Nyhavn: Kopenhag’a Renk Katan Tarihi Liman

Dünyanın en popüler simgesel noktalarından biri olan Nyhavn, Kopenhag‘ın en çok ziyaret edilen yeridir. 1600’ lü yıllardan kalma sıra sıra renkli binalara, kanaldaki tarihi ahşap gemilerin eşlik ettiği küçük bir liman. Bana göre, Kopenhag’da öncelikle yapılması gereken, bu küçük limanın cazibesine kapılıp, Nyhavn ve civarında amaçsızca dolaşmak.

Nyhavn’ın Tarihçesi

Nyhavn, yeni liman anlamına geliyor. Adı yeni olsa da, limanın geçmişi 400 yıl öncesine kadar uzanıyor. İnşaası 1600’lerin sonlarında Kral Christian V tarafından başlatılıyor.

O yıllarda, Danimarka bir ticaret deviydi ve giderek dünyadaki gücünü artırıyordu. Danimarkalı tüccarların etkisi, sadece İngiltere’de ya da diğer Avrupa ülkelerinde değil, Baltık Denizi ve hatta İstanbul’da dahi hissediliyordu.

gemiler Nyhavn limani kopenhag 1
Nyhavn’ın renkli binaları.

King Christian V, ana limandaki sınırlı tersane alanının ticaret gemilerinin mallarını olabildiğince çabuk yüklemesini ve boşaltmasını engellediğini görünce, 1670’den itibaren yeni bir kanal açılmasını emreder.

Kanalın kazılması işi Danimarka – İsveç savaşında esir düşen İsveçli savaş esirlerine kalır.

Limanla birlikte Kral Meydanı’ nı ile deniz arasındaki ulaşım kolaylaşır. Ayrıca, balıkçıların günlük yakaladıkları balıkları pazara taşımasına da yardımcı olur.

Rengarenk Tarihi Yapılar

Kanal etrafında farklı renklerdeki evler, Danimarkalı tüccarlara ait tarihi evlerdir. 9 numaradaki ev buradaki evlerin en eskisidir. Limanın yapıldığı yıllardan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş.

en eski ev nyhav kopenhag
Nyhavn’ın en eski evi (soldaki mavi ev).

Buzlar Kraliçeli, Kral Çıplak, Deniz Kızı gibi masalları bize kazandıran Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen de Nyhavn’ da yaşayanlardan. 18 yıl burada yaşıyor. Müze haline getirilen evde yazarın el yazmaları sergileniyor, hikaye ve şiirleri dinletiliyor.

Hans Christian Andersen ev Nyhavn
Hans Christian Andersen’in Nyhavn’daki evi (ortadaki kırmızı ev).

Tarihi Gemiler

Bazıları 100 yaşını aşmış limandaki gemilerin de hikayesi var. Tepesinde fener olan Fyrskib XVII Gedser Rev gemisi dikkatimi çekmişti. Bir zamanlar deniz feneri olarak kullanılan bu gemi 1895 yılında yapılmış, 1972 yılında hizmet dışı kalmış.

Vikinglere ait daha eski gemileri Viking Müzesi‘ nde görebilirsiniz.

Fyrskib XVII gemisi nyhavn
Fyrskib XVII gemisi

Taş Köprü

Nyhavn üzerindeki ilk köprü 1874’te ahşap bir köprü olarak inşa ediliyor. Günümüzde herkesin fotoğraf çektiği taş köprü ise bu yaya köprüsünün yerini alarak 1912’de yapılıyor.

tas kopru kopenhag
Köprüden fotoğraf çekenler

Çıpa Anıtı

Nyhavn’ın girişindeki demir çıpadır. Bu anıt, II. Dünya Savaşı’a katılan 1700 Danimarka Donanması subayı ve denizcisinin anısına yapılmış.

cipa aniti nyhavn kopenhag
Çıpa Anıtı

Anıt Çıpa 1872’den kalmadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Holmen Deniz Üssü’nde demirlemiş olan Frigate Fyn’de kullanılmıştır.

Visited 5 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir