Konya’da Ne Yenir?

Konya, yemeklerinden en büyük lezzet aldığım şehirden biridir. Yaptığım seyahatlerden sonra, Konya’da ne yenir sorusunun cevabının sadece etli ekmek olmadığını gördüm. Fırın kebabı, tirit kebabı, yağlı somun, bamya çorbası ile de tanıştım. Her yeni gidişimde de farklı farklı tatlar karşıma çıkıyor. Bu tatlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Etli Ekmek

etli ekmek konya
Etli ekmek

Hiçbir yemek, Konya’ yı etli ekmekten daha iyi temsil edemez. Kıymalı pidenin Konya’ ya özgü şeklidir. Özellikle, İç Anadolu’ da esnafın vazgeçilmez öğle yemeğidir. Lezzetinin sırrı içindeki kıymanın biraz yağlı olmasıdır.

Konya’da heryer etli ekmekçi. Herhangi bir yerde yiyeceğiniz etli ekmekten büyük lezzet alacaksınızdır. Benim ilk gittiğim yerlerden biri Aziziye Camii’ nin karşısındaki Celal Bey olmuştu. Sonrasında Havzan’ a gittim. İkisi de fena değildi.

Fırın Kebabı

firin kebap konya
Fırın kebabı

Konya, dünyada etin en güzel pişirildiği yerlerden biridir. Sade et kendi yağında ve suyunda, odun fırınında saatlerce pişiriliyor. Baharat yok. Ortaya fırın kebap gibi müthiş lezzet çıkıyor. Kebap, etin yağına bandırılmış pide ile servis ediliyor. Ustalar, fırın kebabının asıl lezzetinin etten ziyade yağda olduğunu söylüyorlar. Ancak müşterilerden gelen talep üzerine az yağlı servis de yapılıyor.

Benzer bir etle, Floransa’nın tarihi pazarı Mercato Centrale‘de karşılaşmıştım. Sabahın erken saatlerinde güneş daha doğmadan gitmiştim. Ekmek arası et satan bir dükkanda insanlar sıraya girmişti. 

Ali Baba ve Hacı Şükrü, Konya’ nın iki meşhur fırın kebapçısı. Eğer, Mevlana civarındaysanız Ali Baba daha yakın. Kebaptan önce Konya’ nın meşhur bamya çorbasını da denemelisiniz.

Tirit Kebabı

tirit kebap konya
Tirit kebabı

Tirit kebabı, Konya’nın en lezzeti yemeği diyebilirim. Kuzu kıyması mangalda pişirilecek hazırlanıyor. İçerisinde sarımsaklı yoğurt, tandır ekmeği, tereyağı ile servis ediliyor. Görünümü İskender Kebabı anımsatsa da, tadı çok farklı. Konya’ da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden bir tanesi. Tiritçi Mithat, Konya’ nın en meşhur tiritçisi. Öğle vaktine denk gelirseniz boş yer bulmak için biraz beklemeniz gerekecek. Buraya gelmişken Zerde tatlısını da denemeyi unutmayın.

Yağlı Somun

yagli somun pide konya
Yağlı somun

Konya’nın küflü peynir gerçeği ile yeni tanışanlardanım. Muhteşem bir tat. Daha önce tatmadıysanız küflü peynirle yapılan yağlı somunu mutlaka denemelisiniz. Şendağlı Yağ Somunu ve Etli Ekmek Salonu, Konya’ya yolum düştükçe uğrayacağım bir yer.

Bamya Çorbası

bamya corba konya
Bamya çorbası

Konya’da ne yenir listemin olmazsa olmazı, Konya’nın meşhur bamya çorbasıdır. Genellikle fırın kebabı yapan yerlerde etten önce içiliyor.

Visited 11 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir