Santiago de Compostela : Tarihi Yolun Son Durağı

Santiago de Compostela, İspanya’ nın kuzey batısında Galiçya özerk bölgesinin başkentidir. İspanya’ da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Çünkü, Camino de Santiago’ nun yani Aziz James’ e giden yolun son durağıdır.

Şehrin tarihi merkezinde, bugün gördüğümüz simgesel İspanyol mimari yapıların ilk örneklerinin çıktığı 11. yüzyıldan birçok eser bulunmaktadır. Bundan dolayı, eski şehir kısmı 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı.

Santiago de Compostela ara sokaklar
Arka sokaklar

Santiago de Compostela hac yolu

Her yıl, Avrupa’ nın çeşitli yerlerinden binlerce kişi Santiago’ ya yürürler. Camino de Santiago denilen bu yürüyüş Santiago de Compostela katedralinde son bulur.

Bir rivayete göre, Hz. İsa’ nın 12 havarisinden birisi olan Aziz Yakup (St. James), Kudüs’ te  işkence yapılarak öldürülür ve mezarı Santiago de Compostela’ ya taşınır. Bunun üzerine Santiago de Compostela, Roma ve Kudüs’ ün ardından Hristiyan dünyasının üçüncü kutsal şehri olur.  Ortaçağ’ da, şehri ziyaret etmek için çeşitli yürüyüş rotaları oluşturulur. Bin yılı aşkın süredir, eski Roma yollarını izleyerek milyonlarca kişi hac yapmak için Satiago’ ya gelir.

Santiago de Compostela detay
Katedral detay

6 ana rota bulunmaktadır: Fransa Yolu, Portekiz Yolu, Kuzey Yolu, Eski Yol, Gümüş Yol ve İngiliz Yolu. Bu rotalardan en uzunu, Sevilla’ dan başlayan 1000 kilometrelik yürüyüş yoludur. Bu bağlantıdan bütün yolları harita üzerinde inceleyebilirsiniz: http://santiago-compostela.net/routes/

Ancak, zamanla hac yürüyüşlerinin etkisi azalır. Son yıllarda tekrar ilgi odağı olan Santiago’ ya, günümüzde İspanya ve Avrupa’ nın birçok yerinden yüz binlerce kişi trekking yapmaktadır. Bu kişilerin çoğu dini nedenlerden ziyade macera için yürüseler de Ortaçağ’ da kullanılan rotaların aynısını kullanmaktadırlar. Rotalar tek yerde kesişmektedir,  Santiago Katedrali.

Gezilecek Yerler

Obradoiro Meydanı (Plaza Del Obradoiro)

Santiago de Compostela katedralinin de bulunduğu şehrin ana meydanıdır.  Meydanı çevreleyen dört farklı tarihi yapıda, dört farklı mimari tarz (barok, gotik, rönasans, neoklasik) büyük bir ustalıkla bir araya getirilmiş.

Meydandaki ana yapı Santiago de Compostela Katedrali ‘dir. Romanesk mimari tarzın en önemli örneklerinden biridir. Sonraki dönemlerde barok ve gotik bazı özellikler eklenmiştir.

800px Santiago Catedral 041205 02GDFL
Santiago Katedrali- (foto: © Wikimedia Commons)

Neoklasik döneme ait bir saray olan Pazo de Raxoi ise meydandaki diğer bir yapıdır.

Pazo de Raxoi saray santiago
Pazo de Raxoi sarayı

Hostal de los Reyes Católicos, 1501 yılında hac için gelenlerin tedavisi için yapılmış bir hastane. Rönesans tarzında bir dış cepheye sahip.

Hostal de los Reyes Catolicos santiago
Hostal de los Reyes Católicos

San Jeronimo College ise meydandaki son yapıdır. Romanesk ve gotik özellikler taşımaktadır.

Casco Historico

Şehrin tarihi merkezinde ara sokaklarda dolaşırken kendinizi bir film setinde gibi hissediyorsunuz. Düzensiz irili ufaklı meydanlar, geçişler, dar sokaklar, basamaklar, göz alıcı mimari yapılar ya da küçük bir bahçenin ortasında ilginç figürlerden heykellerle karşılaşıyorsunuz.

Casco Historico santiago de compostela

Alameda parkında kısa bir yürüyüş yapın

Tarihte yolculuğa biraz ara verip, doğanın içerisine keskin bir geçiş yapmak isterseniz Paseo de la Alameda parkı iyi bir seçenek.

Tarih ve doğanın arasından sadece bir yol geçiyor.

Alameda park santiago
Alameda parkı

Rúa do Xeneral Pardiñas

Santiago, tarihi yapısını büyük oranda korumuş bir şehir. O kadar ki, bir süre sonra normal bir yer arıyorsunuz. Bu caddeyi gördüğüme sevinmiştim. Günümüzden bir cadde.

Rua do Xeneral Pardinas santiago
Xeneral Pardiñas Caddesi.

Ne yenir?

Okyanusa yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Santiago, tam bir deniz ürünleri cenneti. Plaza del Obradoiro’ ya açılan ara sokaklarda deniz ürünleri yapan birçok restoran bulunmaktadır.

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir