Mozart Evi: Viyana’da Müziğin Kalbinde

Mozart Evi, Viyana‘da müziğin en büyük dahilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatından ve çalışmalarından bazı kesitlerin sergilendiği bir müzedir. Müzede özellikle 1781’den 1791’e kadar Mozart’ın Viyana yıllarına yer verilmiş.

Müzenin bulunduğu bina, Mozart’ın bizzat yaşadığı evlerden biridir. Mozart’ın Viyana’da yaşadığı evlerden günümüze kadar gelebilen tek evdir. Mozart bu evde birçok eser besteledi. Başka hiçbir yerde burada bestelediği kadar eser bestelemedi. En meşhur operalarından “Figaro’nun Düğünü” operasını burada besteledi.

mozart evi onu viyana
Mozart evi, Viyana.

Mozart Evi, Viyana’nın merkezinde Aziz Stephan Katedrali’ne çıkan ara sokaklardan birinde yer alıyor. Müzenin çok zengin bir koleksiyonu olduğunu söyleyemem. Daha çok Mozart hakkında bilgilendirici posterlerin, fotoğrafların olduğu bir müze. Mozartın yaşadığı dönemden bazı eşyalara da yer verilmiş. Ancak, birçoğu Mozart’ın bizzat kullandığı eşyalar değil. Sadece o dönem Viyanasında kullanılan eşyalar.

Müzeye girerken, Mozart’ın kişisel eşyalarından oluşan zengin bir koleksiyonla karşılaşacağımı zannediyordum. Yukarıda da bahsettiğim gibi müzenin bu yönü biraz zayıf. Benim için müzenin en etkileyici yanı, Mozartın bizzat burada yaşamasıydı. Evinin penceresinden Mozart’ın bestelerini yaparken baktığı sokağı görmek etkileyiciydi.

mozart evi sokak viyana
Mozart’ın evinin baktığı sokak.

Müzeye Giriş

Müze için bileti giriş kattan aldım. Bilete sesli rehber dahildi. Müzeyi gezmeye en üst kattan başladım. Asansörle 3. kata çıktım. Bu kat 1780’li yılların Viyana’sına ait görsellere, Mozart’ın akrabalarına ve Viyana’daki sosyal çevresinden kişilere ayrılmış. Bazı duvarlarda o yıllardan Viyana tabloları vardı.

mozartin konserine bilet
Mozart döneminden bir konser bileti.

İkinci ve Birinci Katlar

İkinci kat ise Mozart’ın müzik çalışmalarına ayrılmış. Bir zamanlar, Viyana’nın dünyadaki müzisyenler için nasıl cazibe merkezi olduğunun yansıması gibi.

Birinci kat ise müzenin en çok ilgi gören bölümüdür. Çünkü Mozart’ın bu binada yaşadığı kat burasıydı. Burada bazı mobilyalara ve diğer ev eşyalarına yer verilmiş. Bunlar Mozart’a ait değil. Ancak Mozart’ın kullandığı eşyaların benzerleri. Her ne kadar orijinal olmasalar da, Mozart’ın bir zamanlar yaşadığı evi dolaşmak müthiş bir tecrübeydi.

Mozart Evi’ni dolaşmam yaklaşık 2 saat sürdü. Ziyaretim sonunda Mozart’ı, müziğini ve yaşadığı dönemi anladığımı dahası hissettiğimi söyleyebilirim.

Klasik Müzik Konserleri

Mozart Evi’nde Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları klasik müzik konserleri olmaktadır. Bu bağlantıdan konserleri inceleyebilirsiniz: https://concert-vienna.com

Hediyelik Eşya Dükkanı

Müzenin çıkışında bir hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Güzel bir dükkan. Mozartın eserlerini dinleyebileceğiniz müzik kutularını bulabilirsiniz.

Bilet

Müzenin girişinden bilet alabilirsiniz. Kalabalık değil. Hatta oldukça sakin bir müze. Ayrıca, bu bağlantıdan (https://order.wien-ticket.at) müze biletlerine ve diğer etkinliklere de göz atabilirsiniz.

Visited 6 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir