Giraffe Center: Nairobi’de Bir Zürafa Okulu

Giraffe Center (Zürafa Merkezi), Nairobi‘de zürafaların yetiştirildiği, kendine başlarına yetebilecek hale geldiklerinde doğal yaşam ortamlarına bırakıldığı bir merkezdir. Başka bir deyişle, zürafaların vahşi doğaya adım atmadan önce bütün eğitimlerini tamamladıkları bir okul.

Burası ayrıca dünyaca meşhur bir Doğa Eğitim Merkezi’dir. Heryıl binlerce Kenyalı öğrenci doğal yaşam ve zürafalar hakkında eğitim alıyor.

Nairobi’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ziyaretçilerine dünyanın en uzun canlısını yakından tanıma imkanı sağlıyor. Burada zürafalara dokunabilir ve onları besleyebilirsiniz.

Optimized DSCF0756 min
Bir zürafa, bakıcısı ile birlikte.

Bu merkezi ziyaret edene kadar, zürafalar benim için sadece vahşi doğanın en uzun hayvanlarıydı. Ziyaretim sırasında onların ince karakterleriyle karşılaştım. İnsanlara karşı davranışlarının bu kadar uysal olacağını düşünmemiştim. Ve yürüyüşlerindeki zarafet büyüleyiciydi.

giraffe center giris nairobi
Giraffe Center’da zürafaları besleyenler.

Giraffe Center, Kenya’da sayıları 600 civarında olan Rothschild Zürafalarına ev sahipliği yapıyor. Rothschild zürafaları sadece Doğu Afrika otlaklarında yaşayan bir zürafa türüdür. Bu merkez kurulduğu zamanlarda bu zürafalar vahşi doğadaki ortamlarını kaybetmişlerdi. Sadece 130 tanesi hayatta kalmayı başarabilmişti.

Daisy ve Marlon buraya getirilen ilk iki genç zürafa. Nairobi’nin güneyindeki Lang’ata bölgesinden getirildiler. Bir yetiştirme programına alındılar. Yeni yavrularla zürafaların sayıları giderek arttı. Benzer programlar Nairobi dışında Kenya’nın çeşitli yerlerinde de başlatıldı.

nairobi giraffe center zurafa
Rothschild cinsi bir zürafa

1983 yılında Giraffe Center kapılarını ziyaretçilere açtı. Bugüne kadar bu merkezde 40 tane Rothschild zürafası doğdu ve eğitimlerini tamamladıktan sonra vahşi hayata salındı.

Nariobi doğal yaşamla iç içe bir şehir. Sadece zürafalar için değil, vahşi doğada yardıma ihtiyacı olan bütün hayvanlar için çeşitli merkezler bulunuyor. Vahşi doğayı kendi halinde görmek isterseniz Nairobi Ulusal Parkı ‘nda bir safariye katılmalısınız.

Zürafa’ları Besleyin

Girişte bir kase içerisinde, zürafaları beslemek için yem veriliyor. Yemi uzattığınızda, zürafalar kafalarını uzatıyor ve yemi alıyor. İlk başlarda çekinerek uzatıyorsunuz ama birkaç defa sonrasında alışıyorsunuz. Bir zürafanın diline dokunmak kulağa garip gelebilir ama onları yakından tanıma imkanı sağlıyor.

su icen surafa nairobi
Bir zürafa su içerken

Zürafalar Hakkında Notlar

Zürafaların ortalama yaşı 35 yıldır. Yaşlandıkça üzerlerindeki benekler koyulaşır. Vahşi doğanın en uzun hayvanlarıdır. Ancak birçok gezgin notlarında, zürafalar boylarından ziyade zarif hayvanlar olmalarıyla geçer.

Zürafalar hakkında ilk notlar binlerce yıl öncesine dayanır. Namibya çölündeki Twyfelfontein mağarasındaki çizimler, insanoğlunun zürafalar üzerinde ilk notlarıdır.

Camelopard, Antik Yunan’da zürafalara verilen isim. Yüzünün şekli, yürüyüşü ve bacakları deveyi; üzerindeki benekler de leoparı andırdığından bu isim verilmiş. Çinliler de, kafasındaki deri ile kaplı boynuzdan dolayı zürafayı unicorn’a benzetiyorlar. Ortağçağ’da Arap yazarlar da zürafa için camelopard’ı kullanıyorlar. Ama, bu kelimenin Arap halkı arasındaki telaffuzu zurafa ya da zarafa şeklinde oluyor.

zurafa bakis nairobi gireffe center
Giraffe Center

Ulaşım

Nairobi’de ulaşım için Uber kullanabilirsiniz. Konum olarak Nairobi National Park’a çok uzak sayılmaz.

  • Biletleri girişteki gişeden ya da internet sitesinden alabilirsiniz: giraffecentretickets.co.ke
  • Ücretsiz internet kullanabilirsiniz.
  • Büyük bir hediyelik eşya dükkanı var.
Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir