Ana SayfaİsveçMalmöMalmö Gezilecek Yerler: İsveç'te Bir Ortaçağ Kasabası

Malmö Gezilecek Yerler: İsveç’te Bir Ortaçağ Kasabası

Malmö, İsveç’in güneyinde geçmişi Ortaçağ’a kadar uzanan bir şehir. 1200’lü yıllarda bir balıkçı kasabası olarak kuruldu. Günümüzde ise, Stockholm ve Göteborg’un ardından İsveç’in üçüncü büyük şehridir.

Malmö’ye gitmeden, yoğun bir şehir hayatıyla ve akşamları boş sokaklarla karşılaşacağımı zannediyordum. Ortalama bir kuzey Avrupa şehrinden beklentim bu idi. Yanılmışım ya da şanslıydım. Pandemiden dolayı dört yıldır yapılmayan festivale denk geldim. Bütün meydanlar ve sokaklar kalabalıktı. Heryerde konserler, sokak gösterileri vardı. Bütün şehir festivali kutluyordu.

malmo sokak sanatcilari
Malmö festivalinden bir kare.

Gezilecek Yerler

Oresund Köprüsü

oresund koprusu malmo 1
Oresund Köprüsü

Malmö ile Kopenhag arasında Avrupa’nın en uzun köprüsü olan Oresund Köprüsü’nü görmeden Malmö’den ayrılmamalısınız. Gün batımının en güzel izlenebildiği yerlerden. Güneş karşıda Kopenhag üzerinden batarken muhteşem bir görüntü oluşuyor.

Lilla Torg (Küçük Meydan)

lilla torg meydani malmo
Lilla Torg meydanı

Malmö’nün küçük sevimli meydanı. Etrafı restoranlarla çevrili oldukça hareketli ve renkli bir meydan. Malmö’de “eski meydan” olarak da biliniyor. 1590 yılında alışveriş yapılması için kurulmuş. Günümüzde hala aynı amaçla kullanılıyor.

lilla torg kucuk meydan malmo

Meydanın etrafında tarihi yapılar bulunuyor. Bazılarının ahşap kısımları eğrileşmeye başlamış. Meydanın ne kadar eski olduğu bu yapılardan da anlaşılıyor. Yarıca civardaki ara sokaklarda kaybolup saatlerce dolaşabilirsiniz.

tarihi telefon kulubesi malmo
Tarihi telefon kulübesi.

Meydanda tarihi bir telefon kulübesi var. Muhtemelen Malmö’deki ilk telefon kulübelerinden. Kulübenin üzerinde Rikstelefon yazıyor. İsveç’in PTT’sinin telefon markası. Bir zamanlar bu kulübelerde İsveçli Ericsson’un telefonları kullanılırmış.

Malmö Kalesi

malmo kalesi
Malmö Kalesi

Mamö kalesi, Malmö’de tarihi bir şehirde dolaşıyor hissi veren yapılardandır. 1434 yılında Danimarka Kralı Erik tarafından yaptırıldı. Kale 1534’de başlayan iç savaşta büyük zarar aldı. Karışıklar durulduktan sonra, kale tekrar inşa edildi. Mimarı Marten Bussert’tir. İtalyan ve Hollanda kale mimarisinden esinlendi. Bugün İskandinavya’daki en eski ve en iyi korunmuş Rönesans kalesidir.

Kale bir dönem hapishane olarak kullanıldı. Sonrasında 1909 yılında hapishane kapandı ve evsizler için barınak oldu. 1937’den beri ise Malmö Müzesi olarak eski tablolar, doldurulmuş hayvanlar ve işkence aletleriden oluşan bir koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

malmo kalesi giris
Malmö Kalesi girişi

Kalenin içerisine girmedim. Etrafındaki bahçelerde dolaşmayı tercih ettim. Malmö birbirinden güzel parkları ile bilinen bir yer. Kalenin hemen arkadında Kral Parkı bulunuyor. Malmö’nün en eski parkı.

yel degirmeni malmo
Yel değirmeni.
kano kanal malmo
Kanalda kano yapanlardan biri.

Parkın etrafı kanallarla çevriliydi. Kano yapanlar ve tekne turu yapanlar güzel havanın tadını çıkarıyordu. Kral parkının karşısındaki diğer bir parkın adı Slottsträdgården. Burada tarihi bir yeldeğirmeni bulunuyor. Bir zamanlar Malmö Kalesine hizmet eden bir değirmen.

Malmö Kütüphanesi

malmo kutuphanesi
Malmö kütüphanesi

Bahçe turuna Malmö Kütüphanesinde ara verdim. Kitaplar arasında biraz vakit geçirdim. Bahçeye bakan okuma salonu dinlendiriciydi. Kitapsever gezginlerin görmesi gereken bir yer.

Turning Torso

turning torso malmo
Turning Torso

Malmö’deki en simgesel yapı ise tartışmasız şehrin hemen her yerinden görünen Turning Torso idi. Dünyanın ilk spiral şeklinde bükülmüş gökdeleni. Mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlandı. Gökdelen ayrıca 190 metre yüksekliğiyle İskandinavya’nın en yüksek binası.

Torso, gövde heykelleri için kullanılan bir terim. Gödelenin ismi, Vatikan Müzeleri‘nde sergilenen Belvedere Gövdesi (Torso of the Belvedere)’ni anımsattı. Michelangelo, Raphael gibi birçok rönesans sanatçısını etkileyen bir heykel. Belki de Calatrava da etkilendi ve yaptığı bu tasarımla dev bir insanın gövdesini Malmö’ye dikmek istedi. Kim bilir?

Balık Pazarı

balik pazari malmo
Balık pazarı.

Malmö’de kalenin yakınlarında bir ara sokakta bir balık pazarı bulunuyor. Çok büyük bir yer değil. Balık satan birkaç tezgahtan oluşuyor. Tezgahlarda füme balık da var. Benim ilgimi onlar çekti. Sarımsak soslu füme uskumru denedim. Tadı muhteşemdi.

fume balik malmo
Sarımsak soslu füme uskumru.

Düğümlü Tabanca Heykeli

dugumlu tabanca heykeli malmo
Düğümlü Tabanca heykeli.

Malmö’deki en dikkat çekici noktalardan biri burasıydı. Bir tabanca heykeli. Namlusu düğümlü bir tabanca. Barışı ve şiddetsizliği simgeliyor. Carl Fredrik Reuterswärd tarafından tasarlanmış. The Beatles’ın ilk üyelerinden John Lennon’nun New York’ta öldürülmesinin ardından böyle bir heykel tasarlamış.

Dünyanın çeşitli yerlerinde buna benzer heykeller var. En meşhuru ve en çok ziyaret edileni New York’ta, Birleşmiş Milletler binasının önünde.

Malmö Festivali

Malmö’de 1985 yazından beri her yaz belediye tarafından festival düzeleniyor. Şehirdeki en büyük etkinliklerden biridir. Konserler, sokak lezzetleri gibi birçok etkinlik oluyor. Normalde çok kalabalık olmayan sokaklar ve meydanlar, festival günlerinde oldukça kalabalık oluyor.

Festivalden bazı görüntüler:

Ulaşım

Malmö şehir merkezinde birçok yere yürüyerek ulaşım mümkün. Bazı yerler için ise skorer kullandım. Malmö’de skoter ve bisiklet kullanımı çok yaygın.

- Advertisement -