Londra’da “Fish&Chips” Nerede Yenir?

Balık ve Cips

Balık ve patates cipsi, İngilizler için vazgeçilmez bir ikilidir. Patates ciplerinin üzerinde yağda kızartılmış morina balığı ile servis edilen bir yemek. Yanında da biraz tuz ve sirke. İngiltere’ de her yıl haziran ayının ilk Cuma gününü “Ulusal Fish & Chips Günü” olarak kutlanıyor.

Hikayesi

İngilizlerle bu kadar bütünleşen Fish and Chips‘in hikayesi İngiltere dışına uzanıyor. Aslında biraz da zorunluluktan doğan bir yemek. Balık kızartması, 15. yüzyılda Portekiz’ de yaşayan Safarat Yahudileri tarafından yapılmaya başlanıyor. Yahudilerin, şabat öncesi hazırladıkları yemekler arasında morina balığı da vardı. Unlayıp kızartarak pişirirlerdi. Bu şekilde, sonraki güne kadar balık lezzetini çok da kaybetmeden kalabiliyordu. Yahudiler’in Şabatta yani Cuma günbatımından Cumartesi günbatımına kadar yemek yapması yasak. Böylece sonraki güne lezzetini koruyan bir yemek yapmış oluyorlardı. Daha sonraları, İngiltere’ye gelen Yahudiler sokaklarda kızarmış balık satmaya başladılar. İngilizler kızarmış balıkla bu şekilde tanıştılar.

Cipsin ise Belçika’dan geldiği tahmin ediliyor. Belçikalılar kendilerini kızarmış patatesin mucidi olarak görüyorlar. Rivayete göre; bir gün Meuse Nehri donar. Nehre gelen bir kadın patatesleri balık şeklinde keser ve yağda kızartır. Ailesine bu patatesleri yedirir. Kızarmış patates böylece icat edilmiş olur.

Kızarmış balığın İngiltere’de yayılması 1800’lü yılların sonuna doğru oldu. Sanayi devrimi ile birlikte balık tüketimi fırladı. 1860 yılında ilk fish&chips dükkanları açılmaya başlıyor. 1910′ a gelindiğinde ise bu dükkanların sayısı 25000’e çıkıyor. Öyle ki; ekmek, yumurta, süt gibi temel gıdalar arasında giriyor.

Balık ve cipsin kısa hikayesi böyle. Daha fazla okumak için bu yazıya göz atabilirsiniz: The Real History of Fish and Chips

Londra’da balık ve cips nerede yenir?

Fish and Chips ya da Balık ve patates kızartması, günümüzde hala Londra’ da en popüler yemek. Tatmak için Londra’da sayısız restoran var. Londra’ da yaşayanlar iyi bir fish and chips yemek için, şehrin biraz dışına çıkmak gerektiğini söyleseler de, merkezde yemeyi tercih ettim. Aşağıda iki tanesinden bahsettim.

Poppie’s Spitalfields

Londra ‘ da en iyi fish and chips burada diyebilirim. Diğer yerlerde yediğim balıklar ağır gelirdi ve bir porsiyonu zor bitirirdim. Burada silip süpürdüm. Gayet lezzetli ve hafifti.

fishandchips londra Poppie
Poppie’s Spitalfields, Fish and Chips, Londra.

The Golden Union Fish Bar, Soho

Geleneksel olan mezgit (Haddock) söyledim. Balık lezzetli ve doyurucu. Yanındaki patates ve sos da aynı şekilde güzeldi. Yağda kızartıldığından biraz ağır olduğunu söylemeliyim. Genel olarak, Londra’ da Fish and Chips yemek için ortalamanın üzerinde bir yer.

Visited 5 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir