Ana SayfaİsviçreZürihZürih Gezilecek Yerler

Zürih Gezilecek Yerler

Bütün bir yıl boyunca seyahat etmek için biriktirdiğiniz paraları en hızlı nerede harcarım diye mi düşünüyorsunuz? Kuşku yok ki orası Zürih. Diğer Avrupa şehirlerine göre neredeyse iki kat daha pahalı. Hal böyle olunca Zürih’ te yapılacak en güzel şey, sokakların tadını çıkarmak.

Zürih, pahalı bir şehir olmasından dolayı çok fazla seyahat edilen bir yer değil. Dünyanın en zengin ülkelerinden İsviçre’nin en önemli şehri. Bankacılık, ilaç sanayii ve saat imalatında dünyada ilk sıradalar.

Bu kadar zengin olmalarına rağmen onların da birkaç sıkıntısı varmış. İlki şehirlerini dünyaya fazla tanıtamamaları. Pahalı bir şehir imajından dolayı çok fazla turist çekemiyorlarmış. İkincisi ise burada öğrendiğim bir kavram, Altın Kafes Sendromu (Golden Cage Sendrom) yaşıyorlarmış. Biraz gençleri ilgilendiren bir durum aslında. Dünyanın hiçbir yerinde İsviçre’deki kadar maaş alamadıklarından dolayı, iş hayatına atılacak gençlerin neredeyse tamamının ilk tercihi kendi ülkeleri oluyormuş. Bundan dolayı da kendilerini kapana kısılmış gibi hissediyorlarmış. En büyük sıkıntıları birbirinin tersi bu iki durum.

Zürih’ in pahalı bir şehir olması gözünüzü korkutmasın. Yolunuz düşerse büyük keyif alacağınız bir yer.

Gezilecek Yerler

İstasyon Caddesi (Bahnhof Strasse)

Zürih’ deki gezintim her zamanki gibi İstasyon Caddesi’nden (Bahnhof Strasse) başladı. Dünyanın en pahalı yerlerinden olan bu caddeyi ilk defa sonuna kadar yürüdüm. Caddenin sonu Zürih Gölü’ ne çıkıyor. Bazı vapurların yolcu aldığı iskeleler var. Burası aynı zamanda Zürih’in merkezinden eğer hava güzelse Alp dağlarını görebileceğiniz bir yer. Şansıma hava güzeldi. Alp dağlarını uzaktan biraz izledikten sonra Zürih’ in meşhur gölü etrafında yürümeye devam ettim.

Zürih Tren Garı (Hauptbahnhof)

Bahnhof Strasse, Zürih’in en güzel caddesi. Bahnhof Strasse dünyanın en pahalı ilk 10 caddesi arasında yer alıyor. Kiralar , İstiklal Caddesi’ne göre 3 kat daha pahalı. Aklınıza gelen bütün lüks markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz.

Paradeplatz

Zürih’ in Galatası. İsviçre’ nin o meşhur bankalarının merkezleri burada. Zürih’ in en meşhur pastanesi Sprüngli de bu meydanda. Pastanenin çikolataları çok meşhur. Kafe kısmı tıklım tıklımdı. Ancak çikolata almak için, ara caddelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Buranın tek farkı daha pahalı olması.

Bahnhofstrasse – Paradeplatz

Altstadt (Eski Şehir)

Zürih’ in tarihi şehir bölgesi. Şehrin en eğlenceli yerlerinden. Özellikle akşamları çok hareketli. Zürih’ te en fazla keyif alacağınız yerlerden. Altsatdt’ ın bütün sokaklarını dolaşmalısınız. Her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Özellikle görülmesi gereken yer Neumarkt. Zürih’ i en güzel yansıtan sokak burası. Bir zamanlar en zengin Zürih’ liler burada yaşarlarmış.

Neumarkt

Limmat Nehri

Zürih’ i ikiye ayıran Limmat Nehri, İstasyon Caddesi ile Eski Şehir arasında yer alıyor. Ancak bu nehir biraz farklı. Göle dökülmüyor. Gölden beslenip karaya doğru akıyor.

Limmat Nehri

Zürih Gölü

Yürüyüş yapmak için harika bir yer. Haftasonu ve güneşli havalarda Altstadt (eski şehir) da gezerken boş sokaklarla karşılaşırsanız bunun nedeni Zürih Gölü. Yürüyüş yapan,yüzen, eğlenen insanların fotoğraflarını çekerken bir an İstanbul Boğazı’ nda olduğum hissine kapıldım. Göl, şehre doğru olan kıyısında daralarak boğaz görünümü veriyor. İlk defa İstanbul Boğazı’ na benzeyen bir yerle karşılaşmıştım. Kuşkusuz, gerek doğal yapısıyla gerekse tarihi dokusuyla İstanbul Boğazı çok daha güzel.

Zürih Gölü

Lindenhofplatz

Zürih’ i yukarıdan izleyebileceğiniz bir park. Lindenhofplatz’ dan görünen manzara Limmat Nehri, Altstadt’ ın tarihi yapıları, Zürih Gölü ve hava güzelse Alp Dağları. Limmat Nehri, Zürih’ i ikiye ayırıyor.

LindenholfPlatz’ dan manzarayı izleyenler
LindenholfPlatz’ dan Zürih manzarası

Ulaşım

Zürih’ te çok gelişmiş bir metro ve tramvay ağı bulunmaktadır. Şehir merkezinde her 300 metrede bir durak var. Toplu taşıma günlük sınırsız bilet fiyatı 8.8 CHF.

Yeme – İçme

Herşey gibi yeme içme de biraz pahalı. En basitinden sadece bir BigMac 14 CHF. Hal böyle olunca ben de şehri gezen binlerce kişi gibi kendimi en yakın markete attım. Çıtır çıtır ekmeğin arasına meşhur İsviçre peynirlerinden bir sandviç yaptım.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -