Ana SayfaAlmanyaStuttgartMercedes Müzesi: Otomobil Tutkunlarına Görsel Şölen

Mercedes Müzesi: Otomobil Tutkunlarına Görsel Şölen

Mercedes Müzesi, Almanların efsanevi otomobil markası Mercedes’in 1886 yılında başlayan hikayesine ev sahipliği yapıyor. Bu müze, Stuttgart‘ta ziyaret ettiğim ilk adreslerden biriydi. İçten yanmalı motorun icat edildiği ve otomobilin doğduğu bu şehirde, otomobil tutkunları için muhteşem bir mekan. Otomobil tarihine ilgi duyan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

Müze Hakkında

Müze etkileyici bir mimariye sahip. DNA sarmalından esinlenerek tasarlanmış. Araba krallığındaki seyahat, asansörle çıkılan en üst kattan başlıyor. 9 katlı bir yapıyı olan bu yapıyı aşağı katlara doğru geziyorsunuz. Bu da gezmeyi çok rahatlatıyor ve keyifli hale getiriyor.

Asansör en üst kata çıkarken

Bu muhteşem müze, Mercedes’in Untertürkheim’daki ana fabrikasının çıkışında yer alıyor. Stuttgart’ta en çok keyif aldığım iki yerden biriydi diyebilirim. Buradan başka Stuttgart’ta araba yolculuğuna devam edebileceğiniz diğer müzeler; BMW ve Porsche müzeleridir.

Sergilenen Eserler

Beyaz At

Asansörden çıktıktan sonra beyaz bir at karşıladı.Atın altındaki tabelada son Alman imparatoru 2. Williem’ın şu sözü yazıyor. “Ata inanırım. Otomobil geçici bir fenomenden başka bir şey değildir.”

İlginç bir mesaj. Müzedeki eserlerin mucitleri, hayatlarını atların olmadığı bir ulaşıma adamış kişiler.

Beyaz at

İlk Patent

29 Ocak 1886’da Carl Benz’in ilk motorlu aracı için yaptığı patent başvurusu otomobilin doğuşu olarak kabul ediliyor. Bu buluşla dünyayı değiştiren makina icat edilmiş oldu. Tüm dünyanın ulaşım anlayışı değişti ve yeniden şekillendi. Carl Benz’in patent başvurusu yaptığı bu tasarım, 3 tekerlekli ve gaz motoruyla çalışan bir araçtı.

Carl Benz’e ait ilk patent

Daimler İlk Motor

Gottlieb Daimler’in 1885 yılında tasarladığı tek silindirli dört zamanlı içten yanmalı motor.

Daimler ilk motoru

İlk Motosiklet

Daimler yukarıdaki tek silindirli motorunu arkadaşı Wilhelm Maybach ile birlikte ahşaptan bir motosiklete yerleştirdiler. Dünyanın ilk motosikleti icat edilmiş oldu. Daimler ve Benz bu motorlu araç tasarımlarını birçok alanda kullandılar. Dailer ilk kamyonu yaptı, Benz de ilk otobüsü.

Daimler ve Maybach’in yaptıkları dünyanın ilk motosikleti

Dünyanın İlk Modern Otomobili

1900 yılına gelindiğinde tarihin gerçek anlamda otomobili olan 35 beygirlik Mercedes piyasaya çıktı. Bu tarihten sonraki bütün otomobil tasarımları bu aracı izledi.

Tarihin ilk modern otomobil

Londra’ nın İki Katlı Otobüsleri

Londra’nın meşhur iki katlı otobüslerinin Mercedes tarafından yapılan ilk tasarımı.

1907 model Londra’nın çift katlı otobüsü (ilk model)

Bütün Mercedes Modelleri

Müzede Mercedes’in bütün tasarımlarını görebiliyorsunuz. Onlarca belki de yüzlerce farklı model araç var.

Mercedes modellerinden bazıları

Formula 1

Müzenin sonlarına doğru Mercedesin yarış araçları sergileniyor. Formula 1 ve diğer bütün yarış araçları.

Formula ve diğer yarış araçları

Yaklaşık 150 yıllık otomobil yolculuğu bu formula araçları ile sonlanıyor.

Nasıl Gidilir?

En yakın metro istasyonu S1 hattı – Neckarpark durağı.

Giriş Ücreti

Normal günlük 8 Euro, indirimli 4 Euro (yanınızda herhangi bir öğrenci kimliği olması yeterli). Ayrıca akşam bileti de var 16:30 -18:00 arası için. Bunun fiyatı 4 Euro tam, 2 Euro indirimli. 1.30 saatte müze için yeterli mi derseniz. Yeterli. Çok detaylı gezemezsiniz ama birçok şeyi görürsünüz. Müze, Pazartesi günleri kapalı.

Bu fiyatlara sesli rehber de dahil.

Müzesinin web sayfasından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz: https://www.mercedes-benz.com/en/classic/museum/

- Advertisement -