Şanzelize Caddesi: Paris’te Bir Gezinti

Eski günlerinden çok şeyler kaybetmiş olsa da, Şanzelize hala dünyanın en güzel caddesi. Concorde Meydanı’ndan başlayan, güç ve paranın sokaklara taştığı onlarca mağaza, restoran ve kahve dükkanı arasındaki gezintim Etoile Zafer Takı’nda bitti. Dünyada Ferrari yoğunluğu en fazla olan yer burası olabilir.

Şanzelize Böyle Değildi

Şanzelize’nin ilk taşlarının döşenmesine dört asır önce başlandı. Etoile Zafer Takı’nın yapılmasından sonra da, Paris’lilerin en güzel kıyafetlerini giyip arabalarıyla gezintiye çıktıkları bir yer oldu. Zamanla, Şanzelize Caddesi birçok gezginin dikkatini çekti ve caddenin ünü Paris sınırlarını aştı. Dünyanın en meşhur caddesi oldu. Elli yıl öncesine kadar da Paris’in varlıklı ailelerinin vazgeçilmez mekanıydı.

sanzelize caddesi eski zamanlar
Eskiden Şanzelize Caddesi, Paris. ( Fotoğraf: Cartes Postales Anciennes)

İki önemli olay caddenin yapısını değiştirdi. 1960’larda metro ulaşımıyla Şanzelize’de ilk değişimler başladı. Artık cadde sadece belli bir kesimin değil herkesin ulaşabildiği bir yer oldu. Fast food restoranların, büyük mağaza zincirlerinin gelmesiyle de Şanzelize eski halinden çok şey kaybetti.

Günümüzde ise, Şanzelize artık Parislilerin değil turistlerin caddesidir.

sanzelize cafe paris
Şanzelize Caddesi, Paris

Öne Çıkan Yerler

Paris Şanzelize Caddesi’ndeki gezintim dört saat sürdü. Aklımda kalanlar Laduree, La Fouquet, birbirinden pahalı mağazalar özellikle de Louis Vuitton ve vitrinlere bakıp yürüyen binlerce kişi oldu. Caddede dikkatimi çeken eksiklik, Paris’in o havalı kitapçılarından bir tane de burada olmamasıydı.

Louis Vuitton: Şanzelize’deki en popüler mağaza. Louis Vuitton’nun kalesi, dünyadaki en büyük mağazası. Bir araba fiyatına olan kıyafetleri, bir ev fiyatına olan takıları içerde bulabilirsiniz. Son moda trendlerini burada görebilirsiniz. Mağazada ayrıca moda üzerine kitapların bulunduğu küçük bir kitapçı da var.

louis vuitton sanzelize paris
Louis Vuitton

Laduree: 1862 yılından bir kahve dükkanı. Önünde macaron almak için bekleyenlerin oluşturduğu sırayı gördüğümde şaşırmıştım.

laduree sanzelize paris
Laduree önünde sıra bekleyenler

La Fouquet: Caddedeki en popüler restoran.

la fouquet sanzelize paris
La Fouquet

Etoile Zafer Tak-ı

Şanzelize Caddesi’nin bir ucundaki bu devasa anıtın yapımına Napolyon zamanında başlandı. Fransız tarihinin kısa bir özeti olan bu anıt birçok önemli olaya şahit olmuş.

Etoile Zafer Tak-ı, Paris’i yukardan keşfetmek için en güzel yerdir. Özellikle günbatımında Şanzelize’deki kalabalığı ve Eyfel Kulesi’ni izlemek için bu anıtın tepesine çıkılmalıdır. Bu bağlantıdan hem Zafer Takı’na hem de Şanzelize Caddesi’ne göz atabilirsiniz.

etoile zafer taki paris sanzelize 1
Etoile Zafer Tak-ı

Şanzelize Büyük Bir Turist Tuzağı mı?

Şanzelize kesinlikle dünyanın en meşhur caddesi. Haliyle buraya gelmeden büyük bir beklenti oluşuyor. İlk izlenim dev bir bulvar ve hayal kırıklığı oluyor. Ama biraz zaman geçirince kendini göstermeye başlıyor. Alışveriş ve birşeyler yemek için fiyatlar çok pahalı. Ama bir kahve içilebilir. Şanzelize Caddesi büyük bir turist tuzağı mı bilemem ama Paris Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı.

sanzelize paris turistler
Şanzelize Caddesi

Ulaşım

Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Şanzelize’ye: Terminal 1 ya da 2 den RER-B hattına bin, Chatelet Les Halles istasyonunda 1 numaralı hatta (sarı olan) aktarma yap, Champs Elysees Clemenceau durağında in.

Şanzelize’den Eyfel Kulesi’ne: Yürüyerek gidilebilir. Zafer Takı’ndan Kleber Bulvarı boyunca dümdüz yürürsen seni Eyfel’e götürür.

Visited 18 times, 1 visit(s) today

3 Comments Şanzelize Caddesi: Paris’te Bir Gezinti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir