Nairobi Gezilecek Yerler: Dünyanın Safari Başkenti

Nairobi gezilecek yerler nerelerdir? Nairobi'de ne yenir? Hangi müzeler vardır? Hangi turlara katılmak gerekir?

Nairobi Hakkında

Nairobi, Kenya’nın başkentidir. Doğu Afrika’nın en kalabalık şehri ve Afrika’da önemli bir ticaret ve finans merkezidir.

Nairobi, ilk ziyaretimde beni çok etkilemişti. Afrika’da gökdelenlerin, kalabalık caddelerin ve trafiğin ortasındaydım. Yoğun bir şehir hayatı vardı.

İkinci ziyaretimde ise, Nairobi diğer yüzünü gördüm. Afrika’nın vahşi doğasıyla karşılaştım. Dünyada, şehrin hemen yanı başında safari yapılan tek yer Nairobi’dir.

Gezilecek Yerler

Nairobi’de gezilecek yerler maalesef birbirinden uzak mesafede. Bir araca ihtiyacınız olacak. Sadece şehir merkezinde yürüyüş turlarına katılmak için araç gerekmeyebilir.

Havalimanından otele geçerken yolda zebralarla karşılaştım. Sonraki gün de yol bakımı yapan işçilerin yanında, gergedanlarla. Normalde kaldığım otellerde gece de olsa çıkar otelin etrafında küçük bir gezinti yaparım. Nerede kaldığımı anlamaya çalışırım. Nairobi’de neyle karşılaşacağımı bilemediğimden bu gezintiyi yapmadım. Burada kendinizi her an vahşi doğanın içinde bulabilirsiniz.

Nairobi Ulusal Parkı

Nairobi’de vahşi hayatı görebileceğiniz bir park. Hayvanat bahçesi olarak düşünmeyin. Bütün hayvanların kendi doğal ortamında yaşadığı devasa bir alan. Parkın içerisinde “Game Drive” denilen safari turları yapılmaktadır. Bu safariden sonra, vahşi doğa belgeselleri izlerken daha büyük keyif alacaksınız. Vahşi doğadaki hayvanları kendinize daha yakın hissedeceksiniz. Ve Kenya halkının bu hayvanları izlerken duydukları sevgiyi göreceksiniz.

Şimdiye kadar yaptığım seyahatlerde en keyifli anları burada yaşadım diyebilirim. Bir zürafa sürüsünün göçü ile karşılaşmak, dünyanın en güzel sahnelerinden biri olabilir.

aslan nairobi ulusal park

Zürafa Merkezi (Giraffe Center)

Vahşi hayatı daha yakından görmek için diğer bir yer de Giraffe Center. Nairobi’de zürafaların vahşi doğaya hazırlandığı bir okul. Zürafalara dokunabileceğiniz, onları besleyebileceğiniz bir merkez. Dünyanın en meşhur zürafa parklarından biridir.

nairobi zurafa merkezi

Rezervasyonların aylar öncesinden bittiği, zürafalarla kahvaltı yapılan zürafa otel de bu merkezin yanındadır.

Sheldrick Wildlife Trust

Nairobi Ulusal Parkı’nın girişinde yer alıyor. Kenya’da yetim kalan filleri ve gergedanların koruma altına alındığı ve vahşi hayata hazır olana kadar bakıldığı bir merkez. Bebek bir filin biberonla nasıl beslendiğini görebilir, filler ve gergedanları yakından tanıyabilirsiniz.

Mamba Köyü

Nil timsahlarını görebileceğiniz bir yer.

Kenya Ulusal Arşiv

Nairobi de vahşi hayatı keşfetmenin dışında, Kenya yerel kültürünü de tanımak için yapabilceğiniz birçok etkinlik bulunuyor. Kenya Ulusal Arşiv bunlardan bir tanesidir.

Nairobi şehir merkezinde bir müze. İki katlı müzenin giriş katı Afrikanın çeşitli yerlerinden eserlere ayrılmış. Fildişinden bazı sanat eserlerindeki detaylar şaşırtıcıydı. Bügün Avrupa’da, birçok müzede gördüğümüz Benin’in dünyaca meşhur fildişi yontmalarının bazı örneklerini burada görebilirsiniz. Müzenin üst katı ise daha çok Kenya’ya özel eserlere ve fotoğraflara ayrılmış. Ayrıca zengin bir pul koleksiyonu vardı.

fildisi yontma kenya ulusal arsiv
Hikaye bir filin dişine yontulmuş, Kenya Ulusal Arşiv.

Karen Blixen Müzesi

Danimarkalı yazar Karen Blixen’in yaşadığı evi ziyaret edebilirsiniz. “Out of Africa” kitabının yazarı. Kitap aynı isimle filme de uyarlanmıştı. Filmdeki bazı kareler bu evden alınmış.

Nairobi Demiryolu Müzesi

Müze Doğu Afrika’daki demiryolu seyahat tarihi hakkında bilgi veriyor. Eski lokomotifleri ve hala işleyen bazı demiryolu sistemlerini görebilirsiniz.

Kibera Tur

Doğu Afrika’nın en büyük gecekondu mahallesi olan Kibera’ya yürüyüş turları yapılmaktadır.

Yeme – İçme

Carnivore

Nairobi’deki en meşhur restoran muhtemelen burasıdır. Maasai kılıçlarının şiş olarak kullanıldığı bir yer. Timsah etinden deve kuşuna zengin bir menüsü var.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir