Ana SayfaKısa NotlarFilmEn İyi Seyahat Filmleri Listem

En İyi Seyahat Filmleri Listem

Seyahate çıkmadan iyi bir film izlemek, yapılacak en güzel seyahat hazırlığıdır. İşte sizi alıp uzaklara götürecek seyahat filmleri. Sizin filminiz hangisi?

Kopenhag

Seyahat edeceğiniz yerler: Kopenhag

Büyükbabasını bulmak için, Kopenhag’ a gelen Amerikalı bir gezginin hikayesi. Kopenhag sokaklarındaki bu arayışta gezginin yolu Nhavn, Tivoli ve Küçük Deniz Kızı’ nın heykelinden de geçer. Filmin sonunda; Kuzey denizi ve Baltık denizinin kesiştiği yer olan Grenen plajının hikayesi anlatılıyor. Tam burada bir çizgi gibi birbirinden ayrılan denizlerden birinin dalgaları batıya, diğerinin ki doğuya hareket ediyor.

Eyvah (A Coffe in Berlin)

Seyahat edeceğiniz yerler: Berlin

Berlin’ de yaşayan bir gencin sıradan günleri. Filmde, Berlin’ de gezilecek yerlerden çok fazla kare yok. Daha çok Berlin’ de yaşayan birinin gözünden, gerçek Berlin’ den kareler var. Kahve tadında bir film.

Paris’ te Gece Yarısı

Seyahat edeceğiniz yerler: Paris

Yeşil Rehber

Harika bir yol filmi. Piyanist Don Shirley’in hayatından bir kesit. Bitmesini istemediğim filmlerden biriydi.

Brüj’ da

Seyahat edeceğiniz yerler: Brüj

Filmi izleyenlerin genel yorumu, filmin sıkıcı başlayıp sonradan konunun açılması. Benim ilgimi çeken ise filmde sıkça yer verilen Brüj kareleri oldu. Kanal turu, şehrin yukardan izelenebildiği bir kule, müze ziyareti ve tarihi binalar gibi bir turistin yapması gerekenleri, filmin iki ana karakteri Ray ve Ken daha Brüj’ e gelir gelmez yapmaya koyuluyorlar.
Brüj’ e henüz gitmedim ancak birgün gidecek olsam bu filmi tekrar izlerdim.

Gün Batmadan (Before Sunset)

Sizi götüreceği yerler: Paris

Serinin ikinci filmi. İlkinde Viyana’ da tekrar buluşmak üzere ayrılan Celine ve Jesse, bu kez Paris’ te Shakespeare and Company‘ de karşılaşırlar. Paris sokaklarında kısa bir yürüyüş Le Pure Cafe’ de bitiyor. Seine Nehri, Notre Dame Katedrali, Paris sokakları… Bu filmi izlemeden, serinin ilk filmi Gün Doğmadan’ ı izlemeyi unutmayın.

Notre Dame’ ın Kamburu

Paris’ e gitmeden izlenmesi gereken filmlerden. Filmin hikayesi, Paris’ lilerin gerçek Paris dedikleri Cite Adası ve civarında geçiyor.

Amelie

Seyahat edeceğiniz yerler: Paris

Gün Doğmadan

Seyahat edeceğiniz yerler: Viyana

Bir tren yolculuğunda tanışan Celine ve Jesse’ nin Viyana‘ da geçirdikleri bir gün. Viyana’ da akşama doğru her yer kapanmak üzere başlayan ve gün doğumuna kadar devam eden gezinti. Pratern,  Tuna nehri, Viyana kafeleri ve akşamları…

- Advertisement -