Ana SayfaİngiltereLondraBritanya Kütüphanesi: Kitap Kokan Mekanlar

Britanya Kütüphanesi: Kitap Kokan Mekanlar

Britanya Kütüphanesi (British Library), sahip olduğu 170 milyon eserle dünyanın en büyük ikinci kütüphanesidir. Sürekli büyüyen kütüphaneye her yıl yaklaşık 3 milyon yeni öğe ekleniyor ve 10 km raf yapılıyor. Kütüphanedeki kitapların toplam uzunluğu ise 746 km.

Kütüphane, dünyanın en geniş araştırma koleksiyonlarından birine sahip. Yazıya dair herşeyi bulmak mümkün. 3000 yıllık bir aralıkta araştırma yapma imkanı sunuyor. İngiltere’ nin bütün basılı ve dijital arşivi burada tutuluyor. Muhteşem bir kaynak. Kitapseverlerin, Londra’ da mutlaka görmesi gereken bir yer.

Britanya Kütüphanesi, hemen yanı başındaki St. Pancras Hotel’ in ihtişamlı görüntüsü yanında çok mütevazi bir dış tasarıma sahip. Kütüphanenin girişi de aynı şekilde. Bu kadar büyük bir kütüphanenin girişi hemen kendini göstermiyor biraz aramanız gerekiyor. Kütüphanenin bahçesinde bir Newton heykeli, kafe ve kafa dağıtmaya çalışan öğrenciler vardı.

Kütüphaneye girişler ücretsiz ve herhangi bir kimlik sorulmuyor. Ancak, okuma salonlarını kullanmak ve araştırma yapmak için üye olmanız gerekiyor.

İngiliz Kütüphanesi giriş kapısı

Girdikten sonra sol tarafta hediyelik eşya dükkanı ve karşıda yukarı doğru çıkan merdivenler var. Merdivenleri çıkınca, dört bir tarafı kitaplarla döşenmiş devasa bir sütun sizi karşılıyor. Burdan itibaren artık kütüphanenin çalışma alanlarına yaklaşmış oluyorsunuz. Kütüphane öğrenciler tarafından çok yoğun kullanılıyor. Sütunun etrafındaki masalar tamamen kuşatılmış durumda. Ayrıca buradaki kafede de boş yer bulmak kolay değil.

Kütüphanenin içerisinde küçük bir müze bulunuyor. Kitap tutkunlarının büyük keyif alacağı bir yer. Kitaplara dair bazı ilkleri burada bulabilirsiniz. Shakespeare ‘ın not defterleri, Gutenberg’ in bastığı ilk müzik kitabı, Mozart’ a ait notlar, Beatles’ ın çalışmaları, Jane Austin, Oscar Wilde, Leonardo da Vinci ve daha başkalarına ait birçok eser burada sergileniyor. Müzenin en önemli özelliği ise, Magna Carta‘ nın orjinal kopyasının burada sergileniyor olması. Maalesef müzenin içerisinde fotoğraf çekmek yasak.

Dijital Dev Bilgi Kaynağı

Britanya kütüphanesi fiziksel kitapların yanı sıra dijital kaynak olarak da çok zengin bir koleksiyona sahip. Kütüphanenin arşivine her ay 6.8 terabyte’ lık bir içerik yükleniyor. Bu içeriklerin bir kısmına kütüphanenin web sayfasından (https://www.bl.uk/catalogues-and-collections/digital-collections ) ulaşmak mümkün. El yazmaları, ses kayıtları, çizimler, haritalar, fotoğraf ve daha birçok çeşit kaynak bulunuyor.

Dev kitaplı sütun

Etkinliklere Katılın

Britanya Kütüphanesi’ nde düzenli olarak etkinlikler düzenlenmektedir. https://www.bl.uk/whats-on bu bağlantıdan kütüphanedeki etkinlikleri takip edebilirsiniz. Kütüphanenin açık olduğu zamanlara da buradan http://www.bl.uk/aboutus/stpancras/ ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidir?

Britanya Kütüphanesi’ ne en yakın metro istasyonu King’s Cross St. Pancras‘ tır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -