Ana SayfaTürkiyeİstanbulİstanbul'da Balık Tutulacak Yerler: Emirgan, Aşiyan, Galata...

İstanbul’da Balık Tutulacak Yerler: Emirgan, Aşiyan, Galata…

İstanbul’da yaşıyorsan İstanbul’u yaşayacaksın. Pekçok imkanlar sunan bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri de Boğaz’la tanışmaktır. Elinde bir olta, Boğazı hissederek oradaki karakterleri tanıyarak İstanbul’u yaşayanlardanım.

Yaklaşık 10 yıl oldu, zaman zaman Boğazın çeşitli yerlerinde balık tutuyorum. Önceleri boş zamanlarımda bir hobi olarak başlayan bu aktiviteler zamanla ihtiyaç haline geldi. Boğazın balığını tattıkça balıkçılardan balık alamaz oldum. Boğaz’dan oltayla tuttuğum taze balığın lezzetini hiçbir yerde bulamadım.

Bunun nedeninin İstabul’un konumundan kaynaklandığını gördüm. Karadeniz, dünyanın okyanuslara en uzak denizlerinden biridir. Dolayısıyla tuz oranı düşüktür. Balıkları lezzetlidir. Herhangi bir sosa ihtiyaç duymadan pişirir yersiniz. Bu balıklar yılın çeşitli dönemlerinde Karadeniz Akdeniz arasında göç ederler. Dünyanın en lezzetli balığı olan lüfer de, en lezzetli olduğu dönemde Boğaz’a gelir.

İstanbul’da balık tutulacak yerler listesi oldukça uzun. Bu yazıda balık tutmaya gittiğim bazı yerleri paylaşacağım. Çok yere gitmektense, bir meraya uzun süreli gitmeyi tercih ediyorum. Bu şekilde oranın kendine has özelliklerini görme imkanım oluyor.

İstanbul’da Balık Tutulacak Yerler Listemden

Aşiyan

Yılın her dönemi balık yapan bir meradır. Genelde istavrit, sardalye ve çinekop çıkar. Balığın bol olduğu zamanlarda sahil çok kalabalık olur. Oltalar birbirine girer. Bunun dışında keyiflidir.

Balık olduğu zaman çok balık yapar, olmadığı zaman az da olsa yapar.

Aşiyan sahili balıkçılar.

Emirgan

Balık tutarken en çok keyif aldığım yerdir diyebilirim. Her zaman balık yapar diyemem ama yaptığı zamanlarda çok iyi balık çıkar. Özellikle, Kasım’dan sonra çinekop olduğu zamanı yakalarsanız iyi balık alırsınız. Bahar aylarında ve yazın istavrit ve sardalye de çıkar.

Balık olduğu zaman çok balık yapar, olmadığı zaman hiç yapmaz.

Emirgan sahili balıkçılar.

Galata

Her balık tutmaya başlayanlar gibi ben de ilk oltamı aldığımda Galata’ya gitmiştim. Özellikle, akşam üzerileri iri iyi istavrit alırdım. Uzun zamandır gitmiyorum. Ama yılın her dönemi balık yapan bir yerdir.

Haliç balık tutanlar.

İstanbul’da balık tutulacak yerler tabiki bunlarla sınırlı değil. Ben en çok tercih ettiğim üç merayı yazdım. Şimdilik bu kadar. Sizin tercih ettiğiniz meralar nerelerdir? Yorumlara yazabilirsiniz.

Hangi Mera İyi Balık Yapıyor

Bu sorunun cevabı, hangi mevsimde olduğunuza göre hatta gittiğiniz saate göre değişiyor. Bir de balığın keyfine göre. Balık Boğazdan geçerken bir müddet burada kalıyor ve Boğazın çeşitli yerlerinde dolaşıyor. Birgün Emirgan’da olan balık diğer gün Çubuklu’ya geçebiliyor. Bazen her yer balık yapıyor. Bazen de hiçbir yerde balık olmuyor.

Balığa çıkmadan gideceğiniz yerle ilgili paylaşım yapan balıkçıları, sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Benim takip ettiğim hesaplardan biri Sosyete Balıkçısı ya da Suat abi. Emirgan’da balık deyince akla ilk gelen isimlerden. Hergün Facebook’tan canlı yayın yapıyor. Mera bilgisi veriyor. Zaman zaman da balıkçılıkla ilgili tecrübelerini paylaşıyor. Hesabı burada: https://www.facebook.com/suat.gokes.5

- Advertisement -