Ana SayfaAlmanyaFrankfurtFrankfurt Gezilecek Yerler: Şehrin En Güzel 8 Noktası

Frankfurt Gezilecek Yerler: Şehrin En Güzel 8 Noktası

Almanya’nın her şehri kendi özgün özellikleriyle öne çıksa da, genellikle bir eski şehir (Altstadt) bölgesi, trafiğe kapalı alışveriş caddeleri ve geniş yeşil alanlarıyla bilinir. Frankfurt da gezilecek yerler bakımından bu genel özellikleri taşıyan şehirlerden biridir. Ancak burada her şey, devasa gökdelenler arasında sıkışıp kalmış gibi görünüyor.

Frankfurt, Almanya’nın finans ve ticaret merkezidir. Şehre adım attığınız anda bu özelliğini hemen hissedersiniz; alışılagelmiş Alman şehirlerinden farklı olarak devasa gökdelenlerle dolu bir siluet karşılar sizi. Main Nehri’nin her iki yakasına yayılan Frankfurt, hem tarihi dokusuyla hem de çağdaş ve dinamik yapısıyla dikkat çeken bir şehirdir.

Alman şair Goethe’ nin memleketi ve bazı Frankfurt’lu zengin ailelerin Avrupa’ nın çeşitli yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin buradaki müzelerde sergileniyor olması Frankfurt’un en önemli özelliklerindendir.

Frankfurt Gezilecek Yerler

Bu yazıda, Frankfurt’un keşfedilmesi gereken en çekici noktalarını paylaştım. Ayrıca, sizin de listeye eklemek istediğiniz yerleri yorumlar kısmında belirtebileceğinizi unutmayın!

1. Kuşbakışı Frankfurt

Gökdelenler şehri Frankfurt’ta, şehri kuşbakışı görmek isteyenlerin ilk durağı genellikle Main Tower olur. Frankfurt’u gezmeye ben de buradan başladım. Çatısı çeşitli TV kanallarından hava durumu spikerleri tarafından da mesken edilen bina, şehri seyredebileceğiniz en güzel yer.

Main Tower civarında daha başka birçok gökdelen vardı. Hatta Almanlar, bu bölgeye “Mainhattan” olarak diyerek, New York’un gökdelenlerle dolu bölgesi Manhattan’a bir gönderme yapıyorlar.

Main Tower’ın terasından Hauptwache

Frankfurt’u gezmeye başlamadan, gidilecek yerlere yukardan bakmak planlama açısından iyi olabilir. Genellikle bir şehri gezdikten sonra yüksek bir noktadan o şehri seyretmeyi tercih ederim; ancak bu sefer, Frankfurt’u keşfe çıkmadan önce bu deneyimi yaşamak, gezi öncesinde heyecanımı daha da arttırdı.

2. Hauptwache

Main Tower’dan sonra Frankfurt’un kalbinde bulunan ve şehrin tarihi meydanlarından biri olan Hauptwache’yi ziyaret ettim. Meydan adını 1730 yılında Barok tarzda yapılan bir yapıdan alıyor. Eski dönemlerde bir gözetleme noktası ve polis merkezi olarak kullanılan bu bina, 1904 yılından beri kafe olarak kullanılıyor. Meydandaki diğer dikkat çekici yapı ise St.-Katharinen Kilisesi’dir.

Sokak sanatçıları, Zeil Caddesi

Meydana açılan ve trafiğe kapalı olan Zeil Caddesi, Frankfurt’un en canlı noktalarından biridir. Cadde boyunca birçok restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Birçok köşede sokak sanatçıları vardı, eserlerini sergiliyorlardı. Cadde üzerinde MyZeil alışveriş merkezi farklı tasarımı ile dikkat çekiyor. 

3. Goethe Evi

Alman şair Goethe’nin yaşadığı ve ölümünün ardından ziyaretçilere açılan evi, Hauptwache’ye oldukça yakın konumda bulunuyor. Zeil Caddesi’ni ziyaret ettikten sonra Goethe Evi’ne yöneldim. Frankfurt’ta Goethe’ye ait bir yerin olduğuna sevindim.

Goethe Evi

Evin içerisinden bol bol fotoğraf çektim. Bu fotoğrafları müzeye dair bazı notları bu yazıda bulabilirsiniz: Goethe Evi: Frankfurt Günlüğü

4. Römerberg

Römerberg Meydanı (Roma Dağı Meydanı), Ortaçağ evleriyle şehrin tarihi merkezidir. Bu tarihi meydanda en dikkat çekici yapı şüphesiz Belediye Binası’ydı. 600 yılı aşkın süredir orada duran bir yapı. Town Hall’un önünde 1543’te yapılan bir rönesans çeşmesi bulunuyor. Adının Adalet Çeşmesi olduğu yazıyordu.

Ne yazık ki, meydandaki birçok yapı, 2. Dünya Savaşı esnasında büyük zarar gördü. Sonrasında Ortaçağ’daki orijinal haline sadık kalınarak restore edildiler.

Römer Meydanı

Meydana bakan birçok tarihi kafe bulunuyor. Bir tanesine oturdum Bir kahve sipariş ettim. Gezintiye biraz ara verip dinlenmek için güzel bir mekan. Yarı ahşap tarihi Römer evlerini izleyerek meydanın atmosferinin tadını çıkarma fırsatı buldum.

5. Frankfurt Dom Katedrali

Altstadt’a gelmişken, Römerberg Meydanı’nın yakınında bulunan Frankfurt Dom Katedrali’ni ziyaret ettim. Diğer Alman şehirlerindeki katedrallere benzer şekilde görkemli bir kulesi vardı. Tarihi boyunca, 1562-1792 yılları arasında, Kutsal Roma İmparatorluğu kralları için taç giyme seremonileri bu katedralde düzenleniyordu.

Frankfurt Dom Katedrali

Kırmızı tuğlalarla inşa edilen Gotik tarzdaki bu yapı, Frankfurt’un modern gökdelenlerle birleşen karakteristik siluetine ayrı bir dokunuş katıyor. Dar bir sokaktan katedrale doğru ilerlerken, hemen yanındaki inşaat alanı, katedralin tam manasıyla görülmesini ve fotoğraf çekmeyi biraz zorlaştırıyordu.

6. Eiserner Steg (Demir Köprü)

Eiserner Steg 1869’da yapıldı. Frankfurt’ta bir günümün sonlarına doğru Main Nehri üzerindeki bu tarihi demir köprüye geldim. Oldukça kalabalıktı. Köprü, gökdelenlerle dolu muhteşem bir Frankfurt manzarası sunuyor. Bu manzarayı arkasına alıp fotoğraf çekenler tarafından kuşatılmış durumdaydı.

Köprünün üzerinde binlece aşk kilidi vardı. Rengarenk asma kilitler köprüye şehre hoş bir hava katmıştı. Ziyaretinizi bir cumartesi gününe denk getirip, bit pazarının da tadını çıkarabilirisiniz.

Eiserner Steg

Köprüden yürüyerek Main Nehri’ni geçtim ve karşıda büyüleyici Sachsenhausen bölgesini gördüm. Nehir kenarındaki yürüyüş yolunda ilerlerken, ağaçların altında keyifli bir yürüyüş yaptım. Nehirde kano yarışı yapanları izledim. Frankfurt’un turistik bölgelerinin dışında sakindir yer.

7. Bockenheimer Warte

Hava kararmak üzereydi. Gezmek istediğim bir yer kalmıştı. Bir metro durağı. Bockenheimer Warte metro istasyonunun girişini sosyal medyadan görmüştüm. Frankfurt’a yolum düşerse diye gezilecek yerler listeme eklemiştim.

Bockenheimer Warte

Hauptbahnhof ana tren istasyonuna bir durak uzaklıkta bulunuyor. Gördüğüm en ilginç metro girişlerinden biriydi. Buradan tekrar Hauptbahnhof’a geçtim. Frankfurt’ta bir günüm bu şekilde bitti.

8. Stadel Müzesi

Frankfurt’a ikinci gelişim bir kış gününe denk geldi. Hava yağmurluydu. Genellikle bu tür havalarda kapalı alanları gezmeyi tercih ediyorum. Eğer siz de benim gibi yağmurlu ve soğuk bir günde Frankfurt’taysanız, Städel Müzesi’ni ziyaret etmek en keyifli aktivitelerden biri olacaktır.

Stadel Müzesi

Frankfurt’lu banker Johann Friedrich Stadel’in koleksiyonlarının sergilendiği bir müze olan Frankfurt Städel Müzesi, zengin sanat eserleri koleksiyonuyla ünlüdür. Eğer Städel Müzesi’ndeki eserler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “Frankfurt Städel Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Haritası

Hauptbahnhof’tan başlayıp Städel Müzesi’ne kadar uzanan bir yürüyüş rotasını haritaya ekledim. Frankfurt’un gezilecek önemli noktalarını haritada bulabilirsiniz. Bockenheimer Warte farklı bir yönde olduğu için ikinci bir rota da ekledim. Bu noktaya ulaşımı ise metro ile gerçekleştirdim.

- Advertisement -