En İyi Uçak Filmleri

Uçaklar sinemanın vazgeçilmezlerinden. Birçok uçak filmi yapıldı. Bu filmlerin bazıları tarihi olayları bazıları da havacılığın gelişmesinde önemli rol oynamış kişilerin hayatlarını anlatıyor. Bazıları ise, havacılığa dair ne varsa hepsini tiye alıyor, uçak kazasını bile. Aşağıdaki listede bugüne kadar yapılmış en iyi uçak filmlerini bulabilirsiniz.

Sizin filminiz hangisi?

R2B

Güney Kore yapımı bir film. Güney Koreli savaş pilotlarının eğitimle geçen günleri. Kuzey Kore’den gelen bir saldırı ile eğitim gerçek bir operasyona dönüşüyor.

Kahraman Pilotlar (Flyboys) 

Birinci Dünya Savaşı devam ederken bir grup Amerikalı genç, gönüllü olarak Fransız ordusuna katılır. Biraz macera olsun diye geldikleri bu yerden kahraman olarak ülkelerine dönerler. Amerikalı savaş pilotu Lafayette Escadrille ‘ nin hayatı anlatılıyor.

Memphis Belle

2. Dünya Savaşında sadece Batı Avrupa’ da 250 binden fazla uçak birbiriyle savaştı ve yaklaşık 200 bin havacı hayatını kaybetti. Memphis Belle, o dönemleri anlatan uçak filmlerinden bir tanesi. Filmde, Memphis Belle’ in Uçan Kale olarak ta bilinen Amerikan Boeing B17 bombardıman uçağıyla Almanlara karşı yaptığı son görev uçuşu anlatılıyor.

Boşluktaki Kahramanlar

Filmde ABD ve Rusya arasındaki uzay yarışına yer verilse de, film aslında Chuck Yeager‘ın hayatını anlatıyor. Chuck Yeager, Bell X1 uçağıyla ses duvarını ilk aşan efsanevi pilot.

Amelia

Film, Atlantik Okyanusunu tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’ın hayatını anlatıyor.

Havaalanı (Airport) – 1970

Havacılık dünyasından herkesi anlatan bir film. 70′ li yıllarda
şiddetli bir kış günü Lincoln Havaalanından kalkan bir Roma uçağı. Ekibin başına gelebilecek bütün olumsuzluklar gelir.

Uçuş Ekibi (Flight Crew)

Rus yapımı harika bir havacılık filmi. Daha önce uçak kazalarını ele alan filmler izlemiştim. Ancak, havada düşmek üzere olan bir uçaktan diğerine yolcu transferi yapılan bir filmi ilk kez izledim. Sınırları zorlayan nefes nefese bir film.

Uçak (Airplane!)

Mükemmel bir havacılık komedisi. Havacılığa dair ne varsa hepsi tiye alınmış, uçak kazası bile. Uçak filmleri nin en komiği.

Top Gun

US Navy pilotlarının hayatı. Uçak filmleri arasında, bu filmi izleyip de pilot olmaya karar verenlerin sayısı az değil.

Göklerin Efendisi 

Efsane havacı Howard Hughes’ ın hayatı anlatılıyor. Havayolu taşımacılığını değiştiren iki şirket Pan Am ve TWA arasındaki acımasız rekabet ve günümüz havacılığına kadar uzanan sonuçları.

Sully 

Kaptan Sullenberger‘ ın, iki motoru yanan bir Airbus A320 yolcu uçağı ile Hudson nehrine inişi ve sonrasında verdiği hukuk mücadelesi anlatılıyor. US Airway 1549 sefer sayılı bu uçuş, havacılık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Havacılığın en iyi filmlerini bir listede sınırlamak çok zor. Daha başka pekçok güzel filmler de var muhakkak. Şimdilik notlardan bunlar çıktı.

Listeye eklemek istediğiniz filmler varsa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

1 Comment En İyi Uçak Filmleri

  1. aleyna

    Gerçekten çok teşekkürler istedim bir filmi sadece sizin sitenizde buldum baya uğraşmıştım gerçekten çookk teşekkürler :))

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir