Pointe Noire, Kongo Cumhuriyeti: Gezilecek Yerler

Pointe Noire, başkent Brazzaville’in ardından Kongo Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehridir. Yaklaşık 750 bin kişi yaşıyor. Batı Afrika’da Atlantik Okyanusu’nun hemen kıyısında bulunuyor. Büyük bir liman şehri. Ayrıca dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip. Hava karardıktan sonra, sahilden okyanus ortasındaki petrol çıkarma platformları kendilerini göstermeye başlıyor.

Fransızca’da “Kara Nokta” anlamına geliyor Pointe Noire. Bir rivayete göre; eskiden (600 yıl kadar önce) okyanusta bu bölgede siyah kayalıklar varmış. Portekizli denizciler bu kayaları kıyıda bir referans noktası olarak kullanmış. Bir nevi deniz feneri görevi görmüş. Denizciler okayaları gördüklerinde Kara Nokta’ya geldik derlermiş. Gide gele bu bölge Pointe Noire olarak anılmaya başlamış. Şehrin hikayesi ise 1883 yılında küçük bir balıkçı kasabası olarak başlıyor.

pointe noire kongo cumhuriyeti
Bir çiçek satıcısı.

Pointe Noire, bir zamanlar Fransızların kolonilerinin en önemli yerlerinden biriydi. Şehri dolaşırken bunun izleri ile karşılaşıyorsunuz. Günümüzde hala Fransızların ve diğer bazı ülkelerden gelen yabancıların burada iş yaptıkları görünüyor. Turistik amaçtan ziyade daha çok iş amaçlı seyahatlerin yapıldığı bir şehir.

Gece yarısı, uçaktan indiğimde yağmur atıştırmaya başlamıştı. Otele doğru yola çıktım. Yol boyunca gök gürültüsü eşlik etti. Otele ulaştığımda ise artık yağmurdan göz gözü görmüyordu. Tropikal kuşaktaki diğer yerler gibi burada da hava olayları çok hızlı ve şiddetli gelişiyor. Seyahatinizde bu duruma dikkat etmenizde fayda var.

Gezilecek Yerler

Côte Sauvage

pointe noire sahil kongo
Pointe Noire sahil.

Okyanus kıyısı, kaldığım otelden yürüyerek 15 dakika kadar uzaktaydı. Gün batmadan kendimi sahilde buldum. Hava biraz kapalıydı ve okyanus oldukça dalgalıydı. Sert dip akıntıların olduğu bir yer. Bu yüzden burada yüzmek tehlikeli. Zaten okyanusa giren kimse yoktu. Genelde insanlar yürüyüşe çıkmışlardı ya da sahilde piknik yapıyorlardı. Okyanusdaki dalgalarla birlikte yaklaşık yarım saat plajda yürüdüm. Kiwiza’ya geldim

pointe noire kongo okyanus sahil
Sahilde gençler.

Kiwiza, sahilde bir restoran. Birşeyler yemek için gidilebilecek güzel bir yer. Deniz ürünleri, pizza, balık hemen herşey vardı. Ben en çok tropikal meyve sularını beğenmiştim. Sahilde gidilebilecek diğer bir yer ise La Pyramide.

Côte Sauvage, akşam üzeri günbatımının izlendiği en güzel yerlerden biridir. Ayrıca, günbatımına doğru hava biraz serinliyor ve sahilde kalabalık artıyor.

Marché du plateau

pointe noire marche de plateau
Marché du plateau, Pointe Noire.

Marché du plateau, Pointe Noire’da bir meyve pazarı. Küçük bir pazar ama tam bir tropikal meyve cenneti diyebilirim. Ananas, mangostan, mango, lycheei, avokado ve adını bilmediğim birçok meyve vardı. Satıcılar oldukça neşeli ve sıcakkanlıydı.

Sadece meyve değil çiçek ve deniz ürünleri satan tezgahlar da vardı. Afrika’nın meşhur şişede satılan fıstıklarından da bulabilirsiniz.

Marché d’antiquités

marche antiquites pointe noire kongo
Marché d’antiquités, Pointe Noire.

Bu pazar Marché du plateau’ya çok yakın. Bir hediyelik eşya pazarı. Afrika’ya özgü ahşap ürünler başta olmak üzere birçok eşya satılıyor.

ressam marche antiquites pointe noire
Bir ressam, Marché d’antiquités.

Tarihi Tren İstasyonu

pointe noire tren gar
Tren istasyonu.

Şehirdeki en simgesel yapı bu terkedilmiş tren istasyonuydu. 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Bir zamanlar Brazzaville ile Pointe Noire arasındaki tren hattı Atlantik kıyısında bu terminalde sonlanıyordu.

Charles de Gaulle Caddesi

pointe noire charles de gaulle caddesi
Charles de Gaulle Caddesi, Pointe Noire.

Charles de Gaulle Caddesi, şehrin ana caddesidir. Üzerinde çeşitli dükkanların olduğu yoğun bir cadde.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir