Hatay Arkeoloji Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Müze Hakkında

Hatay Arkeoloji Müzesi, tarihi boyunca pek çok olaya tanıklık eden Antakya ve civarına ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Eski Taş Çağı’na kadar uzanan zengin bir eser koleksiyonuna sahip olup, bu koleksiyon Antakya’nın köklü tarihine ışık tutmaktadır.

Antik çağlarda, Antakya, Roma ve İstanbul’u takiben Roma İmparatorluğu’nun en büyük üçüncü şehri, Doğu’nun ise en büyük metropolü konumundaydı. Aynı zamanda Helenistik dönemin en gözde merkezlerinden biri olarak, kültürel ve ticari anlamda canlılığını korumuştur. Birinci yüzyılda ise Antakya’da yaklaşık yarım milyon insanın hayat sürdüğü tahmin edilmektedir.

Hatay Arkeoloji Müzesi, bu zengin tarihin özünü yansıtarak, her bir eserinde geçmişin derinliklerine yolculuk etme fırsatı sunar. Bu nedenle Hatay’ı ziyaret edenler için bu müze görülmeye değer önemli duraklardan biridir.

Öne Çıkan Eserler

Kral Şuppiluliuma Heykeli

MÖ 13. yüzyılda tahtta olan Hitit kralı Şuppiluliuma’ya ait devasa heykel, Hatay’ın gizemli topraklarında, Tell Tayinat Höyüğü’nde keşfedildi. Bu anıtsal heykel, ziyaretçilere Hitit İmparatorluğu’nun ihtişamlı geçmişine dair eşsiz bir bakış sunmaktadır. Şuppiluliuma’nın heykeli, olağanüstü işçiliği ve tarihi önemi ile müzenin en göz kamaştırıcı eserleri arasında öne çıkmaktadır.

suppiluliuma Heykeli 1
Kral Şuppiluliuma Heykeli

Tanrıça İştar Heykeli

Babil mitolojisine göre, İştar savaş ve aşkın hükümdarı olan kudretli bir tanrıçaydı. Sümer mitolojisinde ise bu güçlü figür İnanna olarak bilinirdi. Müzede, İştar’ın minik bir heykeli sergileniyor.

istar heykeli
İştar heykeli

Müzik Aleti

Bir zamanlar Bronz Çağı’nda kullanılmış olan bir müzik aleti, kemikten ustalıkla işlenmiş. Bu eşsiz enstrüman, özellikle üflemeli bir çalgıyı anımsatıyor ve antik dönemin ezgilerini günümüze taşıyan nadir eserlerden biri olarak müzede sergileniyor.

antik muzik aleti
Müzik aleti

Tabletler

Müzede birçok tablet bulunuyor.  Asur Kralı Esarhaddon tarafından hazırlatılan aşağıdaki tablette veliaht prens Aşşurbanipal’e bağlılık yemini yazıyor. Bu tabletle, Kinalia (Hatay) valisi ve bürokratları Asur’a bağlılık yemini etmek durumda kalmışlar.

tablet antakya arkeoloji muzesi
Esarhaddon’un hazırlattığı tablet

Ağırlık Birimleri

Müzede sergilenen eserler arasında demir çağında kullanılan ağırlık birimleri de vardır. Bu ağırlık birimleri boğa, insan başı, aslan, kaplumbağa şekillerindedir. Genellikle hayvan şeklinde olan birimleri bulundukları bölgeyi temsil ediyor. Mesela, Mezopotamya’yı temsil eden figürlerden biri ördektir.

kaplumbaga agirlik birimi
Kaplumbağa figürlü ağırlık birimi

Britanya Müzesi ‘ndeki benzer bir galeriyi bu bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz: https://www.britishmuseum.org/collection/object/W_1855-1205-100

Kabartmalar

Müzede mitolojik öğelerin yer aldığı eserler de bulunuyor. Helenistic dönemden bir Zeus kabartması.

zeus kabartmasi hatay
Zeus kabartması

Çanaklar

Müzede birçok çanak örneği var. Aşağıdaki çanaklar eskiden deterjan elde etmek içi kullanılırmış. Çanakların içerisine önce köz sonrasında su konularak bekletilirmiş. Elde edilen bu karışımdan deterjan yapılırmış.

canak antakya arkeoloji muzesi 1
Çanaklar

Kükreyen Aslan Heykeli

Tell Tayinat Höyüğü’nden çıkarılan heykelleriden bir diğeri ise bu kükreyen aslan heykelidir. MÖ 8-9. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Muhtemelen bir zamanlar kale girişinde yer alan simgesel bir anıtın parçasıydı. İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde de benzer şekilde Halikarnas Mozolesi’ne ait bir aslan heykeli sergilenmektedir.

kukreyen aslan heykeli hatay arkeoloji muzesi
Kükreyen Aslan Heykeli

Hatay Arkeoloji Müzesi Mozaikleri

Bir zamanlar, Antakya’da yaşayan neredeyse herkesin evinde en az bir tane zemin mozaikle kaplıydı. Varlıklı ailelerin evlerinde daha çoktu. Birbirinden farklı desenlerle süslenirdi; çiçekler, kuşlar, mitolojik kahramanlar, geometrik şekiller…

Günümüzde, Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Mozaikler, yaklaşık 10000 metrekarelik bir alanda sergileniyor. 

mozaikler antakya arkeoloji muzesi 1
Mozaik galerisi

Antakya Venüs’ü

Venüs’ün doğuşunun resmedildiği, dünyanın en büyük mozaiği Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Botticelli’nin, meşhur Venüs’ün Doğuşu tablosunu anımsatıyor. Rönesans sanatçılarına ilham veren antik dönem eserlerinden biri de bu mozaik olabilir mi? Kim bilir?

antakya venusu 1
Antakya Venüs’ü mozaiği

Sarhoş Dionysos Mozaiği

Dionysos, Yunan mitolojisinde bereket ve şarap tansıdır. Verimli topraklara sahip olan Antakya’ da yapılan mozaiklerde bolca resmedilmiştir.

Sarhos Dionysos Mozaik antakya 1
Sarhoş Dionysos Mozaiği

Bağ Bozumu, Psyche ve uyuyan Eros ve Kem Göz mozaiği gibi daha başka birçok mozaik sergilenmektedir.

Hatay Arkeoloji Müzesi yeni açılmış. Şimdiye kadar gezdiğim belki de en güzel müzelerden biri olmuş. Gerek müzeyi gezerken ki kolaylık, gerekse eserler hakkındaki açıklamalar, müzeyi daha keyifli hale getirmiş.

Hatay Arkeoloji Müzesi Sanal Gezi

Kültür ve Turizm Bakanlığına air aşağıdaki bağlantıdan, müzede sanal bir tura çıkabilirsiniz. Eserlerler hakkında bilgi alabilir, onları 3d olarak inceleyebilirsiniz.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/HATAY_ARKEOLOJI_MUZESI/

Giriş Ücreti

Müzeye girişlerde Müze Kart kullanılabilmektedir.

Visited 16 times, 1 visit(s) today

2 Comments Hatay Arkeoloji Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir