Olimpos Dağı: Mitolojide Tanrıların Yaşadığına İnanılan Dağ

Olimpos Dağı, Yunan mitolojisindeki kutsal dağdır. Antik Yunan tanrılarının burada yaşadığına inanılıyordu.

Yunan mitolojisindeki, on yıl süren meşhur Titanlar savaşı, Tesalya ovasında Olimpos Dağı’ nın eteklerinde geçiyor. Dev kaya parçalarının havada uçuştuğu bir savaş. Kazanan evrenin hakimi olacak. Sala dei Giganti‘nin tavanında bu savaşı resmeden bir fresko bulunmaktadır. İtalyan ressam Giulio Romano tarafından yapılmıştır.

Gigant
Sala dei Giganti tavanındaki Titanların düşüşü freskosu. (foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Gigant.jpg)

Zeus ve kardeşleri, Titanları yenerek savaşın galibi olurlar. Evrenin kontrolünü ele geçirirler. Titanları da yeraltına sürgün ederek oraya hapsederler. Kraliyer tahtını Olimpos Dağının zirvesine kurarlar ve evreni buradan yönetmeye başlarlar.

Hephaistos, Olimpos Dağı’nın korunaklı sarp geçidine bir saray inşaa eder. Bronz temel üzerinde taştan bir saray yapılır. Yerler altın ve değerli taşlarla kaplanır. Zeus, tahtını Stefani zirvesine yerleştirir. Altın avlusunda tanrılar konseyi toplanır, eğlenceler düzenlenir.

Raphael, Olimpos dağının zirvesindeki bu hayatı Roma’da Villa Farnesina’nın duvarına yaptığı freskoda resmetmiştir.

Raffaello%2C concilio degli dei 02
Tanrılar Konseyi, Raphael, Villa Farnesina, Roma. (foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Raffaello%2C_concilio_degli_dei_02.jpg)

Olimpos dağının 3000 metreye kadar yükseliyor. Dağın zirvesi yılın büyük bir kısmı bulutlarla ve karla kaplanıyor. Aşağıda yaşayan halkın göremediği, ulaşamadığı bir zirve. Antik Yunanda Zeus’un tahtının bu dağın zirvesinde olduğuna inanılırdı.

Sadece Yunan mitolojisinde değil, diğer mitolojilerde de dağlar büyük önem arzediyor. Yunan mitolojisinde olduğu gibi diğer mitolojilerde de bu dağlarda geçen birçok hikaye rivayet ediliyor. Aşağıda, bu dağlardan bazılarını bulabilirsiniz.

Farklı kültürlerde kutsal olduğuna inanılan bazı dağlar:

Fuji Dağı, Japonlar için kutsal sayılıyor. Dağın isminin, Aino halkının ateş tanrıçası olan Huchi ya da Fuchi den geldine düşünülüyor. 1860’lara kadar kadınların Fuji’ye tırmanmalarına izin verilmiyordu. Çünkü, ateş tanrıçasının kadınlardan birini kıskanacağını düşünüyorlardı.

And dağları… Peru’da İncalar, bu dağların zirvesinde kurbanlarını adarlardı. And kültürünün en büyük tanrıçalarından Pachamama’nın bu dağların zirvesinde yaşadığına inanılıyordu. İnsanlar ondan bir iyilik istediklerinde, onun için hazırlanan sunağın önüne hediyeler bırakırlardı.

Meru dağı… Himalayalar. Hint inanışına göre evrenin merkezi bu dağdır. Ganj Nehri, Mert Dağı’ndan doğar.

Okuma listesi:

İlyada, Homer.

The Mythology Book, DK.

Visited 15 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir