Bişkek Gezilecek Yerler, Kırgızistan

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, dağların eteklerinde kurulan şehirlerdendir. Şehrin hemen yanıbaşındaki Kırgız Ala Dağları (Ala Too mountains), özellikle sabahları etkileyici bir manzara sunuyor. Ayrıca, Kırgızistan ile Çin arasında ise Tanrı dağları vardır. Bu dağlar Orta Asya’nın en büyük sıra dağlarıdır. Bu özelliklerinden dolayı Bişkek, dağcıların en gözde duraklarından biridir.

Şehir merkezinde de gezilecek birçok yer var. Çok fazla büyük bir şehir olmamasına rağmen, kültürel açıdan büyük bir zenginliğe sahip. Kırgız kültürünü hala devam ettiren bir şehir. Şehirde dolaşırken Sovyet mimarisinden örnekler görmek de mümkün. Bunun yanında büyük bulvarlar, parklar, pazarlar ve anıtlarla güzel bir şehir göreceksiniz.

Bişkek Gezilecek Yerler Haritası

Ala Too Meydanı

Bişkek’ in ana meydanıdır. Büyük bir meydan. Şehrin birçok yerinde olduğu gibi bu meydan da Kırgız Ala Dağları net bir şekilde görülmektedir. Zaten meydan adını da bu dağlardan alıyor.

Ala Too Meydani biskek
Ala Too Meydanı

Hava güzelse meydandaki banklar doluyor. İnsanlar, buradaki dev Manas Anıtının ve çeşmelerin altında gününü geçiriyorlar. Günün bazı vakitlerinde, meydanda nöbet tutan askerlerin görev devir teslim törenleri olmaktadır.

Meydandaki anıt dikkati çekiyor. Anıt, Kırgızistan’ın bağımsızlığının 20 yılı anısına 2011 yılında şehrin en büyük meydanı olan Ala Too Meydanı’na yapılmış. 500 bin dizeden oluşan bir şiirin, Manas destanının ana kahramanı tasvir edilmiş. Anıta dev bir Kırgız bayrağı eşlik ediyor.

manas aniti biskek
Manas Anıtı

Manas anıtından önce aynı yerde, özgürlüğü temsil eden bir kadın heykeli olan Erkindik anıtı varmış. Erkindik anıtı da 1999 yılında meydandaki Lenin heykelinin yerine yerleştirilmiş. Erkindik anıtını bulamadım ama Lenin heykeli günümüzde Ulusal Tarih Müzesi’nin arkasındaki parkta bulunmaktadır.

lenin heykeli biskek
Lenin heykeli

Anıtın arkasındaki 1950’lerin mimarisini yansıtan simgesel yapı ise Ulusal Tarih Müzesi’dir. Orta Asya’nın göçebe kültüründen birçok eseri görebilirsiniz. Bronz çağdan mağara resimlerine kadar uzanan geniş bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Erkindik Bulvarı

Bişkek’in ana bulvarlarından. 1800’lü yıllardan bir bulvar. Ağaçların altında keyifli bir yürüyüş için güzel bir yer.

Erkindik Bulvari biskek
Erkindik Bulvarı

Parklar

Şehir merkezi birbirinden güzel parklarla dolu. Oak Park, Panfilov Parkı ve Erkindik Parklı bunlardan bazıları. Buralarda dolaşmak keyifliydi.

Oak Park biskek
Oak Park

Oş Pazarı

Bişkek’deki en büyük pazar. Taze meyve, hediyelik eşya ve diğer yöresel şeylerin satıldığı tezgahlar arasında keyifli vakit geçirilecek bir yer. Kalabalıkta yankesicilere dikkat!

Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi, Bişkek’ de en çok vakit geçirdiğim yerdi diyebilirim. Resim, heykel ve yöresel halı motifleri sergileniyor.

Guzel Sanatlar Muzesi biskek
Güzel Sanatlar Müzesi

Aşağıdaki tablo Güzel Sanatlar Müzesi’nden. Manas okuyan bir ozan. Modern kıyafetli ve geleneksel kıyafetli Kırgızlar bir masanın etrafında toplanmış ve bu ozanı büyük bir ilgiyle dinliyorlar.

bir kirgiz kahvehanesi tablosu
Bir Kırgız kahvehanesinden bir kesit

Özgürlük Anıtı

İkinci Dünya Savaşı’na katılan Kırgız askerlerin anısına yapılmış bir anıt. Yerden üç eğri sütun yükseliyor. Ortada birleşiyor. Kırgız yurdunu temsil eden bir anıt. Anıtın tam ortasında bir kadın heykeli bulunuyor. Savaşa giden oğlunun ve kocasının dönmesini bekleyen bir kadının heykeli.

ozgurluk aniti biskek
Özgürlük Anıtı

Cengiz Aytmatov Anıtı

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov‘un heykeli. Şehirde dolaşırken karşılaşmıştım. Yazarın Bişkek’teki evi de ziyarete açık. Evi ziyarete gitmiştim ancak kapalı olduğundan girememiştim.

cengiz aytmatov heykeli biskek
Cengiz Aytmatov heykeli

Bişkek’te ne yenir?

Birbirinden lezzetli yöresel lezzetleri tatmadan gelmeyin. Çorba, mantı, pilav, şaşlık ve et ızgara…

Oş pazarına uğrarsanız Altay balı alabilirsiniz. Ayrıca, Zafer Meydanı yanında bir bal pazarına denk gelmiştim. Köylülerin kurduğu bir pazar. Çok farklı bal çeşitleri vardı. ilk defa burada gördüm, beyaz bal vardı.

Visited 5 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir