Antalya Müzesi: Sergilenen Eserler, Gezi Notları

Müze Hakkında

Antalya Müzesi, Perge başta olmak üzere Roma, Likya, Bizans, Osmanlı ve daha başka birçok medeniyetten eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Eserler çeşitli galerilerde sergilenmektedir. İmparatorlar salonu, tanrılar salonu ve lahitler salonu müzenin kalbini oluşturuyor.

Bu sıcak yaz gününde Antalya’ya gidip de, müze gezen bir ben olurum zannediyordum. Yanılmamışım. Plajlardaki ya da Kaleiçi’ndeki kalabalığa göre müze oldukça sakindi.

Sanat tarihi ve arkeolojik eserleri seviyorsanız, Antalya’da tekrar tekrar gezilmesi gereken bir yer burası. Benim için oldukça keyifli bir müze ziyareti oldu. Saatlerin nasıl geçtiğini anlamadım. Oldukça zengin heykel galerisine sahip bir müze gezmiş oldum.

Sergilenen Eserler

1. Yorgun Herakles Heykeli

Müzede sergilenen eserler arasında da en çok ilgi gören heykeldi. Antik dönemin meşhur bronz “Herakles Fernase” heykelinin Roma döneminde yapılmış mermer bir kopyasıdır.

Herakles heykeline dikkatlice bakıldığında, heykelin iki parça halinde olduğu anlaşılır. Heykelin alt kısmı 1980 yılında Perge’de bulunurken, bundan 10 yıl sonra ise heykelin üst kısmının Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilendiği ortaya çıktı. 2011 yılında, bu üst parçanın Türkiye’ye getirilmesi sağlandı. İki parça birleştirilerek Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

yorgun herakles antalya muzesi
Herakles heykeli

Herakles (ya da Roma mitolojisinde Herkül), Yunan mitolojisinin en meşhur kahramanlarından biridir. Efsaneye göre, babası Olimpos tanrılarının kralı Zeus’tur.

Bu heykel, Vatikan Müzeleri‘nde sergilenen dev Herkül heykelini anımsattı.

2. Attika Tipi Dionysiak Lahit

Müzede birçok lahit bulunmaktadır. Üzerinde bir evli çiftin figürü olan bu lahit en dikkat çekici olanlardan bir tanesiydi. Sedire benzer birşeyin üzerine oturmuşlar.

Attika tipi bir lahit. Yani Roma döneminde en büyük lahit üretim merkezlerinden Attika’da üretilmiş. (Antik dönemde Atina civarına Attika deniyordu.) Lahdin kenarlarındaki figürlerde ise Antik Yunanda Dionysos adına düzenlenen Dionysiak törenlerinden sahneler yer almaktadır. MS 3. yüzyıla ait olan bu lahit Perge Antik Kentinden çıkarılmış.

Attika Tipi Dionysiak Lahit antalya
Attika Tipi Dionysiak Lahit

3. Dans Eden Kadın Heykeli

Antik dönem heykelleri arasında dans eden genç bir kız heykeli de yer alıyor. Perge ‘de yapılan kazılarda çıkarılmış. Mermerden yapılan diğer heykellerdeki durağanlığın aksine hareketli bir figür. Tek parça bir taştan değil de çok sayıda parça birleştirilerek yapılmış bir heykel. Başka bir özelliği de iki farklı renkte siyah ve beyaz mermer kullanılmış olası.

Dans eden kızın kim olduğu bilinmiyor. Afrodit olduğunu düşünenler var. MÖ. 2. yüzyılda yapılan orjinalinin, Roma dönemi kopyası olduğunu düşünenler de. Gerçekten etkileyici bir eser.

dansoz kiz heykeli antalya
Dans eden kadın heykeli

4. Herakles Lahti

Müzedeki en önemli eserlerden biri de Herakles lahtidir. Yukarıda da bahsetmiştik, Herakles (Roma mitolojisinde Herkül), Zeus’un oğludur. Zeus’un eşi Hera’dan değil de bir ölümlü olan Alkmene’den dünyaya gelmiştir. Hera bu aldatılmayı kabul edemez ve Herakles’e karşı büyük bir kin duyar. Bu kin Heraklesi büyük bir hüsrana sürükler. Kendini arındırmak için 12 görevle karşılaşır. İşte bu görevler müzedeki lahtin kenarına işlenmiştir.

Mesela bunlardan ilki Nemea aslanının öldürülmesidir. Lahitteki ilk figürdür. Sonrasında Hydria’anın öldürülmesi ve böyle devam eder.

herakles lahti antalya muzesi
Herakles lahti

5. İmparator Hadrian’ın Heykeli

İmparatorlar solununda birçok Roma kralının heykeli bulunuyor. Bunlardan biri de Hadrian’nın heykelidir. Romanın beş iyi imparatorundan biridir. Diğerleri; Nerva, Trajan, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius’tur.

hadrian heykel antalya muzesi
İmparator Hadrian heykeli

6. Frig Şapkalı Attis Heykeli

Frigya tanrılarından Attis’in heykeli. Herakles gibi yine bir aşk bilmecesi de Attis’in başına gelir. Attis çok güzeldir. Anadolu tanrılarının ana Kibele ona sevdalanır. Ancak, Attisin gönlü başka bir peridedir. Kibele Atttisin sevdiği ile uğraşır ve onu delirtir.

Attisin şapkası dikkatli çekiyor. Şirinler’in kullandığı şapkalar da bir Frig şapkasıydı. Antik dönemde özgürlüğü temsil eden bir simgeydi.

attis heykeli antalya muzesi
Attis heykeli

7. Zeus Heykeli

12 Olimpos tanrısının başı olan Zeus’un (Roma mitolojisinde Jüpiter) mermerden heykeli. Müzede mitolojik birçok tanrının heykeli bulunmaktadır.

zeus heykeli antalya muzesi
Zeus heykeli

8. Afrodit Heykeli

afrodit heykeli antalya muzesi
Afrodit heykeli.

9. Hermes Heykeli

hermes antalya muzesi
Hermes heykeli

10. İmparator Trajan Heykeli

İmparator Trajan ve dizinin dibinde bir savaş esiri.

imparator trajan antalya muzesi
İmparator Trajan

11. İsis Heykeli

isis heykeli antalya muzesi
İsis heykeli

12. Kurban Sahnesi Frizi

kurban sahnesi frizi antalya muze
Kurban Sahnesi Frizi

Roma İmparatorları ve mitolojik öğeler arasındaki müze ziyaretim yarım gün sürdü. Oldukça zengin bir heykel galerisine sahip. Daha önce Vatikan Müzelerini gezerken bu kadar zengin bir galeri ile karşılaşmıştım. Antalya yolunuz düşerse, Antalya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

lahit galerisi antalya muzesi
Lahitler salonu
Visited 10 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir