Borough Market: Londra Günlüğü

Bugün dünyanın en meşhur pazarlarından Borough Market’ teyim. Bin yılı aşan geçmişiyle London Bridge’ın hemen altında bulunan bu pazar, Londa’nın en eski pazarı. Tarihi pazarlar, gideceğim yerlerde gezilecek yerler arasında daima ilk sıralarda oluyor. Buralarda kendimi bir panayıra katılmış gibi hissediyorum.

Bu bölgedeki pazarcıların geçmişi eskilere dayanıyor. 11. yüzyıldan beri satıcılar köprünün etrafına toplanıp bir şeyler satarlarmış. 13. yüzyılda Borough High Street civarında toplanmaya başlıyorlar. 1755 yılında ise günümüzdeki Borough marketin merkezini oluşturan yere yerleşiyorlar.

Hava soğuk, sabahın ilk saatleri. Dükkanların bir kısmı henüz açılmamış. Çok kalabalık da sayılmaz. Bilmeden pazarı gezmek için iyi bir zamanda gelmişim. Öğleden sonra ayrılırken, kalabalıktan adım atılmıyordu.

borough market londra 1
Market’te yoğunluk artıyor

Borough Market bir yiyecek pazarı. Meyve, sebze, peynir, et, baharat ve deniz ürünleri satan onlarca dükkan bulunuyor. Buradan alışveriş yapabileceğiniz gibi oturup bişeyler de atıştırabilirsiniz. Pazarda en çok hoşuma giden çeşit çeşit peynirlerin sergilendiği tezgahlar oldu. Kimisi ödül almış bu peynirlerden dilediğinizi tadabiliyorsunuz.

peynir borough market londra
Peynir tezgahları

Ayrıca, Borough Market bir deniz ürünleri cenneti. Bir ada ülkesi İngiltere’ nin deniz ürünleri açısından ne kadar zengin olduğunu siz düşünün. Heryerde, fish and chips, midye, ıstakoz, kalamar ve adını bilmediğim bazı deniz ürünlerini satan tezgahlar var. Burada bir tezgah sahibi olmanın ilk şartı en kaliteli ürünleri satmak. Sadece İngiliz tatlarını değil, dünyanın her tarafından muhteşem tatları bulabilirsiniz. Ya da fırıncılık okulunun önünde kısa bir ara verip içerde ekmek yapan öğrencileri izleyebilirsiniz.

Pazarın hemen yanındaki Monmouth Kahvesi benim için büyük bir sürpriz oldu. Daha önce iki defa Covent Garden’ daki şubesinin kapısından dönmüştüm. İkisinde de kapalıydı. Burda görünce hemen sıraya girdim. Londra’ nın en meşhur kahve dükkanlarından.

Monmouth Kahvesi londra
Monmouth Kahvesi

Gezdikçe çoğalan şehir Londra yine bitmedi. Bir sonraki gelişim için aldığım notlarla ayrılıyorum.

Ulaşım

Borough Market’ en yakın metro durağı London Bridge. Metro’dan çıktıktan sonra hemen sağda marketi bulabilirsiniz. Buradan South Bank’tan London Eye kadar güzel bir Londra yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Marketi daha detaylı gezmek isterseniz burada düzenlenen yürüyüş turlarına da katılabilirsiniz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir