En İyi Seyahat Kitapları Listem

Her yazarın bir şehri vardır ya da her şehrin bir yazarı. Bir şehre yolunuz düşerse, yazarını bulup okumadan giremezsiniz oraya. Sokaklarında dolaşırsınız, en göz alıcı yapılarına girersiniz, en leziz tatlarını tadarsınız ama o şehrin kapısını asla açamazsınız.

“Gerçek Cockney’ i bilmeyen, ara sokaklara hiç girmemiş, dükkanlardan, tiyatrolardan geçmemiş, bir evin kapısını çalmamış hiç kimse Londra’ yı tam olarak bildiğini iddia edemez.” diyor Virginia Woolf. Londra’ ya gidip bunları yapan kaç kişi var?

Bazen bir şehri tam olarak bilebilmek için seyahat etmek yeterli olmuyor, belki bir müddet orada yaşamak gerekiyor. Ya da o şehrin yazarını bulup okumak.

Notre Dame’ ın Kamburu, Paris’ e gitmeden okuduğum kitaplardan. Hikayenin geçtiği yer, Paris’ lilerin gerçek Paris dedikleri Notre Dame Katedrali’ nin de bulunduğu Cite Adası ve civarı. Romanla birlikte hayali de olsa oralarda dolaşmak ve sonrasında gidip görmek güzeldi.

Bu seyahatimin üzerinden yaklaşık dört yıl geçti. Geçen zaman içerisinde gezdiğim yerlerle ilgili kitapların kütüphanemdeki yeri giderek arttı. Bazıları başucu kitabım, bazıları ise tekrar tekrar okuduğum kitaplardan oldu. İşte o kitaplardan bazıları:

Bu listede olmalı dediğiniz bir kitap var mıdır?

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir