Ana SayfaİtalyaFloransaMercato Centrale: Floransa Günlüğü

Mercato Centrale: Floransa Günlüğü

Mercato Centrale, Floransa‘ lıların meşhur tarihi pazarı. 1847 yılında kurulan bu pazara iki günlük Floransa gezimin son günü ayak üstü uğramayı planlıyordum. Çok fazla vakit ayırmayı düşünüyordum. Fakat öyle olmadı. Floransa’da en çok vakit geçirdiğim yerlerin başında bu pazar yer aldı. Floransa’ya ait birçok lezzetin arasında saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadım.

Pazara giden sokakta sağlı sollu işporta tezgahları sıralanmıştı. İşporta tezgahlarının arasında biraz ilerledikten sonra, girişi beyaz demir süslemeli pazara girdiğimde sabahın ilk saatleriydi. Pek çok yer, yeni yeni açılıyordu.

İşporta tezgahları açılırken, sabahın ilk saatleri

Meşhur İşkembeci

Girişte ilk olarak, kasap reyonlarındaki kocaman sığır işkembeleri beni karşıladı.  Pazarda biraz dolaştıktan sonra anladım ki, buranın bu kadar meşhur olmasının nedenlerinden biri de bu işkembelermiş. Sabahın bu saatinde, ekmek arası haşlanmış et ve işkembe satan bir yerin önündeki kuyruğu görünce çok şaşırdım. Meğer 150 yıldır bu dükkanda, kahvaltı olarak ekmek arası et ya da işkembe çıkıyormuş. Turistler eti tercih ederken, buranın yerlileri daha çok işkembeyi tercih ediyorlardı. Benim tercihim de etten yana oldu. Tadını biraz bizdeki tandır kebabına benzettim.  Floransa’ da et yemek bir gelenek halini almış. Günümüz steak house larının bu şehirden çıktığını iddia ediyorlar.

Meşhur işkembeci

Bu pazarda, etin yanında peynire de doyacaksınız. Siz de benim gibi bir peynir tutkunuysanız burayı çok seveceksiniz. Binanın giriş katının büyük bir kısmı, yöresel yiyeceklerin satıldığı tezgahlara ayrılmış. Bu tezgahlarda birçok çeşit peynir bulabilirsiniz. Daha başka buradan alınabilecekler; makarna, baharat, kurutma, zeytin yağı…

Sığır işkembesi satan bir kasap

Atölyeler

Pazarda en çok hoşuma giden yerlerden biri de el yapımı Gnocchi ve Tortellini yapan bir dükkan oldu. Mutlaka denemelisiniz. Dışardaki restoranlara göre daha taze, daha lezzetli ve daha ucuz!!!

Tortellini yapan atölyelerden biri

Üst katlar,  giriş kata göre daha modern alanlara ayrılmış. En üst katta kafe ve restoranlar var, bir de aşçılık okulu. Mercato Centrale,  çok rahat  yarım gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Bu tarihi pazarda çok keyif aldım diyebilirim. Daha fazla vakit ayıramadığıma üzüldüm. Floransa bir kaç günle geçiştirilmemesi gereken bir yermiş onu anladım. Bir İtalya seyahatinde en az Roma kadar vakit ayrılmalı.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -