eskiden insanlara bir şeyler öğretmek için mimari eserlerin kullanıldığından, bu yüzden eskinin mimari eserlerinin bu kadar süslü olduğundan, Gutenberg’ in matbaayı icat etmesinden sonra mimarinin yerini kitapların aldığından detaylıca bahseder.

kariye fresko mozaik2
Kariye freskolar ve mozaikler.

Yapıların bir kitap gibi kullanıldığı zamanların en önemli eserlerinden bir tanesi de Kariye Müzesi’ dir. İçerisinde, bir hikayenin resmedilmeği boş bir yüzey bulmak çok zor. Freskolar 13. yüzyıla aittir. O dönem, Kariye’nin neredeyse bütün duvarları farklı olayların anlatıldığı mozaiklerle süslenmiştir. Duvarlardaki bu muhteşem mozaikler neredeyse hiç bir zarar görmeden günümüze kadar korunmuştur. Okuma-yazmanın halk arasında çok yaygın olmadığı o dönemlerde, özellikle Hristiyan dünyada insanlara dinlerini öğretebilmek için bu mozaik ve freskler kullanılırdı. Bütün bu özellikleriyle Kariye, Doğu Hristiyanlığı’ nın bir şaheseri olarak gösterilir. Hz İsa ve Hz Meryem’ in hayatından kesitler anlatılmaktadır.

kariye fresko mozaik
Kariye freskolar ve mozaikler

İçerisi bu kadar süslü olan bu yapının dış kısmı mütevazi bir tasarıma sahiptir. Osmanlı Devleti’ zamanında bir tane minare eklenmiştir. Yapının orijinal halinden tek farkı budur. İstanbul’ da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Kariye ne demek?

Kariye Müzesi, eskiden şehrin epey dışarısında olan Edirnekapı’ da bulunmaktaydı. Bundan dolayı da adına, şehrin dışarısı anlamına Kariye denmiştir. Kariye, Yunanca bir kelimedir ve şehrin dışında kalan yerler için kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir?

En yakın tramvay durağı, Edirnekapı. Yaklaşık 15 dk. lık yürüme mesafesindedir. Müze hakkında diğer bilgiler için müzenin websitesi: http://kariye.muze.gov.tr/

Visited 3 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir