Ana SayfaAlmanyaFrankfurtGoethe Evi: Frankfurt Günlüğü

Goethe Evi: Frankfurt Günlüğü

Goethe Evi, Frankfurt’ta Goethe’nin hayatından bazı kesitlerin sergilendiği bir müzedir. Goethe, 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt’taki bu evde doğdu. Çocukluğunu ve gençliğini burada geçirdi. 1775 yılında Wiemar prensinin onu Weimar’a davetine kadar burada yaşadı. İlk eserlerinden olan Genç Werther’in Acıları‘nı burada yazdı. Ev içerisindeki eşyalar orjinal haliyle olduğu gibi muhafaza ediliyor.

Bir yazarın evini ziyaret etmenin, o yazarı tanımanın en iyi yolu olduğunu okumuştum. Yazarın biyografisini okumanın çok daha ötesinde bir tanımadır bu diyordu. Evini ziyaret ettiğim ilk yazar, büyük Alman şair Johann Wolfgang von Goethe oldu. Goethe’nin evinin Frankfurt’ta olduğunu, Ahmet Haşim’in Frankfurt seyahatnamesini okurken öğrendim. Haşim’ in Frankfurt’a geldiğinde öncelikle ziyaret ettiği adreslerden. Birgün yolunuz buralara düşerse, Haşim’in bu notlarını mutlaka okumalısınız. kısa notlar, Frankfurt Seyahatnamesi

Geothe’nin evi Almanya’nın en eski ve en ilginç yapılarındandır. Burayı ziyaret ederek aynı zamanda, 18 yy. Almanya’ sında burjuva bir ailenin evinin nasıl olduğunu da görmüş oluyorsunuz. O dönem varlıklı ailelerin sahip olabildiği kuyu suyu bulunan mutfak, kütüphane, müzik odası, çalışma odası ve daha başka onlarca odadan oluşan devasa bir ev. Daha detaylı bilgi için: http://www.goethehaus-frankfurt.de/goethe-house/goethe-house/view?set_language=en

Goethe evi bahçe kısmı

1944 yılında, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir hava saldırısında ev tamamen yerle bir oluyor. Evin içerisindeki eşyalar bombalamadan önce güvenli bir yere taşındığından dolayı bu saldırıdan korunmuş oluyor. 1947 çok detaylı bir çalışmayla ev orijinal haline sadık kalınarak tekrar yapılıyor. 1954 yılında ise müze tekrar açılıyor.

Sergilenen Eserler

Mutfak

Evin giriş katında sizi bir mutfak karşılıyor. O dönemleri birebir yansıtan bir mutfak. O dönemler, mutfakta böyle bir sistemin olması büyük bir lükstü.

Mutfak

18. yüzyılda, kuyu suyunun evin içerisindeki lavaboya kadar nasıl getirildiğini görüyorsunuz.

Mutfak lavabosu

Mavi ve Kırmızı Oda

Evde bazı odalara renklerinden dolayı isimler verilmiş. Birinci kattaki mavi oda.

Mavi oda

Burası da kırmızı oda.

Kırmızı oda

Müzik Odası

Goethe’nin ailesi için müzik büyük anlam taşıyordu. Kız kardeşi çok güzel piyano çalardı, babası flüt, kendisi de çello çalardı. Annesi şarkı söylerdi. Piyanonun tam üstünde Goethe’nin bir aile portresi asılı duruyor.

Müzik odası

Goethe’nin Babasının Kitaplığı

Goethe’nin babasının kitaplığı

Çalışma Masası

Goethe’nin erken dönem eserlerinden bazılarını yazdığı çalışma masası.

Goethe’nin çalışma masası

Resim Odası

Kütüphanenin bitişiğindeki odada onlarca resimden oluşan zengin bir galeri bulunuyor.

Resim odası

Goethe’nin Evi, Frankfurt’ta mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şehrin ana caddesi Zeil‘e birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -