Büyük Valide Han veya Kuşbakışı İstanbul

Büyük Valide Han ‘a fotoğraf çekmek için gitmiştim. Bir şehri yukardan keşfetmek her zaman çok etkileyicidir. Bir de keşfetmeye çalıştığınız şehir İstanbul olursa.  Bu eski hanın tepesi, şimdiye kadar gördüğüm en güzel İstanbul manzaralarından birine sahipti diyebilirim. Bunun yanında İstanbul’da kısmen terkedilmiş tarihi bir han görmek de cabası.

Hanın geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Bir kervansaray aslında. Bir zamanlar, giriş katta seyyahların atlarını bağladıkları ağıllar varmış. Üst katlarda ise konaklamak isteyen için odalar varmış. Sonrasında han olarak kullanılmış. Günümüzde hala çeşitli atölyeler tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’ de ilk şapka üretimi bu binada başlamış. Hanın içerisinde dolaşırken 100 yıllık tekstil makinaları ile karşılaşabilirsiniz.

buyuk valide han giris kapisi
Büyük Valide Han giriş kapısı

Hanı bulmak kolay olmadı. Hatta birkaç defa kayboldum diyebilirim. (Aşağıda konumunu paylaştım.) Kalabalık ara sokaklardan birinde Büyük Valide Han’ın girişini gördüm. Hanın girişinde kimse yoktu. Zaten binanın büyük bir kısmı da boştu. En üst kata çıktım. Burada çatıdan inen grupları görünce doğru yerde olduğumdan emin oldum. Çatıya açılan kapıda bekleyen biri vardı. Az bir bahşişle kapıyı açıyordu. Benim için bu bir ilk oldu. Daha önce İstanbul’da tarihi bir hanın çatısına çıkmamıştım.

Hanın asıl ilgi çekici yanı çatısı. Hergün birçok kişi, bu çatıdan İstanbul manzarası seyretmek için Büyük Valide Han ‘a geliyor. O meşhur, İstanbul manzarası arkada zıplayarak havada çekilen fotoğraflar için biraz sıra beklemek gerekiyor. Benim gittiğim zaman onlarca kişi vardı çatıda. Gerçekten mükemmel bir İstanbul manzarası vardı. Belki de hergün önünden geçtiğimiz yapıları farklı bir açıdan tepeden izlemek müthiş bir duygu. 

buyuk valide han gezenler
Çatıyı gezenler

James Bond 007 serisinden Skyfall gösterme girdikten sonra hana olan ilgi daha da arttı. Hanın namı ülke sınırlarını aştı dünyaya yayıldı. Artık dünyanın heryerinden insanlar bu Büyük Valide Han ‘ın çatısından İstanbul’u izlemek için geliyor. Öyle ki, tarihi hanın çatısında hasarlar oluşmaya başladı.

Ve işte Büyük Valide Han’ın çatısından muhteşem İstanbul panoraması.

buyuk valide han istanbul panorama
İstanbul panorama

Büyük Valide Han’a nasıl gidilir?

Büyük Valide Han Eminönü Mahmutpaşa’ da Çakmakçılar Yokuşu üzerindedir. En yakın tramvay durakları Çemberlitaş ve Beyazıt. Hanı gösteren herhangi bir tabela yok. Bu yüzden bulmak biraz zor. Aşağıdaki haritada Büyük Valide Han’ ın tam konumunu görebilirsiniz.

Visited 6 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir