Londra Doğa Tarihi Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi, bir müze için etkileyici bir yapı. Gezmeye başlayınca müze hissi verse de, ayrılırken dev bir laboratuvardan ayrılıyormuş gibi hissediyorsunuz. Özellikle, Londra’ya çocuklarıyla seyahat edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Sergilenen Eserler

Mavi Balina

Müzeye girer girmez, Hintze Hall’un tavanına asılı dev Mavi Balina (Blue Whale) iskeleti sizi karşılıyor. Yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük canlısının iskeleti. Dinazorlardan bile büyük. Mavi balina iskeletini Hintze Hall’un tavanına asmak için 3 yıldan fazla çalışılmış.

doga tarihi londra mavi balina
Mavi Balina İskeleti

Müzede, bire bir boyutlarda bir mavi balina modeli de bulunuyor. Bu model karışında mavi balinaların ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Tahmin ettiğimden çok daha büyüktü.

Mavi balinalar, okyanuslarda bolca bulunan ve karidese benzeyen yeryüzünün en küçük canlılarından krill leri yiyerek beslenirler.

Günümüzde sadece birkaç bin tane kalan Mavi Balinalar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

mavi balina model londra
Mavi Balina Modeli

T-Rex

Müzenin en renkli ve kalabalık yeri ise, Jurassic Park filmindeki rolünden sonra ünlenen meşhur dinazor T-Rex ‘ in bulunduğu salondu.

T-rex türü dinazorların yaklaşık 65 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. Tam adı Tyrannosaurus rex. Vahşi kertenkelelerin kralı anlamına geliyor.

trex doga tarihi londra
T-Rex

Mineraller

Müzede en ilginç yerden biri de; şimdiye kadar periyodik cetvel üzerinde gördüğüm elementlerin kendileriyle karşılaştığım salon oldu. Bu salonda, uzaydan dünyamıza düşen meteorlar da sergileniyor.

altin doga tarihi londra
Saf Altın Cevheri

Dev Sekoya Ağacı

Dev sekoya ağacı dünyanın en uzun organizmaları arasında bulunuyor. 100 metre uzunluğunda bir ağaç. Hintze Hall’ un ikinci katında bir sekoya ağacının kesitini görebilirsiniz. 557 yılında bir tohum olan müzedeki sekoya ağacı, 1891 yılında kesildi. 1335 yıl yaşadı.

sekoya doga tarihi londra
Dev Sekoya Ağacı

Deprem Simülatörü

Müzede en çok heyecanlandığım bölüm burasıydı. Bir market arabasının içerisindeki ekranda izlediğim belgesel tarzı şeyin ne olduğunu anlamaya çalışırken, raflar sallanmaya başladı. Belgesel tarzı şey; 1995 yılındaki Kobe depremi gerçekleştiği anda bir marketin görüntüleri, içinde bulunduğum yer de o marketin deprem anındaki simülasyonuymuş.

deprem simulatoru londra
Deprem Simulatörü

Pompei Halkı

Vezüv yanardağının patlaması sonucu lavlar altında kalan Pompei halkının taşlaşan vücutları da müzede görülmesi gerekenlerden.

pompei doga tarihi londra
Pompei Halkı

Öğretmenleriyle birlikte müzeye gelip ders yapan birçok öğrenci grubu vardı.

londra doga tarihi ogrenci
Öğrenci grubu

Hintze Hall’ da sergilenen bir Mamut.

mamut doga tarihi londra
Mamut

Ve bir insan…

insan doga tarihi londra
Bir insan modeli

Girişler ve Ulaşım

Londra Doğa Tarihi Müzesine girişler ücretsiz. Girişte herhangi bir yoğunluk olmuyor, vakit kaybetmeden direk girebilirsiniz.

En yakın metro durakları South Kensington (District, Piccadilly ve Circle hatları üzerinde).

Müzenin hemen yanında, Bilim Müzesi ve Victoria&Albert Müzesi bulunuyor. Hyde Park da yürüme mesafesinde.

Visited 11 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir