Şeyh Zayed Camii: Körfezin Beyaz İncisi

Birgün Abu Dhabi’ye yolunuz düşerse döndükten yıllar sonra, Abu Dhabi ile ilgili ilk aklınıza gelecek yapı Şeyh Zayed Camii olacaktır. Etkileyici ve masalsı bir mimari. Şehrin simgesi. Abu Dhabi’ in büyük camii.

Birleşik Arap Emirliklerinin kurucusu olan Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan tarafından yaptırıldı. Camiin inşasına 1996 yılında başlanıyor. 11 yıl sonra 2007 yılında tamamlanıyor. Cami ismini Şeyh Zayed’den alıyor. Körfezin Beyaz İncisi olarak da biliniyor. Dünyanın en büyük camilerinden. Yaklaşık 40000 kişi aynı anda camide ibadet edebiliyor. 80 kubbe ve binden fazla sütundan oluşuyor. Bazı sütunlarda altın kaplama kullanılmış. Biraz, Taj Mahal’i anımsatıyor.

seyh zayed camii on cephe
Önden görünüm

Cami, modern İslam mimarisinin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Lahor’daki Badshahi Camii, Kazablanka 2.Hasan Camii ve Taj Mahal’den izler taşıyor.

Cami yapılırken Yunanistan, Makedonya, İtalya, Çin, Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden tamamen orjinal malzemeler getirildi. 30 farklı tür mermer kullanıldı.

Cami’den içeriye girince dünyanın en büyük el örme halısının üzerinde yürüyorsunuz. Bu kadar büyük bir halının tek parça halinde taşınması mümkün olmayacağından, halı caminin içerisinde dokundu. Bu iş için İran’dan halı dokuyacak 1300 kişi getirildi. Ve 1,5 yıl boyunca bu halıyı dokudular. Halının ağırlığı 35 ton. Ayrıca ana kubbeye asılı avize de dünyanın en büyük avizelerinden biri. 15 metre yüksekliğinde 10 metre çapında dev bir avize.

seyh zayed camii sutunlar
Sütunlar

Şeyh Zayed Camii, Abu Dhabi’nin biraz dışarısında kalıyor. Merkezden taksi ile yaklaşık 20 dakika. Cumartesi-Perşembe günleri arasında sabah 09:00-22:00 arası / Cuma günleri ise 16:30-22:00 arası ziyarete açık. Akşama doğru gitmenizi tavsiye ederim. Öğle saatlerinde özellikle yaz aylarında çok sıcak oluyor. Ve etrafta da hiçbir şey yok. Hafta sonları ise çok kalabalık oluyor.

seyh zayed camii avlu
Avlu

Camiin içerisine fotoğraf makinası alınmıyor. Eğer yanınızda fotoğraf makinası varsa girişteki dolaplara bırakmanız gerekiyor.

Hergün ücretsiz 45 dakikalık turlar oluyor. Bu bağlantıdan programlarını kontrol edebilirsiniz. https://www.szgmc.gov.ae/en/mosque-opening-hours

Ayrıca, aşağıdaki bağlantıdan sanal bir gezinti yapabilirsiniz:

https://www.google.com/streetview/#sheikh-zayed-grand-mosque/mosque-entrance
Visited 3 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir