Viyana’da Şinitzel nerede yenir?

Viyana Şinitzeli

Viyana şinitzeli ile bilinen bir şehir. O kadar ki, Viyana’da bu yemeğin adı sadece şinitzel değil, Viyana Şinitzeli olarak anılıyor. Avusturalıların geleneksek yiyeceği olan Viyana Şinitzeli, kızarmış dana pirzolasından yapılıyor.

Rivayete göre, Avusturyalı bir general 1800’lü yılların sonlarına doğru İtalya’ya gider. Aynı zamanda gurme olan bu general, İtalya’da Milano usulü dana pirzolayı keşfeder. Viyana’ya gelir. Aşçılardan bu yemeği kendi tarzlarında yapmalarını ister. Meşhur Viyana Şinitzeli bu şekilde doğar.

Bu arada, Viyana Şinitzeli Avrupa Birliği hukuku tarafından coğrafi koruma altına alınmıştır. Sadece dana eti ile yapılan bir şinitzel “Viyana Şinitzeli” dir. Dana eti ile yapılmadıysa gerçek bir Viyana Şinitzeli değildir. Farklı bir et çeşidi kullanılmışsa bu mutlaka belirtilmelidir. Tavuk, domuz ya da hindi eti kullanılarak yapılan şnitzel “Viyana tarzı şnitzel” olarak geçer.

Viyana’da iyi bir şinitzel yemek için birçok yer var. Yine de, nerede yiyeceğinize karar vermeden önce biraz araştırmakta fayda var. Şnitzel yapan yerler arasında bazen büyük farklar olabiliyor. Aşağıda iki restorandan bahsettim. Birisi arkadaşımın tavsiyesi, diğeri ise Viyana’da en meşhur olanı. Tercih sizin.

Gasthaus Pöschl

Gasthaus Poschl viyana
Gasthaus Pöschl, Viyana

Viyana’da yaşayan Avusturyalı bir arkadaşımdan, Viyana’ da Şinitzel yemek için birkaç yerin ismini almıştım. Bunlardan bir tanesi Gasthaus Pöschl. Restorana ilk girdiğimde biraz şaşırdım. Açıkçası kalabalık olmasını hatta restoranda yer bulabilmek için kuyruk olmasını bekliyordum. (Roma’ da iyi bir pizza yemek için yarım saat sıra beklediğimi hatırlıyorum.) Ancak oldukça sakindi. Sakin ama kendine has bir havası var. Avusturya’ nın en iyi şinitzelini yaptıklarını iddia ediyorlar.

Oturduğum yerden mutfağı görebiliyordum. Şinitzelleri kızarttıkları tavaları her seferinde temizleyip yeni yağ koymaları dikkatimi çekti. Wiener Schnitzel söyledim. En popüler ve geleneksel olan şinitzel çeşiti. Gasthaus Pöschl, Viyana’ da güzel bir şinitzel yiyebileceğiniz geleneksel bir Avusturya restoranı.

Gasthaus Pöschl, şehrin merkezinde Stephansplatz’ a yaklaşık 250m uzaklıkta. Normalde rezervasyon gerekli ancak rezervasyonu olmayanlar için bazı yerler ayrılmış. Ödemeler sadece nakit yapılıyor. Kredi kartı kabul etmiyorlar.

Figlmüller

figlmueller sinitzel viyana
Figlmueller

Viyana’ da şnitzel deyince akla ilk gelen yer burası aslında. Önünde sıra beklenen yerlerden. Viyana sokaklarında herhangi birine en iyi şinizeli nerede yiyebilirim diye sorduğunuzda, alacağınız cevap büyük olasılıkla Figlmueller olacaktır. 115 yıldan beri şnitzel yapan Viyana’nın en meşhur şnitzelcisi. Avusturya’da Viyana şinitzeli diye bir gerçek var, Viyana’da da Figlmueller şinitzeli gerçeği.

Yeri Bäckerstrasse caddesinde, St. Stephen Katedralinin yakınlarında. Burada da, şnitzel yanında patates salatası ile birlikte geliyor. Farklı salata çeşitleri bulunuyor. Benim favorim Erdäpfel-Vogerlsalat. Gitmeden önce aç olduğunuzdan emin olun. Gelen şinitzelin boyutu tahmin ettiğinizden büyük olabilir. Tam olarak 30 cm çapındadır. Restoranın sayfasından Figlmueller şinitzelini daha yakından inceleyebilir, rezervasyon yapabilirsiniz: https://www.figlmueller.at/en/about-us/

Visited 33 times, 1 visit(s) today

2 Comments Viyana’da Şinitzel nerede yenir?

 1. Erdoğan Kebude

  Merhaba,
  Burada da yedik, Figlmüller’de de yedik. Figlmüller tartışmasız çok önde. Burası hem lezzet, hem hizmet, hem de mekan olarak kötü. Suratsız garsonları var. Mekan çok havasız, Üstümüz başımız yağ koktu.
  Salzburg’da yediğimiz bile (Goldene Kugel) burakinden güzeldi.

  Reply
  1. Asaf Emre

   Erdoğan Bey merhaba,
   Figlmüller kesinlikle Viyana’ da şinitzel yemek için iyi bir yer. Buna katılıyorum. Ve çok popüler. Ancak ben, farklı mekanları denemek için Gasthaus Pöschl gitmeye karar verdim. İyi bir yerdi. Yorumunuz için teşekkürler.

   Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir