Ana SayfaBelçikaBrükselBrüksel'de, Waffle nerde yenir?

Brüksel’de, Waffle nerde yenir?

Brüksel’de Waffle yemek için tercih ettiğimiz yer Mason Dandoy oldu. Belçikalı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine buraya gitmeye karar verdik. Ayrıca, Brüksel’de çok meşhur bir yer burası. Viyana’da şnitzel yemek için Figlmüller ne ise , Brüksel’de Waffle yemek için Mason Dandoy o.

Waffle öncesi bireyler atıştırmak istedik. Brüksel’in yemek açısından çok zengin bir şehir olduğunu söyleyemem. Güzel birşeyler yemek için, uzun arayışlar sonunda patates kızartması yemeye karar verdik. Ne de olsa Brüksel’de en meşhur yiyecek, en azından denemiş olurduk. Asıl amacımız yemekten sonra güzel bir waffle yemekti. Brüksel’in en popüler patatesçilerinden birine girdik.  Sonuç, herhangi bir McDonald’s da daha iyisini bulabilirsiniz.

Brüksel’in en eski wafflecısı Mason Dandoy’a vardığımızda kapanmak üzereydi. Üst kattaki kafe kısmı kapalıydı. Kafe kısmı 17:00 de, pastane kısmı 19:00’da kapanıyor. İki farklı tarzda waffle var; Brusssels ve Liege. Liege hamuru biraz daha yoğun, Brüssels daha çıtır çıtır ve geleneksel olanı. Brusssels – Warm Chocolate aldım çok güzeldi. Warm Chocolate ve Lemon Juice & Ice Cream en fazla tercih edilen waffle çeşitleri.

Mason Dandoy, fiyatları diğerlerine göre biraz fazla olsa da, Brüksel’de iyi waffle yemek için güzel bir yer. Mason Dandoy, Brüksel’de Grand Place (Büyük Meydan)’a çok yakın. Buradan, Manneken Pis’e giden bir sokağın üzerinde. Sokakta onlarca başka Waffle dükkanı var. Bunları da deneyebilirsiniz. Ben Brüksel’de Mason Dandoy dışında bir yere gitmedim. Mason Dandoy civarında yapılacak diğer şeyler için bu yazıya bakabilirsiniz: Brüksel Gezilecek Yerler: Brüksel’in Büyüsüne Bir Gün Tanıklık

Waffle Çeşitleri

Brüksel’de yiyebileceğiniz onlarca çeşit Waffle yok. Sadece iki farklı Waffle seçeceğiniz var. Liege ve Brussels. Aralarında büyük fark var. Birini çok beğenip diğerini yiyemeyip yarım bırakabilirsiniz. Aradaki fark o kadar fazla. Sipariş vermeden önce damak zevkinize en uygun olanı seçmenizde fayda var.

Öncelikle, şekilleri farklı mesela. Liege oval olanı, Brussels ise dikdörtgen. Diğer fark yeme şekilleri: Liege elle yeniyor, Brussels çatalla yeniyor. Bunun yağında Liege kendinden şekerli yoğun bir hamuru var. Ekstra soslar eklemeye gerek yok. Brussels böyle değil. Genellikle Nutella, ya da farklı soslar eklenerek yeniyor. Brussels daha hafif ve çıtır. Yukarıda da bahsettiğim gibi benim tercihim Brussels oldu. Liege alan arkadaşlarım çok beğenmedi.

Kendi Waffle’ınızı Yapın

Brüksel’de Waffle yemenin dışında, waffle yaparak nasıl Waffle yapıldığını da öğrenebilirsiniz. Bunun için çeşitli Waffle atölyeleri bulunuyor. Buralarda meşhur Belçika Waffle nasıl yapılır ustalarından çok kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu sayfa (https://www.waffleworkshop.com) Waffle atölyelerinden bir tanesi. Ziyaret ederek programın içeriğini daha detaylı inceleyebilir, rezervasyon yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -