Ana SayfaİngiltereLondraLondra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler

Bazı şehirler vardır; defalarca gitseniz de, her yeni gidişinizde sizi heyacanlandırır. Londra öyle bir yer. Bitiremezsiniz. Londra gezilecek yerler listesi gezdikçe çoğalan bir şehir.

İlk gittiğimde, elimde Londra gezi rehberi ve harita saatlerce yürüdüğümü hatırlıyorum. Oxford Street, Soho, Trafalgar, Big Ben ve daha başka birçok yer. Sonraki gidişlerimde önceden planladığım yerlerde vakit geçirsem de, günün sonunda yürümekten ayaklarım ağrılar içerisinde otele dönüyordum. Londra’ da bol bol yürümeye hazır olun. Birbirinden ilginç dükkanlarla dolu kalabalık sokaklarda hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşmak, Londra’ da yapılacak en eğlenceli şeylerden.

Gezilecek Yerler

Britanya Müzesi (British Museum)

Dünya’ nın en eski müzesinde tarihe yolculuk ve şaşkınlık. 400 bin yıl öncesinden buzul çağdan kalma el baltalarını görünce tarihi eser algım değişmişti. Müzede yaklaşık 3 milyon eser sergilenmektedir. Bu eserler arasında öne çıkanlar için bu yazıta göz atabilirsiniz: British Museum: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

British Museum

Ulusal Galeri

Leonardo da Vinci, Van Gogh, Botticelli, Rembrandt ve Raphael gibi ustaların eserlerini görebilirsiniz. Londra’ nın merkezinde, girişlerin ücretsiz olduğu National Gallery’ daki birçok önemli tablo bir adım uzağınızda. İŞTE O TABLOLAR

Ulusal Galeri

Borough Market

Bin yılı aşan geçmişiyle, Londra’ nın en eski pazarı. Bir deniz ürünleri ve peynir cenneti. Daha detaylı bilgi ve fotolar—> Borough Market

Borough Market

Parlamento Binası ve meşhur saat kulesi Big Ben

Avrupa’ da ilk demokrasi hareketi, Londra’ nın simgesi olmuş bu tarihi yapının içerisinde başladı. Magna Carta’ nın okunduğu yeri, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ nı görebilirsiniz. Bina halen, Birleşik Krallık parlamentosu tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Randevu alıp meclisin oturumlarını izleyebilirsiniz.

Dünyanın en meşhur saat kulesi Big Ben, Parlamento Binası’ nın hemen yanı başında.

Parlamento Binası ve BigBen

Westminster Abbey

Parlamento Binası’ nın diğer yanında ise Westminster Abbey bulunuyor. Bu yapı İngiliz tarihinin binlerce yılına tanıklık etmiş. I.William’ dan (1066), II. Elizabeth’ e (1953) kadar neredeyse bütün İngiliz kral ve kraliçeleri burada taç giydi.

Westminster Abbey

London Eye

Kuşkusuz dünyanın en meşhur dönme dolabı. Londra’ yı yukardan keşfetmek için güzel bir yer.

London Eye

Doğa Tarihi Müzesi

Londra’da görülmesi gereken müzelerden bir tanesi. Özellikle çocuklarla gidilebilir. Dev bir laboratuvar binası gibi. Meşhur dinazor T-rex burada. Müze gezintim sonrası bazı notlar burada: Londra Doğa Tarihi Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Britanya Kütüphanesi (British Library)

Kitapseverlerin Londra’ da kaçırmaması gereken bir yer. Özellikle kütüphanenin içerisindekindeki müze için gidilmeli. Magna Carta’ nın orjiinal kopyası burada sergileniyor. Bunun yanında Shakespeare’ nin not defterleri, Gutenberg’ in bastığı ilk müzik kitabı, Mozart’ ın müzik defterleri, Beatles’ in notları… Britanya Kütüphanesi: Kitap Kokan Mekanlar

Britanya Kütüphanesi, Londra.

Covent Garden, Oxford Street, Picadily Circus, Soho

Londra’ nın kalbi. Orjinal kahve dükkanları, sokak gösterileri, kalabalık sokaklar ve alışveriş. Londra’ da hayatın aktığı yerler buralar. Picadily Circus’ a, Londra’ nın Time Meydanı deniyor. Meşhur tiyatroların merkezi burası. Soho, Londra’ nın en sıradışı yerlerinden. Birkaç asırlık evler, yabancılara ait küçük restoranlar ve gece kulüpleri.

Covent Garden

Monmouth Coffee Company

Londra’nın en meşhur kahve dükkanı. Küçük bir dükkan. İçerde sadece kahve kokusu var. Bir de masalarda sürahilerle gelen su. Yolunuz Covent Garden civarına düşerse, Monmouth sokağında bu dükkana uğrayın.

Monmouth Coffe Company

Hyde Park

Dünyanın en büyük şehir parklarından. Kalabalıktan uzaklaşıp kafa dinlemek için iyi bir yer.

Hyde Park

ve Trafalgar Meydanı, Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London…

Grafiti sokak

Londra’da Ne Yenir?

Londra’ da en popüler yemek Fish and Chips (Balık ve Patates kızartması)’ dir. Fish and Chips yiyebileceğiniz bazı yerler burada Londra’da “Fish&Chips” Nerede Yenir?

Alışveriş

Londra’ ya alışveriş için gelenlerin ilk durağı Oxford Caddesi’ dir. Elinde, Primark yazılı kağıt çantalarla yürüyenler dikkatinizi çekmeye başlamışsa, Oxford Caddesi’ ne yaklaşıyorsunuz demektir. Primark, Oxford Caddesi’ nin en popüler mağazasıdır. İyi bir indirime denk gelirseniz, birçok ürünü birkaç pounda alabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa, alışverişe başlamadan kasalardaki kuyruğu dikkate almanızda fayda var, zira beğendiğiniz ürünleri alamadan çıkabilirsiniz.

Ulaşım

Londra gezilecek yerler açısından zengin bir şehir. Ulaşım için günlük sınırsız bilet almanızı öneririm. 06:30 – 09:30 ve 16:00 – 19:00 arası yoğun saatler (peak hours). Biletinizi bu saatlerin dışında alırsanız £17.00 yerine £12.00 ödersiniz. Londra’ da uzun süreli kalacaksanız Oyster Card alabilirsiniz. İstanbul Kart gibi para yükleyip daha avantajlı seyahat edebiliyorsunuz. Londra’ dan ayrılırken, kartı iade edip depozitonuzu alıyorsunuz.

https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/ bu web adresinde, en uygun ulaşım şeklini ve ne kadar zaman alacağını gösteren güzel bir uygulama var. Bulunduğunuz ve gideceğiniz yeri yazmanız yeterli.

Londra’ ya Gitmeden

Kitap: Londra Manzaraları ve Başka Yazılar (Virginia Woolf)

Film: Sherlock Holmes (Guy Ritchie)

Ne Zaman Gidilir?

Ne zaman isterseniz gidin ama yağmura hazırlıklı olun. İlkbahar sonları ve yaz, Londra’ da gezmek için en iyi zamanlarlar. Kışın, soğuk ve yağmur gezmeyi zorlaştırıyor.

Bir Sonraki Seyahate Kalan Gezilecek Yerler Listem:

  • Sherlock Holmes’un evi. baker street 221b.
  • Nothing Hill kitapçısı.

- Advertisement -