Ana SayfaTanzanyaZanzibarZanzibar Gezilecek Yerler Rehberi: 9 Harika Nokta!

Zanzibar Gezilecek Yerler Rehberi: 9 Harika Nokta!

Zanzibar gezilecek yerler açısından kendine has güzellikleri ve eşsiz atmosferi ile dikkat çeken bir tatil cennetidir. Bu inci gibi ada, Afrika’nın doğu sahillerinde, turkuaz suları ve muazzam plajlarıyla göz kamaştıran bir doğa harikasıdır. Zanzibar’ın her köşesi, tarihi zenginlikleri ve kültürel dokusuyla da büyüler. İşte bu yazıda, Zanzibar’ın keşfedilmeye değer 10 özel noktasını sizin için derledim.

Zanzibar Hakkında

Zanzibar, tarih sahnesine 20 bin yıl önce çıkarak uzun ve renkli bir geçmişe sahip bir ada olarak öne çıkıyor. 1963 yılında bağımsızlığını kazanana kadar, Portekizlilerden İngilizlere ve Ummanlılara kadar birçok farklı medeniyetin etkisi altına girmiş. Ancak, bu tarihten itibaren Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada olarak varlığını sürdürmektedir.

İlk bakışta sıradan bir balıkçı kasabası olarak bilinen Zanzibar, günümüzde önemli bir ticaret ve turizm merkezi haline gelmiştir. Sadece Afrika’nın değil, aynı zamanda dünyanın en popüler turistik noktalarından biri olarak kendini kanıtlamıştır. Özellikle Almanya başta olmak üzere, günümüzde Avrupa’dan gelen yoğun bir turist akımına maruz kalmaktadır.

Zanzibar Gezilecek Yerler

Taş Şehir (Stone Town)

stone town sokaklari zanzibar
Stone Town sokakları

Bir şehrin sokaklarında neyle karşılaşacağını bilmeden hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşmak, seyahatlerin en güzelidir. Zanzibar’da, bu eşsiz deneyimi yaşamak için Stone Town’un dar sokaklarını tercih ettim. Taş Şehir’in tarihi dokusu ve gizemli atmosferi, beni adeta geçmişe uzanan bir yolculuğa çıkardı.

Zanzibar gezilecek yerler listemin başında, Taş Şehir’in sokaklarını keşfetmek gibi bir tercih yapmamın sebebi de tam olarak bu. Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Stone Town, Zanzibar’ın kalbinde yer alıyor ve bu sebeple gezginler için tam anlamıyla bir hazinedir. Her gittiğimde beni heyecanlandıran bir yer.

stone town zanzibar anne cocuk

Sokaklarda tek başına keşfe çıkan birçok gezginle karşılaştım, ki Zanzibar’ın güvenli bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Bir gün yolunuz düşerse, öncelikle yapmanız gereken şey, Taş Şehir’in sokaklarında kaybolmak olmalı.

Zanzibar’ın Meşhur Oyma Kapıları

zanzibar oyma kapilari
Stone Town’da ahşap oyma bir kapı.

Stone Town’da sizi ilk etkileyen şey, evlerin kapıları olacak. Şehir, birbirinden güzel ahşap oyma kapılarla donatılmış. Evlerinin kapılarına bu kadar özenen ikinci bir şehir görmedim.

Kapıların tasarımı, orada oturanın Swahili, Hintli ya da Arap olduğu hakkında ipuçları veriyor. Bazı kapılar dikdörtgen, bazıları ise üst kısmı yarım daire şeklinde. Aslında, kapılardaki bu farklılık, Zanzibar’da etkili olan iki kültürü yansıtıyor. Dikdörtgen olanlar Arap tarzını temsil ederken, diğerleri Hint etkisini gösterir. Hâlâ şehirde yaşayan pek çok Ummanlı ve Hintli bulunuyor.

tiputip av zanzibar
Tipu Tip’in evinin kapısı

Şehirdeki en dikkat çeken kapılardan biri, Tipu Tip’in evinin kapısıdır. Bu kapı, Hint tarzında tasarlanmıştır. Evin sahibi, 19. yüzyılın meşhur Arap tüccarlarından Hamed B. Muhammed Al-Marjebi’dir. Tikinden dolayı Tipu Tip lakabı takılmıştır. Ziyaretim sırasında ev tadilattaydı, ancak muhtemelen gelecekte bir otel olarak tekrar açılacak.

Freddie Mercury Evi

freddie mercury ev zanzibar stone town
Freddie Mercury Evi

Freddie Mercury’nin doğup, 9 yaşına kadar büyüdüğü evdir. Bu ev bugün müzeye dönüştürülmüş. Ancak, aslında Freddie Mercury’nin doğduğu ev olmadığına dair efsaneler dolaşıyor. Yine de, evin önü Freddie Mercury hayranları tarafından kuşatılmış durumda.

Evin önü kalabalıktı, ancak içeri girenlerin sayısı hakkında aynı şeyi söylemek mümkün değildi. Genelde insanlar dışardan birkaç fotoğraf çekip geçiyorlardı. Birlikte dolaştığım rehber de, evin içerisinde pek kayda değer bir şey olmadığını söyledi. Bu yüzden, ben de evin içerisine girmedim.

Müzede, Freddie Mercury’nin hayatından bazı bilgilendirici notlar ve fotoğrafların sergilendiğini öğrendim. Ancak oraya kadar gidip de müzenin içine girmemenin biraz pişmanlığını yaşıyorum hala. Eğer ziyaret ederseniz, içerden yorumlarınızı bekliyorum:)

Darajani Pazarı

balikci zanzibar balik pazari
Zanzibar Balık pazarı’nda bir balıkçı

Darajani Pazarı, egzotik bir Afrika pazarıdır. Tropikal meyvelerden deniz ürünlerine, hediyelik eşyadan baharata kadar birçok ürün satılıyor. Çarşının kokusu biraz ağır olsa da, Zanzibar gezilecek yerler listesinin olmazsa olması bir yer diyebilirim.

Benim ilgimi en çok çeken bölüm ise balık çarşısıydı. Hint Okyanusu’nun bütün nimetleri buradaydı. Çoğunu ilk defa gördüğüm okyanus balıklarının ve deniz ürünlerinin sergilendiği tezgahlar arasında dolaşmak ve sonunda bir mezata denk gelmek oldukça keyifliydi.

mezat zanzibar balik pazari
Zanzibar Balık Pazarı’nda mezat

Zanzibar balık pazarındaki mezatı bu videodan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=RVh2YE_49wk

Burası da pazarın tropikal meyve satılan tarafı. Aklınıza gelebilecek bütün tropikal meyveleri bu pazarda bulabilirsiniz.

Darajani Pazar trapikal meyve zanzibar
Tropikal meyve tezgahları, Darajani Pazarı

Baobab ve Jack Fruit

Darajani Pazarı’nda özellikle bahsetmek istediğim iki meyve var: Baobab ve Jack Fruit. İlki, Afrika’nın esrarengiz bir meyvesi olarak bilinen Baobab, diğeri ise en lezzetli tropikal meyvelerden biri olabilir.

Afrika’nın çeşitli yerlerinde Baobab ağacı ve meyvesiyle karşılaşmıştım. Bu ağaç, Afrika için simgesel bir öneme sahiptir. Afrika için efsanevi bir ağaç. (Bu yazıda daha fazla detay bulabilirsiniz: Baobab Ağacı: Afrika’nın Hayat Ağacı). Baobab ağacının meyvesini ve bu meyveden yapılmış bazı ürünleri bulabilirsiniz.

Tezgahlardan birinde, baobabdan yapılan bir şekerleme dikkatimi çekti. Deneyimlediğim kadarıyla, tadı biraz ekşiydi.

bau bau meyvesi sekerleme
Bau bau meyvesi ile yapılmış bir şekerleme

Hayatımda yediğim en lezzetli tropikal meyveyi burada keşfettim diyebilirim. Zanzibar’a ilk ziyaretimde yine Darajani Pazarı’na gelmiştim. Bir tezgahın üzerinde kavuna benzeyen bir meyve görmüştüm, ancak o an çok önemsememiştim. Tezgahın önünden meyvenin bir fotoğrafını çekip hızla geçip gitmiştim. Sonrasında Amerika’da yaşayan bir arkadaşım bu fotoğrafı görünce, meyvenin çok lezzetli olduğunu söyledi. Bu tavsiye üzerine, Zanzibar gezilecek yerler listeme Darajani Pazarı’nı tekrar ekledim.

jack fruit zanzibar
Jack fruit.

Sonraki ziyaretimde bütün pazarı dolaştım, ancak bu meyveyi bir türlü bulamadım. Hiçbir yerde göremedim. Sonra birisine sordum. O, beni takip et dedi ve yola düştük. Biraz dolaştıktan sonra kavuna benzeyen bu meyvenin satıldığı tezgahın önüne geldik.

Meyvenin adı “Jack Fruit”. Kokusu kötü, ancak tadı muazzam bir meyve. Yerken elleriniz yapış yapış oluyor. Denk gelirseniz mutlaka denemelisiniz.

Pazarda biraz daha dolaştım. Zanzibarın meşhur baharatlarının ve kuruyemişlerin satıldığı tezgahlar da vardı. Kuruyemiş olarak da kaju alınabilir. Doğal ve lezzetli bir tadı var. Türkiye’de yediğimiz kuruyemişlerden farklıydı.

kasap zanzibar
Zanzibar’da bir kasap

ve bir kasap dükkanına denk geldim. Hava oldukça sıcaktı, ancak etler açıkta kancaya asılı duruyordu. İlginç bir şekilde sıcakta etin bozulmadığını öğrendim.

Eski Köle Pazarı

kole pazari aniti zanzibar
Köle Anıtı

Zanzibar’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri, eski köle pazarıdır. Bu köle pazarı, dünyanın en son kapanan pazarıdır. 1873’te son köle ticareti burada gerçekleşmiştir. Pazarın yerine ise sonrasında Anglikan Kilisesi inşa edilmiştir.

Kenya, Tanzanya, Kongo, Malawi ve Uganda gibi yerlerden toplanan köleler Zanzibar’a getirilirdi. Sonrasında köleler Hindistan, Umman, Seyşeller ve Maritus’a satılırdı. Bu iş için, bir ada olan Zanzibar özellikle seçildi. Çünkü, kölelerin adadan kaçması neredeyse imkansızdı.

Anglikan Kilisesi’nin bulunduğu alanı ziyaret edebilirsiniz. Burada kölelerin satılmadan önce tutuldukları daracık yerleri görebilirsiniz. Bir odada 70 kişinin tutulduğu bu dar alanlar, acı bir tarihi hatırlatmaktadır.

kole pazari zanzibar
Kölelerin tutuldukları odalardan biri.

Bahçede bir de köle anıtı bulunuyor. Köleler boyunlarından zincirlerle birbirlerine bağlı halde satılmayı bekledikleri bir anı anlatılıyor. Anıtta kullanılan zincir eski köle pazarında kullanılan orijinal zincirlerden biridir.

Acayip Ev

AcayipEv House of Wonders Zanzibar.
Acayip Ev (House of Wonders)

Zanzibar’daki en büyük, acayip yapı. Adı da zaten “House of Wonders” ya da “Beyt’il Ajab”. 1883’de yapıldığında Doğu Afrika’nın en büyük yapısıymış. Görenler büyüklüğü karşısında şaşırırlarmış. Bu ad ondan ötürü verilmiş.

Benim gittiğimde tadilat vardı. Çalışmalar bittiğinde Tarih ve Kültür Müzesi olarak tekrar açılacakmış.

Kahve Molası

zanzibar stone town kusbakisi
Kuşbakışı Stone Town, Zanzibar.

Stone Town’da hem bir kahve molası verip hem de şehri yukarıdan keşfetmek için bir otelin çatısına çıkabilirsiniz. Genelde otellerin terasında bir kahve dükkanı ya da restoran oluyor.

stone town domino oynayanlar zanzibar
Jaws Corner’da domino oynayanlar.

Ya da, Jaws Corner’daki kahve dükkanına oturup kahvenizi yudumlarken Taş Şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Bu köşe oldukça renkli minik bir meydan aslında. Neden adı Jaws bilemiyorum. Meydandaki dükkanların bir tanesinin duvarına balina Jaws’ın bir resmi boyanmıştı. Tam bu resmin altında kafasında ve sakalında çalı bebekleri (ilk defa burada gördüğüm ve ismini öğrendiğim bir hayvan) dolaşan Portekizli bir amca oturuyordu. Kahve dükkanının önündeki masadakiler ise hareketli bir domino maçına dalmışlardı.

Burası, alışılmışın dışında seyyar bir kahve dükkanı aslında. Yöresel tatlar peşinde değilseniz sahil tarafındaki bildiğimiz kahve zincirlerinin dükkanlarına gidebilirsiniz. Zanzibar’a gelen turistlerin buraları doldurduklarını göreceksiniz. Adalara yapılan tekne turları da buradan yapılıyor.

Forodhani Parkı

zanzibar stone town forodhani parki
Forodhani Parkı, Zanzibar.

Zanzibar gezilecek yerler listemin Stone Town’daki kısmının sonuna geldim. Taş şehirden ayrılırken uğradığım son yer, Forodhani Parkı oldu. Akşamüzeri hava biraz serinledikten sonra burası oldukça kalabalık oluyor. Renkli görüntülerle dolu, insanların eğlendiği, dans ettikleri bir park.

Akşamları, sokak lezzetlerinin sergilendiği bir pazar da kuruluyor. Genellikle deniz ürünleri satılıyordu ve görüntüleri gerçekten güzeldi. Ancak ne kadar temiz olduklarından emin olamadım, bu yüzden denemeye cesaret edemedim.

Nungwi Plajı

Nungwi Plajı, beyaz kumlu sahilleri, palmiye ağaçları ve turkuaz renkli sonsuz okyanusuyla adeta bir cennet köşesi sunuyor. Tam bir kaygısızlık içinde, her şeyden soyutlanabileceğiniz bu yer, Zanzibar’a tatil için gelenlerin ve özellikle balayı çiftlerinin tercihi. Adanın kuzeyinde konumlanmış olan Nungwi, birçok tatil köyü, restoran ve kafe ile çevrili. Özellikle gün batımında ise atmosfer daha da renklenerek büyülü bir hale bürünüyor.

Kendwa Plajı

Kendwa Plajı, Zanzibar’ın diğer muhteşem plajlarından biridir ve adanın kuzeybatı kıyısında konumlanmıştır. Burada da beyaz kumlar ve göz alıcı bir okyanus sizi karşılıyor. Kendwa Plajı, şnorkelle yüzme için ideal bir yerdir; mercan kayalıkları arasında keşfe çıkmak da ayrı bir keyif sunar.

Zanzibar’da Ne Yenir?

Zanzibar, Hint Okyanusun’un batısında bir adadır. Haliyle deniz ürünleri cennetidir. Deniz ürünleri ve balık, Zanzibar’da yemek için iyi bir seçim olacaktır. Benim tercihim Stone Town’da Cape Town Fish Market olmuştu. Sahilde güzel bir restoran.

deniz urunleri zanzibar cape town fish market
Cape Town Fish Market‘te bir deniz ürünleri tabağı.

Stone Town dışında, Baraka Restaurant adında bir başka harika deniz ürünleri mekanı var. Burası tam bir huzur noktası! Sahil üstündeki masalarda oturup, ayaklarınızı kuma sokarak lezzetli deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Burada yemek yemek gerçekten keyifli oluyor, tavsiye ederim!

Son olarak, Mamma Mia! Zanzibar’daki en popüler restoranlardan biri. İtalyan mutfağı ve zengin deniz ürünleri menüsüyle ünlü. Ayrıca, passion fruit ve tarçınlı dondurmalarını mutlaka denemelisiniz. Bak, gerçekten, mutlaka deneyin!

Zanzibar Güvenli mi?

Zanzibar, Afrika’nın en güvenli yerlerinden biri diyebilirim. Dünyanın dört bir yanından turistler adaya akın ediyor, çoğu tek başına ya da küçük gruplar halinde geziyor. Buradaki insanlar genel olarak sıcakkanlı ve yardımsever.

Ulaşım

Zanzibar gezilecek yerler, birbirine maalesef yakın değil. Belki Stone Town’a ulaştıktan sonra orasını yürüyerek gezmek mümkün olabilir. Ancak genellikle diğer bölgeleri gezmek için araç kiralamak gerekiyor. Bu yüzden, gelmeden önce ulaşımı ayarlamak büyük bir kolaylık sağlayabilir. Biz genellikle ulaşımımızı taksi ile sağladık; bir miktar pazarlık payı oluyor. Hatta taksiyi günlük kiralayarak daha ekonomik bir seçenek bulabilir ve yapmak istediğiniz aktiviteleri söylediğinizde, size özel bir rota çıkarıp daha uygun bir fiyat alabilirsiniz.

Eğer yerel halkla daha çok vakit geçirip iletişim kurmak istiyorsanız, Daladala olarak bilinen yerel araçları tercih edebilirsiniz. Hem ekonomik hem de eğlenceli bir şekilde adayı keşfetmenin keyfini çıkarabilirsiniz!

Tavsiyeler

>>> İzin almadan kimsenin fotoğrafını çekmeyim. Zanzibar’da insanlar genellikle fotoğraflarının çekilmesine karşı hassaslar, bu yüzden her zaman izin almak önemli. İzin istediğinizde genellikle pozitif bir yaklaşım gösteriyorlar.

>>> Pazarlık yapın. Zanzibar’da alışveriş yaparken pazarlık yapmak önemlidir. Yabancılara yüksek fiyatlar söylenebilir, ancak sağlam bir pazarlıkla istediğiniz şeyi daha makul fiyatlarla alabilirsiniz.

>>> Zanzibar’da yerel halk genellikle birçok eşya ya da tur satmaya çalışır, ve bazıları oldukça ısrarcı olabilir. Eğer almak istemiyorsanız, Zanzibar’da bir süredir bulunduğunuzu ve bu ihtiyaçlarınızı zaten tamamladığınızı belirterek nazikçe geçiştirebilirsiniz.

- Reklam -