Vatikan Gezilecek Yerler: Ya da Michalengelo’nun harikaları

Vatikan dünyanın en küçük ülkesi. Roma ile iç içe bir yer. Roma’nın merkezinden metro veya yürüyerek herhangi bir kontrole uğramadan ulaşmak mümkün.

Vatikan, Katolik Hristiyanların dini merkezidir. Papa’nın sarayı da diyebiliriz. Papa ve pek çok kardinal burada yaşıyor.

Tarih boyunca Aziz Petrus Bazilikası da dahil bazı yapılar yıkılıp tekrar yapılmış. Son olarak Michelangelo yaptığı tasarımlarla adeta Vatikan’a damga vurmuş. Gezerken hayranlık uyandıran neredeyse herşeyin arkasında o var.

Bir Vatikan gezintisi müzelerden başlanmalı. Bazen saatlerce süren sıralar oluyor. Vatikan Müzeleri, Sistine Şapel, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus meydanı şeklinde bir rota izlenmesi ciddi zaman kazandıracaktır.

Vatikan Müzeleri

Vatikan müzeleri dünyanın en büyük sanat galerileri arasında yer alıyor. Özellikle çok zengin bir heykel koleksiyonuna sahip. Rönesans dönemi başta olmak üzere birçok başyapıta ev sahipliği yapıyor. Hatta bu başyapıtları yapan sanatçılara ilham veren antik dönem eserlerini de görebiliyorsunuz.

vatikan muzeleri giris
Vatikan Müzeleri giriş kapısı

Sistina Şapeli

Müzenin içerisinden direk Sistina Şapeli’ne geçiliyor. Vatikan’da en çok ziyaret edilen yer. Papa öldüğünde, kardinaller burada toplanıp yeni Papa’yı seçiyorlar.

sistina sapel frekso mahser
Sistina Şapeli Mahşer freskosu

Aziz Petrus Bazilikası

Dünyanın en büyük kilisesi. Yine Michelangelo’nun şaheserlerinden biri. Devasa bir yapı. Bazilika, Hz. İsa’nın havarilerinden ve ayrıca hristiyan dünyasının ilk Papa’sı olan Aziz Petrus’un mezarının üzerine inşa ediliyor. Bundan dolayı hristanlığın en kutsal kiliselerinden biri.

aziz petrus bazilikasi vatikan
Aziz Petrus Bazilikası

Bazilikadan çıkmadan, alt kattaki mezarlık kısmında eski Papa’ların mezarları var. Burası genelde unutuluyor. Gezilmeden çıkılıyor.

Vatikan’nın belki de en çok hoşuma giden yeri Aziz Petrus bazilikasının kubbesi olmuştu. Harika bir Roma manzarası sunuyor. Ancak bunun için biraz yorulmayı göze almalısınız. Asansör olsa da yüzlerce basamak çıkılarak ulaşılıyor. Ama değiyor. Michelangelo’nun bu eserinin tepesinde dolanıyor, hem Roma’yı hem de Vatikan’ı yukardan keşfediyorsunuz.

aziz petrus bazilika icerisi
Aziz Petrus Bazilikası’nın içerisi

Aziz Petrus Meydanı

Dairesel şekildeki bu meydan Bernini tarafından tasarlanmış. Meydanın tam ortasında bir dikilitaş bulunuyor. Etrafta dev sütunlar ve üzerlerinde dini figürler bulunan heykeller var.

Sabah saatlerinde başlayan Vatikan gezintim öğleden sonra 4 gibi bitti. Sadece müzeler kısmı biraz hızlı geçti. Onun dışında Vatikan’ın ziyarete açık hemen hemen heryerini görmüş oldum.

aziz petrusm meydani vatikan
Aziz Petrus Meydanı

Vatikan müzelerinin çok kalabalık olması ve eserleri hızlıca geçmek durumunda kalmak benim için hayal kırıklığı oldu. Bazilikanın kubbesinden görülebilen muhteşem Roma manzarasına çıkış yolcuğu ise en unutulmaz anlardandı.

aziz petrus bazilika catisi manzara vatikan
Aziz Petrus Bazilikası’nın terasından görünen manzara
Visited 3 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir