Roma’da Ne Yenir?

Roma‘da ne yenir? Pizza, spagetti ve dondurma. Evet, bu üçlü soruyu büyük ölçüde cevaplıyor. Nerede yenir deseniz, Roma’daki bazı tecrübelerimi aşağıda paylaştım.

İtalya’ya gelmişken şöyle ağız tadıyla bir pizza ya da spagetti yiyeyim diyorsanız biraz dikkatli olmanızı öneririm. Aksi halde araştırmadan oturacağınız herhangi bir yerde, hem fazla para ödeyip hem de mikrodalgada ısıtılmış hiç de lezzetli olmayan bir spagetti yiyebilirsiniz. Bazen de öylesine oturduğunuz bir yerde müthiş keyif alabilirsiniz. Restoranlar arasında çok fark var.

Altın kural; bir restoranın önünde boş masa için sıra bekleyenler varsa orası iyidir.Bu kuralı nerede uyguladıysam işe yaradı diyebilirim. Aşağıda kapısında sıra beklenen restoranlardan iki tanesini yazdım. Biri pizza için, diğeri spagetti…

da baffetto onundeki kalabalik
Da Baffetto önündeki sıra

Pizza

Roma’da gittiğim iyi restoranların neredeyse tamamı Piazza Navona civarındaydı. Pizza için ilk durak Da Baffetto oldu. Roma’ da pizza hamuru çok ince, bizdeki lahmacun hamuru kalınlığında. Da Baffetto‘da genelde boş yer bulmak zor, yaklaşık 30 dakika sıra bekledikten sonra içerde yer bulabildik ama değdi. Peynirli pizzası (4 cheese pizza) güzeldi.

Da Bafetto, Roma’da popüler ve güzel bir yer. Bunun dışında da birkaç yerde yedim. Hazır pizzalardan uzak durun derim. Genelde dondurulmuş pizzayı mikrodalgada ısıtıp veriyorlar, özellikle de turistik yerlerde. Bunun dışında şehir merkezinde herhangi bir restoranda yiyeceğiniz bir pizzadan büyük keyif alacaksınızdır. Hamurunu kendi hazırlayıp fırında (bizdeki pide fırını gibi) pişiren yerlerin hepsinin pizzası güzel.

pizza roma margarita
Pizza

İtalya’da pizza seçmek çok kolay. Aslında seçmenize gerek yok. Geleneksel İtalyan pizzası tek çeşit, o da Margarita. Pizza hamuruna önce mozeralla peyniri sonra taze domates sosu ve zeytin yağı. Bütün İtalya’ da bu böyle. Sadece kuzeye doğru gittikçe pizza hamuru kalınlaşıyor. Roma’ da pizza ince hamurlu yapılıyor. Çıtır pişmiş pizza sevenlerdenseniz Roma tam size göre. Bunun yanında 4 peynirli pizza da yaygın.

Spagetti

Spagetti için ise Ristorante Maccheroni. Burası da Piazza Navona civarında. Birçok spagetti çeşidi var. Ben yine peyniri tercih edip, rokfor ve parmesan peynirli spagetti aldım.

spagetti roma
Spagetti

Makarna için diğer bir yer Pastificio’dur. Eski makinalarla makarna yapıyorlar.

Dondurma

Meşhur Roma dondurması ile özdeşleşen yer ise Giolitti. Burası da Navona Meydanı’ na yakındı.

giolitti roma dondurma
Giolitti dondurma

Tramisu

Tramisu için ise Roma’da gidilecek yer Pompi’dir. Gerçek tramisunun burada yapıldığı iddia ediliyor.

Yukarıdaki bilgiler umarım işinize yarar. Siz de , Roma’daki yeme-içme tecrübelerinizi yorumlara ekleyebilirsiniz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir