Ana SayfaTürkiyeOrduOrdu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

Ordu’yla ilk tanışmam sabaha karşı otel odasında yankılanan dalga sesleriyle olmuştu. Kendimi sahilde bulmuştum. Gün doğumunu kaçırmak istemeyen balıkçıların telaşı vardı.

Gezilecek Yerler

Sahil

Ordu’da çok güzel ve bitmeyen bir sahil var. Bir tarafta Karadeniz diğer tarafta ormanlarla kaplı sıradağlar. Dalga sesleri arasında hiç durmadan saatlerce yürünebilecek bir sahil..

Ordu sahilindeki balıkçılar, sabahın ilk saatleri
Sahil

Boztepe

Karadeniz’in büyüleyici manzarasını bir de yukarıdan keşfetmek için gidilecek yer burası. Sahilden yaklaşık 10 dk.’lık bir teleferik yolculuğundan sonra Boztepe’ye ulaştık. Manzara muhteşem.

Boztepe teleferiği

Ayrıca, Boztepe’de yamaç paraşütü de yapılıyor. Denemek için ideal bir yer.

Boztepe’de yamaç paraşütü yapanlar

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi

Ordu ve civarının kültürüne dair bir müze. Aslında bir konak. Üst katı olduğu gibi korunmuş. 100 yıl öncesinin konak hayatından izler taşıyor. Alt kat ise, bölge bulunan bazı eserler sergileniyor. Silahlar, takılar, kıyafetler ve bazı arkeolojik buluntular.

Paşaoğlu Konağı

Çarşı

Ordu’nun trafiğe kapalı oldukça hareketli bir çarşısı var. Birşeyler yemek ve alışveriş için birçok seçenek var. Çarşıdan alınacaklar; fındık ve çay. Tirebolu 42 çayı almam tavsiye edilmişti. Aldım güzel. Karadeniz’in ilk hasat çayları olduğu söyleniyor.

Çarşı

Ordu’nun İlk Otomobili

Çarşıya giderken klasik bir araba dikkatimi çekmişti. 1930 model bir Fordson. Ordu’nun ilk otomobili olduğunu sonradan öğrendim.

Yeme – İçme

Kahraman Tost’ da meşhur Ordu tostu ye. Ufuk gazozu ile birlikte. Kahraman amca 50 yıldır tost yapıyormuş. Ordu’ya yolunuz düşerse, öncelikle gidilmesi gereken yerlerden.

Pancar Çorbası- Diğer adı kara lahana çorbası. Yöresel bir çorba. Pancar, fasulye ve mısır unuyla yapılıyor.

Dondurma- Ordu’nun dondurması meşhur mudur bilmiyorum ama Ordu’da meşhur bir dondurmacı var. Adı, Denizciler dondurma. Kalabalıktan boş yer bulmak zor. Sade dondurması meşhurmuş.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -