Ana SayfaAlmanyaDüsseldorfDüsseldorf Gezilecek Yerler: Almanya’yı Sevdiren Şehir

Düsseldorf Gezilecek Yerler: Almanya’yı Sevdiren Şehir

Ren Nehri’nin şehri

Almanya’da birkaç şehre gittikten sonra aynı yerleri geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Şehirler birbirine çok benziyor. Hemen yanı başındaki Ren Nehri’nden olsa gerek, Düsseldorf’un farklı bir havası vardı.

Victor Hugo “Avrupa’nın bütün tarihi, bu nehirde yatıyor.” der. Nehir, yüzyıllar boyunca Almanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre arasında bir ticaret yolu olmuş. Günümüzde de bu özelliğini devam ettiriyor. Ren Nehri’nden yılda yaklaşık 100 bin gemi geçiyor (İstanbul Boğazı’ndan 40bin).

Belki de, haftasonu ve havanın da güzel olmasından her yer kalabalıktı. Nehir kenarı, altstadt, Koenigsalle… Düsseldorf, Almanya’da en çok keyif aldığım şehirlerden biri oldu diyebilirim.

Düsseldorf da gezilecek yerler

Koenigsalle 

Bir alışveriş caddesi düşünün; bir kanal, üzerinde taş köprüler, kanalı çevreleyen muhteşem ağaçlar, ağaçların altında yavrularıyla birlikte dolaşan ördekler ve sıra sıra dükkanlar. Bence burası Avrupa’nın en güzel alışveriş caddesi.

Koenigsalle Caddesi

Altstadt 

Ren Nehri ile Koenigsalle caddesi arasında kalan yer, Altstadt (eski şehir) bölgesidir. Düsseldorf’un en eğlenceli  yeri.

Bolkerstrasse, Altstadt’daki ana cadde. Koenigsalle’den başlayıp Market Square’e kadar devam ediyor. Birçok kafe, restoran ve ilginç dükkanlar var. Özellikle tatil günlerinde çok kalabalık oluyor.

Altstadt

Caddenin girişinde bir kitapçı vardı. Küçük, sade bir kitapçı. Alman şair Heinrich Heine’nin evinin, bir zamanlar burada olduğunu sonradan öğrendim. Hatta Heine, ev sahibine bir gün bu evin çok değerleneceğini söylüyor ve evi satmamasını tembihliyor.

Bolkerstrasse’den devam edince Market Square’e çıkarsınız. Meydanda şehir için önemli bir kişi olan Elector Jan Wellem’ın at üzerinde heykeli bulunmaktadır. Heykelin şöyle bir hikayesi de varmış: Bu heykel dökülürken, döken ustanın madeni tükenmiş. Bunu duyan halk sırf heykel tamamlansın diye gümüş kaşıklarını  getirmişler. Yani heykel, Düsseldorf halkının gümüş kaşıkları üzerinde ayakta duruyor.

Elector Jan Wellem’in Market Square’deki heykeli

Meydana bakan Woyton Cafe, Almanya’da gittiğim güzel kahve dükkanlarından biriydi.

Denizcilik Müzesi ve St. Lambertus Kilisesi

Düsseldorf, 2. Dünya Savaşı’ndan çok etkilenir. Savaşlardan ve yangınlardan büyük zarar gören Düsseldorf Sarayı’ndan geriye sadece kulesi kalır. Kule restore edilerek Denizcilik Müzesi (Navigation Museum) olarak tekrar açılır. Ren nehri kenarında tasarımıyla dikkat çeken St. Lambertus Kilisesi ile bütünleşen kulenin hikayesi böyle. Müzenin girişinde yerdeki metal plakada Düsseldorf Sarayı’nın yıkılmadan önceki hali resmedilmiş.

Denizcilik müzesi ve St. Lambertus Kilisesi

Kulenin önündeki basamaklara oturup nehri seyretmek keyifliydi. Hava güzelse basamaklarda yer bulmak biraz zor.

Kulenin içerisi, Düsseldorf’taki Alman denizciliğine dair bir müze. Müzenin 2. katında şehrin ve Ren nehrinin tarihine dair kısa filmler gösteriliyor. Diğer katlarda ise, daha çok gemi maketlerine, Almanların geliştirdiği bazı denizcilik sistemleri hakkında bilgilere ve Alman denizcilerin kişisel eşyalarına yer verilmiş. Müzede, Ren nehrinde sanal gezintiye çıkabileceğiniz  bir gemi simülasyonu da var.

Müzenin en üst katında Ren nehrini yukarından seyredebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır.

Medya Limanı

Eski Ren limanı 90’lara kadar kendi kaderine terk edilmiş bomboş bir yermiş. Şimdi ise Düsseldorf’da iş yapan şirketlerin ofis açabilmek için birbiriyle yarıştığı bir yer. Birçok medya şirketinin merkezinin burada olmasından dolayı Medya Limanı deniyor.

Medya Limanı

100 yıllık depolar yenilenmiş, sıra dışı tasarımlarıyla onlarca ofis binası yapılmış. Bunlardan en meşhuru Kanadalı mimar Ghery’e ait üç yapı. Beyaz, gümüş ve  kahverengi bu üç yapı limanın havasını tamamıyla değiştirmiş. Günümüzün en önemli mimari yapıları arasında gösteriliyor.

Ghery binaları

Düsseldorf’un en yüksek yapısı olan Rhein Tower da burada bulunmaktadır. Kulenin tepesinde bir kafe de var. Şehri yukardan merak edenler için iyi bir mekan.

TV kulesi

Düsseldorf’da Ne yenir?

Bolkerstraße Caddesi’nin girişindeki Pizzeria Lupo, akşam oldukça kalabalıktı. Yüksek masalarda oturursanız  ya da pizzayı dışarıya alırsanız fiyatlar daha uygun oluyor. Siparişinizi almak için biraz beklemeniz gerekiyor. Benim için iyi pizzacı kriterini sağlıyor: “Bir pizza için sıra bekliyorsanız orası iyi bir pizzacıdır.”

Ulaşım

Yukarıdaki Düsseldorf gezilecek yerler neredeyse tamamı birbirine yakın. Ulaşımı merkeze tramvayla yaptım. Sonrasında heryere yürüdüm.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -