Barselona Gezilecek Yerler: Gaudi’nin Dünyası

Barselona, dünyada en çok görmek istediğim şehirlerden biriydi. İspanyol şehirlerini seviyorum. Daha önce Madrid ve Santiago de Compestela’yı gezmiştim. İkisi de eğlenceli, hayat doluydu.

Barselona için de aynı şeyleri söyleyebilirim. Hatta fazlası var. Defalarca gidilesi, insanın kendini bulduğu bir yer. Barselona’da unutulmaz iki gün geçirdim. Gotik mahallesi, La Rambla, Boqueria ve Gaudi’nin masalsı yapılarını da ekleyince, ortaya muhteşem bir gezi rotası çıktı.

Barselona Gezilecek Yerler

La Sagrada Familia

la sagrada familia barselona
La Sagrada Familia

Barselona’ya adım atar atmaz kendimi La Sagrada Familia’da buldum. Dünyanın en sıradışı yapılarından biri ile karşılaştım. Gelmiş geçmiş en büyük mimarlar arasında gösterilen Antoni Gaudí’nin başyapıtlarından biri. Hayatının son 10 yılını Gotik ve Art Nouveau tarzlarını birleştirdiği bu eseri için harcadı.

Yapımına 1882 yılında başlanan bazilikanın etrafında krenler vardı ve işçiler çalışıyordu. Aradan 140 yıl geçmiş, inşaat hala devam ediyor. 2030 yılında tamamlanması planlanıyor.

Giriş için biletleri önceden almanız size zaman kazandıracaktır. La Sagrada Familia’nın önünde de bilet satılıyor. Ancak bazen kalabalık olabiliyor. Biletlere buradan göz atabilirsiniz: https://sagradafamilia.org/en/tickets

Casa Batllo

casa batllo barselona onden
Casa Batllo

Mimari eserler ilginizi çekiyorsa, Casa Batllo Barselona’da gidilecek diğer bir yerdir. Gaudi’nin Barselona’ya sihirli dokunuşlarından. Casa Batllo, Eixample caddesi üzerinde yer alıyor. Yoğun trafiğin olduğu ana caddelerden biridir. İlk önce, binanın önündeki kalabalık dikkati çekiyor. Sonrasında bu masalsı yapıyla karşılaşıyor ve önünden ayrılmak istemiyorsunuz. Bir binanın tek başına şehrin ortasındaki kocaman bir caddeyi nasıl değiştirdiğinin en güzel örneklerinden birini görüyorsunuz.

Barselona’da La Sagrada Familia ve Casa Batllo’dan başka görülmesi gereken Gauidi eserleri: Parc Guell, Casa Mila… Gaudi, Barselona mimarisi ile bütünleşmiş bir isim. Bir Barselona seyahati, Gaudi eserlerini görmeden bitirilmemeli.

Gotik Mahallesi

gotik mahallesi barselona
Gotik mahallesi

Barselona gezilecek yerler içerisinde, dolaşmaktan en çok keyif aldığım yer burasıydı. Gotik Mahallesi, Barselona’nın eski şehir bölgesidir. Antik Roma’dan kalma duvarlar, Ortaçağ yapıları arasında sıkışmış dar sokaklar… Sokaklarında kaybolup saatlerce dolaşılacak yerlerden. Akşam üzeri, bu dar sokaklardan birinde sokak operası yapan bir gruba denk gelmiştim. İzlemek oldukça keyifliydi.

carrer del bisbe barselona
Carrer del Bisbe

Gotik mahallesinde en çok ilgi çeken yer şüphesiz Carrer del Bisbe’ydi. Neogotik mimari tarzda, etrafı heykellerle süslenmiş bir köprü. 1928 yılında inşaa edilmiş. Bu kadar eski bir mahallede en çok fotoğraflanan yapı, mahallenin en yenisi.

La Boqueria

la boqueria barselona
La Boqueria

Müthiş bir pazar. 1217 yılından beri, La Rambla caddesi üzerinde kuruluyor. Onlarca tezgahda yerel ürünler satılıyor. Bir şeyler atıştırmak için iyi bir yer. Barselona’nın meşhur deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Ya da pazarın etrafındaki restoranlardan birine oturup Paella yiyebilirsiniz.

la boqueria tapas barselona
Deniz ürünleri, la Boqueria.

La Rambla

la rambla barselona
La Rambla

Dünyanın en meşhur yürüyüş caddelerinden biridir. Ağaçlarla donatılmış, her zaman kalabalık ve renkli bir cadde. Barselona’da görülebilecek belli başlı yerler bu cadde civarında diyebiliriz.

Kristof Kolomb Anıtı

kristof kolomb aniti barselona
Kristof Kolomb Anıtı

Barselona’ya ikinci kez geldiğimde ilk bu anıtla karşılaşmıştım. 60 metre yüksekliğinde, tepesinde Kristof Kolomb’un heykelinin olduğu bir anıt. Kolomb eliyle denizi gösteriyor. Anıt, La Rambla caddesinin girişinde, deniz kenarında bulunuyor. 1493 yılında, Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra İspanya’ya döndüğü yer burası.

Mare Magnum

mare magnum barselona
Mare Magnum

Paella yiyerek denizi izlemek isterseniz gitmeniz gereken yer Mare Magnum’dur. Sahilde bir alışveriş merkezi.

Visited 2 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir