Stuttgart Gezilecek Yerler: Keyif Dolu Bir Gün

Stuttgart, Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg eyaletinin başkentidir. Ülkenin en yeşil şehridir. Almanya genelinde yeşil bir şehir kültürü hâkim olsa da, Stuttgart’ın yeşilliği sadece şehir içindeki parklarla sınırlı değil. Şehir, etrafını saran tepeler ve bu tepeleri süsleyen ormanlarla çevrili. Stuttgart’ta gezilecek yerler, diğer şehirlerden farklı olarak, kentsel dokusunun ötesinde, doğayla bütünleşen bir atmosfer sunuyor.

Stuttgart, sadece doğa güzellikleriyle değil aynı zamanda otomotiv endüstrisinin kalbi olmasıyla da öne çıkıyor. Mercedes ve Porsche’nin doğduğu yer olması, bu şehri otomobil tutkunlarının vazgeçilmez destinasyonu haline getiriyor.

Haydi, birlikte Stuttgart’ın sokaklarında ve ormanlarında keşfe çıkalım!

Stuttgart Gezilecek Yerler

1. Hauptbahnhof

Stuttgart gezim Hauptbahnhof’tan başladı. Dışarı adım attığımda, garın prizmatik tasarımı dikkatimi çekti. Bir de kulesinin tepesindeki dönen dev Mercedes logosu. Logonun altında insanları görünce, garın içerisine tekrar girdim. Kulenin tepesine çıkmak için asansöre yöneldim.

hauptbahnhof stuttgart
Stuttgart Tren Garı (Hauptbahnhof)

Stuttgart Tren Garı şehrin tam merkezinde bulunuyor. 1900’lü yılların başında yapılan bu bina tasarımıyla şehirde sonradan yapılan binaları da etkilemiş gibi görünüyor. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağım, belediye binası ve şehir kütüphanesi, prizmatik ve kübik tasarımlarıyla adeta tren garını anımsatıyor.

stuttgart panorama
Tren garının kulesinin tepesinden Stuttgart manzarası.

Kulenin tepesindeki dev Mercedes logosunun altından izlenebilen Stuttgart manzarası muhteşemdi.

2. Koenigstrasse

Königstrasse, tren garının hemen karşısındaki caddedir. Trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi. Almanyanın en uzun alışveriş caddesi olarak biliniyor. Caddenin girişinde krep yapan bir büfe vardı. Önü kalabalıktı. Sıra bekleyenler varsa güzeldir düşüncesiyle ben de sıraya girdim. Fena değildi.

koenigstrasse stuttgart
Stuttgart Gezilecek Yerler: Koenigsalle

Cadde üzerinde birçok mağaza ve kafe bulunuyordu, hepsi de oldukça kalabalıktı. Ayrıca, birçok sokak sanatçısı vardı. Birbirinden ilginç yetenekleriyle caddeye renk katmışlardı.

3. Schlossplatz

Schlossplatz, Königstrasse üzerinde ilk durağım oldu. Etrafı tarihi yapılarla çevrili büyük bir meydan. Meydana bakan kafeler olsa da, insanlar çimlerin üzerinde güzel havanın tadını çıkarıyordu.

Etrafındaki tarihi yapılar arasında; Neues Schloss (Yeni Kale), Altes Schloss (Eski Kale) ve Landesmuseum Württemberg (Württemberg Eyalet Müzesi) bulunmaktadır.

schlossplatz stuttgart
Schlossplatz

Meydanın tam ortasında yükselen bir sütun, üstünde duran bir heykel vardı. Hemen yanında bir sahne kuruluyordu, muhtemelen bir konser hazırlığıydı. Schlossplatz, Stuttgart’ın tam kalbinde bulunuyor ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Meydanda oldukça renkli görüntüler vardı. Orta yaşlı bir amca, meydanın ortasına bir sandalye atmıştı ve etrafı kalabalıktı. Önünde iki büyük karton kutu duruyordu, üzerlerinde bir satranç tahtası vardı. Aynı ayna karşısındaki iki kişiyle satranç oynuyordu. Biraz izledim. Daha sonra Stuttgart’a ne zaman gitsem yaz kış satranç oynayan o amca oradaydı.

Bu esnada bir fotoğrafçı ile tanıştım. Bana, şehri tam olarak görmem için TV kulesine çıkmam gerektiğini söyledi. Stuttgart gezilecek yerler listemde de olan bu öneri üzerine, gün batımında kulenin olduğu tepeye gitmeye karar verdim.

Schlossplatz’daki bir kitapçıda biraz vakit geçirdikten sonra eski yapıların arasındaki yola yöneldim.

4. Schillerplatz

Birbirinden güzel tarihi yapıların arasında küçük bir meydan çıktı karşıma. Meydanın tam ortasında, ünlü Alman şair Friedrich Schiller’in heykeli vardı. Heykelden de anlaşılacağı üzere meydan adını Schiller’den alıyor. Schillerplatz (ya da Schiller meydanı) Schlossplatz’a kıyasla daha sakin bir atmosfere sahipti.

schillerplatz stuttgart
Schillerplatz

5. Markthalle

Marthalle, 1914 yılında inşa edilmiş kapalı bir pazar alanıdır. Altstadt gezintim burada son buldu. Bu tarihi pazarın içerisinde dünyanın dört bir yanından lezzetlere rastlamak mümkündü. Hint baharatından Alaska somonuna, Fransız makaronundan İspanyol peynirine, yerel truffle çikolatadan baklavaya kadar birçok farklı lezzet sunuluyordu. Üst katta ise küçük ev aletleri satan dükkanlar vardı.

marthalle stuttgart
Markthalle

Kısa bir piknik molası oldu benim için. İçerideki tezgahlardan biraz peynir ve Almanların ünlü tahıllı ekmeklerinden aldım. İşte karşınızda, lezzetli ve geleneksel bir öğle yemeği! Pazarın içinde, oturup lezzetlerin tadını çıkarabileceğiniz birkaç güzel restoran da mevcut.

6. Mercedes Müzesi

Otomobilin anavatanında, Mercedes ve Porsche arasında kısa bir kararsızlık yaşadıktan sonra, Mercedes Müzesi’ni gezmeye karar verdim.

Otomobille ilgileniyor olun ya da olmayın, Mercedes Müzesi Stuttgart’ta mutlaka görülmesi gereken bir yer var. Almanların otomobil endüstrisindeki dünya liderliğini bilmeyen yoktur. Müzede, Mercedes’e dair her şeyi bulabilirsiniz. Ünlü markanın tarihsel gelişimi, otomotiv endüstrisinde dönüm noktası olan patentleri ve çeşitli modelleri görmek mümkün.

Mercedes Müzesi, Stuttgart.
Mercedes Müzesi

Müze binası da tasarımıyla adeta bir mühendislik harikası. En üst kattan müzeyi gezmeye başladım. 9 katlı bir spiralin içerisinde aşağıya doğru ilerlerken, otomobilin 137 yıllık tarihine tanıklık ettim. Müzeden bazı fotoğrafları ve notları bu yazıda bulabilirsiniz: Mercedes Müzesi: Otomobil Tutkunlarına Görsel Şölen

7. Stuttgart Şehir Kütüphanesi 

Kitap tutkunlarının Stuttgart’ ta mutlaka görmesi gereken bir yer. Modern tasarımıyla  ferah bir kütüphane. Küp şeklindeki bembeyaz okuma salonuna girdiğimde, dakikalarca ortamın etkisinden çıkamamıştım.

beyaz kubik kutuphane stuttgart
Beyaz Kübik

Koreli mimar Eun Young Yi tarafından tasarlanan kütüphane, 2011 yılında kapılarını açtı. O günden bu yana “Beyaz Kübik” olarak anılan bu muazzam yapı, hem kitapseverlerin hem de fotoğrafçıların vazgeçilmezi haline geldi.

8. TV Kulesi

Stuttgart’taki günümün sonlarına yaklaşıyordum. Son saatlerimi, şehri yukarıdan görebileceğim tepelerden birinde bulunan TV kulesinde geçirdim. Şehir merkezinde dolaşırken karşılaştığım, 70’li yaşlarında bir Stuttgart’lı fotoğrafçı amca, TV kulesinden şehrin ne kadar güzel göründüğünü anlatmıştı. Bunun üzerine tramvay ile bu manzarayı görmek üzere buraya ulaştım.

Stuttgart TV kulesi (ya da Almancası Fernsehturm Stuttgart), 1956 yılında inşa edildi ve dünyanın ilk TV kulesi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, dünyanın ilk betonarme kulesi olarak da tarihe geçti. O tarihten sonra birçok ülkede inşa edilen kuleler için ilham kaynağı oldu.

stuttgart panaroma
Stuttgart Panoraması

TV kulesi 217 metre yüksekliğiyle şehrin her yerinden görülebiliyor. Almanya’daki hemen her TV kulesinde olduğunu kulenin tepesinde bir seyir alanı ve restoran vardı.

Benim ilgimi, kulenin muhteşem bir ormanın içerisinde bulunması çekti. Kuleye çıkmak yerine ormanda bir gezintiye çıktım. Şehri görebileceğim bir yerler aramaya başladım. Zaman zaman ağaçların arasından görülebilin Stuttgart manzaraları gerçekten harikaydı.

9. TeeHaus

Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından, TeeHaus’un muhteşem atmosferiyle karşılaştım. Ormanın içindeki bu çay bahçesi, günümü ağaçların altında oturup bireyler içerek ve şehri izleyerek tamamlamak için ideal bir yerdi.

cay bahcesi stuttgart
Çay Bahçesi

TeeHaus’ a tramvayla direk de gidilebilir. U5,U6,U7 ve U12 hatları üzerinde Bopser durağı çok yakın.

Stuttgart Gezilecek Yerler Haritası

Yukarıda bahsettiğim bütün yerleri aşağıdaki harita üzerinde işaretledim. Stuttgart merkezdeki gezilecek yerler genellikle yürüme mesafesinde bulunuyor. Ancak, Mercedes Müzesi, Stuttgart Şehir Kütüphanesi ve TeeHaus gibi yerlere ulaşım için metro kullanmak daha uygun olacaktır.

Visited 10 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir