Celsus Kütüphanesi: Efes’in Antik Güzelliği

Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kenti’nde bulunmaktadır ve en önemli Antik Yunan kalıntılarındandır. Kütüphaneyle amfi-tiyatroyu geçtikten sonra karşılaşırız. Ama asıl karşılaşma antik kentin yukarılarına kadar çıkıp, agora’dan geri dönerken olur. Herakles Kapısı, Yamaçeveler derken tam karşıda muhteşem görüntüsüyle Celsus Kütüphanesi vardır.

Kütüphane, Efes dendiğinde ilk akla gelen bu manzaranın tam ortasında yer alır. Bir zamanlar 20 milyon liralık banknotların arka yüzünü süsleyen manzara.

Kuretler Caddesi efes celsus
Kuretler Caddesi’nden inerken

Celcius Kütüphanesi MS. 117 yılında inşa edildi. Kütüphane aslında, Senatör Tiberius Iulius Celsus Polemaeanus için yapılmış bir anıt mezardı. Roma konsülü olan oğlu Tiberius Iulius Aquila, babasının anısına yaptırmıştı. Celsus’un mezarı zemin katın altında, girişin karşısındaydı ve üzerinde bir Athena heykeli vardı. (Athena, Yunan mitolojisinde bilgeliğin tanrıçası. Roma mitolojisindeki karşılığı, Minerva.) 

Celsus Kimdir?

Sardis’ de doğduğu tahmin ediliyor. Romalı bir şövalyenin oğlu. Görece zengin bir ailenin çocuğuydu. Hukuk okudu. MS 68′ de askeri kariyeri başladı. İskenderiye, Roma, Kapadokya, Suriye gibi çeşitli yerlerde görev yaptı. Son olarak Efes’e geldi.

on cephe celsus kutuphanesi efes
Kütüphanenin ön cephe görünümü

Kütüphane ve anıt mezar ne alaka derseniz, bu eski bir gelenek. Antik Yunan’da, zengin insanlar yaptıkları hizmetlerden dolayı doğdukları yerlerde bu tür anıtsal yapılarla onurlandırılırlardı.

tas isciligi celsus kutuphane
Muhteşem taş işçiliği

Kütüphane mimari olarak etkileyici bir yapı. Kütüphanenin girişindeki sütunlar, antik dönem taş işçiliğinin muhteşem örnekleriyle süslenmiştir. Tek parça olan mermer sütunlardan bal renginde olanlar Afyonkarhisar’ dan getirilmiş. Diğer mermerler ise Efes bölgesine ait.

celsus efes tas isciligi
Ön cephedeki taş işçiliği

Celsus Kütüphanesi, İskenderiye ve Pergamon’ un ardından antik dünyanın en zengin üçüncü kütüphanesiydi. El yazmaları duvarlardaki nişlerde bulunan dolaplarda tutulurdu. Kütüphanede, 12000 den fazla eser vardı.

yan cephe celsus efes
Yan cephe görünümü

Giriş kısmındaki sütunları süsleyen dört tane heykel bulunmaktadır. Bunlar Sofya, Episteme, Ennoia ve Aret heykelleridir. Orjinalleri Viyana’da Sanat Tarihi Müzesi’nde segilenmektedir. Bu eserleri ve Viyana’daki diğer eserleri bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz: Ephesos Museum

Sofya heykeli: Bilgeliği temsil eder.

sofya heykel celsus efes
Celsus Kütüphanesi’nin girişindeki nişlerdeki Sofya Heykeli.

Aret heykeli: Cesareti temsil eder.

arete heykel celsus efes
Aret heykeli

Episteme heykeli: Bilgiyi temsil eder.

episteme heykel celsus efes
Episteme heykeli

Ennoia heykeli ise düşünceyi temsil eder.

Kaynaklar:

  • The Celsus Library in Ephesus, Volker Mmichael Strocka.
Visited 9 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir