Ana SayfaDanimarkaKopenhagKopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Gezilecek Yerler

Tasarım Delilerinin Şehri

Kopenhag savaşlardan ve yangınlardan çok çekmiş bir şehir. Bir zamanlar Kuzey’ in hakimi bu Viking Şehri, İkinci Dünya Savaşı esnasında beş yıl işgal altında kalır. Yıllar içerisinde uğradığı bu işgaller ve üst üste yangınlar, şehrin tarihi yapısını mahveder. Bu nedenle eski zamanlardan pek az eser ayakta kalabilmiş.

Tasarım delisi Danimarkalılar başkentlerini birbirinden güzel yapılarla yeniden yapmışlar. Vapur turu esnasında bir mimarlık merkezinin muhteşem kahve dükkanını gördüğümde, turu yarıda bırakmıştım.

Kopenhag, Vikingler zamanında Danimarka’ nın en büyük adası üzerinde bir balıkçı kasabası olarak kurulur. Danimarka ve İsveç arasındaki ticaret yolları arasında bulunması şehrin zamanla önemli bir ticaret ve liman şehri olmasını sağlar. Kopenhag kelimesi de ticaret merkezi anlamına gelmektedir. Özellikle deniz taşımacılığında, Maersk gibi dünyanın en büyük şirketlerine sahiptir.

İsveç tarafında da Malmö şehri benzer şekilde gelişmiştir. Günümüzde Kopenhag ve Malmö arasında Avrupa’ nın en uzun köprüsü Oresund Bridge bulunmaktadır.

kahve dukkani kopenhag
Bir mimarlık ofisi ve kahve dükkanı

Gezilecek Yerler

Nyhavn Limanı

Sıra sıra dizili renkli binaları ve limanda demir atmış tarihi gemileri ile Nyhavn, şehrin simgesi olmuş bir yer. Sahil boyunca uzanan evlerden bir tanesi meşhur Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen‘ a ait. Kral Çıplak, Deniz Kızı ve Buzlar Kraliçesi masallarının yazarı. 

nyhavn kopenhag
Nyhavn

Limanda vapur turu yapmak isteyenler için turlar bulunmaktadır. İki farklı firma tarafından yapılan bu turlar, gezilen yerler, rehberlik ve vapur açısından neredeyse birbirinin aynısı. Aralarındaki tek fark bir tanesi daha pahalı. Limanda birçok kafe bulunuyor. Yemek için iyi gibi ancak benim tercihim Torvehallerne oldu.

Tivoli Bahçeleri

Dünyanın en fazla ziyaretçi çeken tema parklarından. İçerisinde hem yetişkinler için hem de çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Bir rivayete göre; Walt Disney burayı ziyaretinden çok etkilenir ve Disneyland’ de Tivoli bahçelerinden esinlenerek bazı değişiklikler yapar. Ayrıca, 1914′ de yapılan dünyanın en popüler roller coaster’ ı Rutschebanen buradadır.

Özellikle çocuklarıyla seyahat eden aileler için mükemmel bir yer. Etkinlikler ve biletler için web sayfası: https://www.tivoli.dk/en/

tivoli bahceleri kopenhag
Tivoli Bahçeleri

Stroget Alışveriş Caddesi 

Dünyanın en uzun alışveriş caddeleri arasında gösteriliyor. Cadde üzerinde birçok kafe, restoran, mağaza ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Caddeden yürüyerek Nyhavn liman bölgesine çıkabilirsiniz.

stroget caddesi kopenhag
Stroget Alışveriş Caddesi

Belediye Binası Meydanı

Tivoli bahçelerine ve Stroget caddesine komşu olan bu meydan şehir turu için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca meydandaki bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayabilirsiniz.

belediye binasi kopenhag
Belediye binası

Christiania

İlginç bir hikayesi var. 70′ li yıllarda evsiz insanlar, buradaki terk edilmiş evlere yerleşirler. Sonrasında Hippi akımına kapılırlar. Kendi bayraklarını, para birimlerini hatta marşlarını kullanmaya başlarlar. Kendilerini Kopenhag ya da Danimarka’ ya bağlı görmüyorlar.

Yaklaşık 900 kişi yaşıyor. Kendi kurallarını koymuşlar ve Christiania’ nın girişine yazmışlar. Mesela; Koşmak, fotoğraf çekmek yasak. Şuanda Danimarka’ nın en fazla ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor.

christiania kopenhag
Christiania

Kurtarıcı Kilisesi

Christiania’ ya çok yakın olan Kurtarıcı kilisesi spiral kuleleri ile dikkati çekiyor. Kulelerin tepesi, şehrin yukardan izlenebildiği en yüksek yapılardan bir tanesi. Kış aylarında kuleler ziyarete kapalı. Kilisenin kuleleri gibi içerisi de diğer kiliselerden farklı. Sade bir iç tasarımına sahip kilisenin içerisinde büyük işçilik isteyen ahşap detaylar bulunmaktadır.

kurtarici kilisesi kopenhag
Kurtarici Kilisesi’ne giden yol

Amalienborg Sarayı

Kraliyet ailesinin halen ikamet ettiği resmi konutu. Sarayın önündeki sokaklar yayalara açık durumda. Hiçbir kontrol noktasının olmadığı bu bölgeye elinizi kolunuzu sallayarak girebilir kraliyet ailesinden birisiyle karşılaşabilir pencereden selamlaşabilirsiniz. Zaten aile fertleri de normal vatandaşlar gibi yaşıyor bisiklet kullanıp, çocuklarını kreşe götürüyorlar.

Opera Binası

Liman bölgesinde tarihi binaların arasında modern tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tasarımı ilk zamanlarda tartışma konusu olsa da, şuanda bina şehir sakinleri için alternatif bir etkinlik alanı olmuş durumda.  Zamanla binanın çatısından denize dalışlar yapılmaya başlanmış ve halkın büyük ilgisini çekmiş. Günümüzde Opera Binası sanatsal etkinliklerin yanı sıra dünya çapında bazı dalış etkinliklerine de ev sahipliği yapmakta.

opera binasi kopenhag
Opera Binası

Yeme – İçme

Kopenhag’ da yemek için Torvehallerne’ ye gitmiştim. Genelde yerel halkın gittiği bir yer. İçerisinde kafe ve yerel yiyeceklerin bulunduğu modern bir pazar. Kopenhag’ ın en meşhur kahvecisi Coffee Collective’ in de bir şubesi var.

torvehallerne kopenhag
Torvehallerne
coffee collective kopenhag
Coffee Collective

Ulaşım

Çok büyük bir şehir olmayan Kopenhag’ da birçok yere metro ile rahatlıkla ulaşılabilir. Bütün toplu taşıma araçlarında geçerli günlük pass (80DKR) aldım çok işe yaradı. Gün içerisinde aynı yere birkaç kere gelmek gerekebiliyor.

Kopenhag her ne kadar bir ada şehri olsa da, Storebaelt köprüsü üzerinden Kopenhag’a karayoluyla da ulaşım mümkündür.

Kopenhag’ a Gitmeden

film: Kopenhag- Mark Rasoe

Bir Sonraki Seyahate Kalan Gezilecek Yerler Listem:

  • Gammel Strand: Tarihi balık pazarı. 1795’deki yangında buradaki yapıların neredeyse tamamı yok oldu. 1958’de  South Harbour’ da yeni balık pazarı açıldı. Gammel Strand’da, Danimarkalı heykeltıraş Charles Svejstrup Madsen tarafından 1940 yılında yapılan balıkçı kadın (fiskerkone) heykeli bulunuyor.

- Advertisement -