Ana SayfaKısa NotlarKültür SanatPandora'nın Kutusu Nedir? Kısaca Hikayesi...

Pandora’nın Kutusu Nedir? Kısaca Hikayesi…

Pandora kimdir?

Pandora, Yunan mitolojisindeki ilk kadındır. Yunan mitolojisine göre, önce erkek yalnız olarak yaratılıyor. Kadın sonradan erkeğe bir eş olarak değil, ceza olarak ortaya çıkıyor. Zeus, ilahi güç ve insan gücü arasında bir denge olması için yeryüzünde bazı musibetlere gerek olduğunu düşünüyor. Bu musibet kadın oluyor.

Diğer Olimposlular da bu ilk kadına katkı sağlıyorlar: Afrodit güzelliğini veriyor, Athena dikiş yeteneğini, Hera merakını… bu böyle devam ediyor. Bu kadına “Pandora” adı veriliyor. Bütün hediyeler anlamına geliyor.

Pandora’ nın Kutusu

Hermes, Pandora’yı Zeus’tan insanlığa bir iyi niyet hediyesi olarak Epimetheus’a bırakır. Daha önce Prometheus Epimetheus’u, Zeus’tan birşey almaması için uyarmıştır. Yine de, Epimetheus hediyeyi yani Pandorayı kabul eder. Pandora’ nın yanında seramik bir kutu da vardır.

Pandora, açmaması söylenmesine rağmen, masum merakında dayanamaz ve bu kutuyu açar. Kutudan açlık, hastalık, kayıp, yalnızlık ve ölüm çıkar. Sadece umut çıkamaz.

Bazı sanat eserleri

Dante Gabriel Rossetti’ nın Pandora tablosu: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dante_Gabriel_Rossetti_-_Pandora.jpg

Okuma listesi

  • İşler ve Günler, Hesiod.

- Advertisement -