Ana SayfaAvusturyaViyanaViyana Gezilecek Yerler: Rüya Şehir

Viyana Gezilecek Yerler: Rüya Şehir

Viyana Hakkında

Viyana, bolca tarihi yapıları ve birbirinden güzel şehir bahçeleri ile dünya çapında bir üne sahiptir. Her yıl dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk sıralarda yer alan Viyana, gezilecek yerler bakımından çok renkli ve eğlenceli bir şehir.

Viyana’ya ikinci gelişim. Hava çok güzel. Gezmek için iyi bir gün. Bir öğleden sonra akşama kadar vaktim var. Planımda Schönbrunn Sarayı’nın içerisi ve bahçesini gezmek vardı. Ancak, saraya ulaştığımda çok fazla vaktim kalmıyor.  17:00′ da saray ziyarete kapanıyor. Bu yüzden önce Avusturya Milli Kütüphanesi’ni sonrasında Schönbrunn Sarayı’nın bahçesini gezmeyi planlıyorum. Akşam şinitzel yemek, vakit kalırsa Pratern’i de görmek istiyorum.

Bu kısa gezintimden bazı notları ve fotoğrafları paylaştım. Viyana’ya seyahatiniz öncesi bir gezilecek yerler listesi yapmanıza yardımcı olur.

Gezilecek Yerler

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Avusturya’nın en fazla ziyaret edilen yerine geldiğimde saat 17:00 civarındaydı. Sarayın içini gezmek için vaktim yoktu. Ben de direk sarayın o meşhur bahçesine geçtim. Burası çiçekler ve ağaçlarla süslenmiş devasa bir alan. İlk girdiğimde biraz gözüm korktu yürüyerek bitmez diye. Ancak kalabalığı takip ederek Gloriette‘in de bulunduğu tepeye kadar geldim. Sırf bu manzara için bile gelinebilir. Muhteşem bir saray ve arkasında Viyana manzarası.

Schönbrunn Sarayı bahçesi ve tepede Gloriette

Ayrıca tepede bir cafe de bulunuyor. Biraz dinlenmek için iyi bir yer.

Avusturya Milli Kütüphanesi

Bir kitapçı ya da bir kütüphane gezdiğim yerlerde genelde listemin başlarında yer alıyor. Viyana’da da Avusturya Milli Kütüphanesi öncelikle ziyaret ettiğim yerlerden biri oldu. Kütüphane, dünyanın en güzel tarihi kütüphaneleri arasında gösteriliyor. Kütüphane halen aktif olarak  kullanılıyor ama sadece State Hall kısmı ziyaretçilere açık.

Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın simgesel yapılarından biridir. 1300 lü yıllara kadar uzanan bir geçmişi vardır. Gotik mimari izler taşımaktadır. Kilisenin, kuzey kulesine çıkarak Avusturya’nın en büyük kilise çanını görebilirsiniz. Güney kulesine çıkarak ise muhteşem Viyana manzarasını seyredebilirisiniz.

Mozart Evi

Mozart Evi girişi

Aziz Stephan Katedrali’nin etrafında birçok ara sokak var. Bu sokaklardan bir tanesi, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dahilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın evine çıkıyor. Viyana’da kısa bir müzik turu için ziyaret edilebilir. Ayrıca akşamları klasik müzik gösterisi yapılıyor.

Zollamtssteg

Zollamtssteg köprüsü

Demir bir yaya köprüsü, altından tren yolu geçiyor. Aslında sıradan bir köprü. Avrupa’nın her yerinde bu tarz köprüler var. Ancak köprünün asıl özelliği, en iyi seyahat filmleri listemde ilk sırada yer alan “Gün Doğmadan” filminden bir köprü olması. Filmi izleyip köprüyü görmek isteyenlerden dolayı, Viyana’nın en popüler köprülerinden biri oldu.

Son olarak Prater

Pratern

Hava artık karamaya başlamıştı. Viyana’nın meşhur dönme dolabını görmek için Prater’e uğradım. Madame Tussauds da burada. Viyana’da çocuklarla birlikte vakit geçirilebilecek devasa bir alan.

Viyana’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Viyana Kafeleri ve Melange

Viyana Kahve Mekanları, Lantmann.

Viyana’da kahve en az şinitzel kadar popüler. Tarihi kahve dükkanlarından birine oturup, kahve içmek Viyana’da yapılacak en güzel şeylerden. Viyana’lıların kendilerine has kahvesi Melange’yi denemelisiniz. Cafe Lantmann ve Cafe Central Viyana’nın tarihi kahve dükkanlarından öne çıkan iki tanesidir.

Zanoni ise diğer bir pastanedir. Viyana’da bir İtalyan pastanesi.

Ve tabiki Şinitzel

Viyana’ya gelmişken Şinitzel yemeden dönmek olmaz. İyi bir yerde yemek istiyorsanız Viyana’da Şinitzel nerede yenir? başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.

Noddle ve Döner

Viyana’da şnitzel dışında önerebileceğim iki yemek noddle ve döner olacak. Schwedenplatz’da çinlilerin bir imbissi var. Atıştırmalık bireylerin satıldığı büfelere imbiss diyorlar. Burada ördek etli noddle deneyebilirsiniz. Üzerine siyaki sosla fena olmuyor.

Son olarak Pasha Kebabı ilave etmek istiyorum. Almanya’da olduğu gibi burada da döner bizdekinden biraz farklı. Özellikle sosları oldukça lezzetli.

Ulaşım

Havalimanından merkeze ulaşım için tren kullanabilirsiniz. S7 numaralı tren şehir merkezine gidiyor.

Viyana’ya Gitmeden

film:

Gün Doğmadan (1995) – Richard Linklater;

The Third Man (1949) – Carol Reed

Sissi (1955) – Romy Schneider

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -