Santiago de Compostela Katedrali: İspanyol Başyapıt

Santiago de Compostela, İspanyol mimari başyapıtlarının ilk örneklerinin görüldüğü yerlerden biridir. Batı dünyasının en önemli dini merkezlerinden biri olan Santiago de Compostela Katedrali de bunun en güzel örneğidir. Katedral, İspanya’nın hatta bütün Avrupa’nın en önemli dini merkezlerinden biridir. Günlerce yürüyerek katedilen hac yolunun son durağıdır.

Katedralin Tarihçesi

Aziz Yakup (Saint Santiago ya da Saint James), İber Yarımadası’na Hristiyanlığı getirdiği söylenen Hz. İsa’nın bir havarisidir. Mezarı Santiago de Compostela ‘da bulunduktan sonra, Kral 2. Alphonse 899 yılında mezarın bulunduğu yere küçük bir kilise ve türbe yaptırır.

Avrupa’ nın çeşitli yerlerinden buraya ziyaretçiler gelmeye başlar. Türbeyi ziyaret edenlerin sayısı 11. yüzyıla gelindiğinde iyice artar. Bunun üzerine daha büyük bir katedral ihtiyacı ortaya çıkar. Santiago de Compostela Katedralinin yapımına başlanır.

12. ve 13. yüzyılda, şehir bu özelliğinden dolayı büyük önem kazanır ve Papa 3. Alexander burayı Roma ve Kudüs gibi Kutsal Şehir ilan eder.

Mimari Özellikleri

1211 yılında katedrali ‘nin inşaası başlar. Tamamlanması yüz yıldan biraz fazla zaman alır. Bernardo, Roberto, Esteban ve sonraları Mateo gibi dönemin meşjur taş ustaları bazilikanın yapımına katkı sağlar.

Katedralin yüksekliği 76 metre. Yapıldığı dönme itibariyle Avrupa’ nın en yüksek yapısıydı.

Obradoiro Meydanı’ na bakan cephe ise 1738-1750 yılları arasında mimar Casas Novoa tarafından yapıldı. İki taraflı tırmanan merdivenler iki kulenin altında son buluyor. Kulelerden sağdaki Las Campanas (çan kulesi), soldaki ise La Carrara. Ön cephe ışık ve gölge oyunlarının kullanıldığı birçok süsleme ise kaplıdır.

Merdivenlerin altında ise Romanesk sanatın en önemli parçası sizi karşılar. Gloria Portico’ nun girişi burada bulunuyor. Burası katedralin en dikkat çekici yerlerinden biridir. 1188 yılında Mateo tasarladı. Kıyamet’i temsil eden 200 figür ve yolculuklarının sonunda hacıları karşılayan Aziz Yakup figürü var.

Gloria Portico santiago de compostela
Gloria Portico’ nun girişi. (foto: wikipedia.org)

Bernardo, Roberto, Esteban ve sonraları Mateo katedralin yapımına katılan mimarlardır. Bu uzun süre içerisinde farklı mimari tarzlardan eklemeler yapılır.

Santiago de Compostela Katedrali, romanesk tarzın en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Sonradan yapılan süslemelerde ise barok ve gotik tarzın etkileri görülmektedir. Bugün Romanesk, Gotik, Barok, Plateresk ve Neoklasik gibi birçok farklı tarzın sentezi olan bir katedral görmekteyiz.

Hac Yolunun Son Durağı

Her yıl birçok kişi Santiago’yu yürüyerek ziyaret etmektedir. Uzun hac yolunun sonunda ise Santiago de Compostela Katedrali vardır. Santiago de Compostela ve yürüyüş rotaları için bu bağlantıya göz atabilirsiniz: https://ucaknotlari.com/santiago-de-compestela-tarihi-yolun-son-duragi

Visited 17 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir